Medimagazin logo

Unutma oranlarına mercek tutan araştırma: Türkiye’de her 100 bin kişiden bin 192’si bunama hastası

Türkiye’de 1990 ile 2016 yılları arasında her 100 bin kişiden bin 192’sinin bunama hastalığına muzdarip olduğu anlaşıldı
Kaynak: İHA
Unutma oranlarına mercek tutan araştırma: Türkiye’de her 100 bin kişiden bin 192’si bunama hastası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, insanlardaki unutma oranıyla ilgili yapılan araştırma sonuçlarını inceledi. PRNet’in Moskova Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de her 100 bin kişiden bin 192’sinin bunama hastalığına muzdarip olduğu anlaşıldı. Böylelikle listenin başına yerleşen Türkiye’yi bin 37 vaka ile Brezilya’nın takip ettiği görüldü. Buna karşın listenin sonuna 397 vaka ile Nijerya’nın yerleştiği kaydedilirken, bu vakaların ortalama yüzde 70’ini Alzheimer hastalarının oluşturulduğu saptandı. 

PRNet ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Yıl içerisindeki haber adetleri incelendiğinde, Alzheimer başlığı altında 13 bin 691 yazılı basın haberinin medyada yansıma bulduğu tespit edildi. Geçtiğimiz yıllardaki haber adetleri kontrol edildiğinde ise, 2017 yılında 10 bin 202, 2016 yılında ise 8 bin 542 haberin yansıma olduğu görüldü. Son üç yılda haber adetlerinde yaşanan artışla beraber, medyanın da bu konuda farkındalık oluşturduğu tespit edildi. 

alzheimer
moskova ulusal araştırma
Yorum (1)
Hasan Akdemir
Haberin özü unutma üzerine ama sonuç yorumu bunamaya atfedilmiş. Buradaki unutkanlık olaylarının bir kısmının Yalancı bunama= Pseudodemans dediğimiz strese bağlı unutkanlıktan kaynaklandığı ve memleketimizin artık açık hava psikiyatri hastanesi durumuna gelecek düzeyde stres barometresinin yüksek olduğu ortada.
5
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir