Medimagazin logo

Umuda tam gün darbesi

11 yaşındaki hemofili hastası Necati'nin tam da ameliyat için sırası gelmişken, uzman doktoru hükümetin tam gün kararnamesine takıldı.
Kaynak: CNN TÜRK
Umuda tam gün darbesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üniversite hastanelerinde, muayenehanesi olan hekimlerin ameliyat yapamaması, hemofili hastalarının ortopedi ameliyatlarını durdurdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi olan 11 yaşındaki Necati Bilgin, uygulamanın ilk mağdurlarından. EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, “Bu hastalar Türkiye’de sadece üç üniversite hastanesinde ameliyat ediliyordu, artık yapılamıyor, sorun çözülmezse yüzlerce hasta sakat kalacak. Necati en küçük hastalarımızdan. Daha önünde yaşayacak uzun bir ömür var. Necati’nin boynunu bükük bırakamayız” diye konuştu.

Necati, Manisa Turgutlu’ya bağlı Avşar Köyü’nden. Mevsimlik tarım işçileri 38 yaşındaki Hacer ve 40 yaşındaki Fatih Bilgin çiftinin tek çocuğu. Necati’ye hemofili teşhisi 6 aylıkken, ilk sütdişini çıkardığında konuldu. Sosyal güvencesi olmayan aile, Necati’yi 6 yaşına kadar tedavi ettiremedi. Necati, yine hemofili hastası olan dayısının ilaçlarıyla büyüdü.

Hacer Bilgin yetkililere seslendi: “6 yaşına geldiğinde yeşil kart çıkartabildik. Ondan sonra tedavi görmeye başladı ama geç kalmışız. Dizindeki problem 3 yaşında başladı. Yürütmüyoruz, okula bile sırtımızda taşıyoruz. Çünkü yürüyünce ayak bilekleri şişiyor, değnekle yürüdüğünde sağ kolunda sorun çıktı. Tek umudumuz ameliyattı, o şansımız da gitti. Oğlumun sakat kalmasını istemiyorum. Yetkililer sesimizi duysun.” EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı’nın verdigi bilgiye göre hemofili hastalarını Türkiye’de ameliyat eden İstanbul’da iki, Ankara ve İzmir’de bir merkez vardı. Hastaların yüzde 90’ı bu üç ilde ameliyat ediliyor. Ancak Ege, İstanbul ve Hacettepe Üniversitesi hastanelerinde ameliyatları durdu.

‘Çare, sözleşmeli hizmet’

Kavaklı’nın çözüm önerisi, sözleşmeli hizmet: “Yakın gelecekte ameliyat günü almak için bekleyen 10 hastamız vardı. Türkiye’de 4 bin hemofili hastası var. Bunların 2 bini ağır hemofili ve eklem sakatlıkları riski yüksek hastalar. Binden fazla hastanın hayatının belli bir döneminde ameliyat olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı belki bu deneyimli hekimlerle sözleşme yaparak hastaların mağduriyeti giderilebilir.”

Ameliyata giremeyen Prof. Dr. Semih Aydoğdu da “Bu hastaları yurtdışına uçakla gönderip ameliyat ettirmek de çok mantıklı bir şey değil. Çünkü ameliyat sonrası da sorunlar olabiliyor” dedi.

70 milyonluk ülke 10 uzmanın eline bakıyor

Türkiye Hemofili Derneği Başkanı ve İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Zülfikar ise hemofili hastalarının ortopedik ameliyat konusunda eskiden beri güçlük çektiğini hatırlattı. Halen kendisinin de 30 hastasının sırada beklediğini anlatan Zülfikar, temel sorunu ‘bu alanda ameliyat yapmayı göze alan hekim sayısının çok az olması’ olarak özetledi.
Zülfikar, “Yani sorun Tam Gün’den önce de vardı. İzmir örneğine göre zaten az sayıda ameliyat yapan hekim sayısının biraz daha azalmış olduğu anlaşılıyor” dedi. 70 milyonluk Türkiye’de bu alanda uzman hekim sayısının 10’u bulmadığını vurgulayan Zülfikar, hemofili hastalarının tedavilerinde de aksamalar olabileceğini söyledi.

umuda
tam
gün
darbesi
Yorum (3)
ethem onaran
Düşünmeden,tartışmadan bir gece ansızın Adalet bakanlığının teşkilat yapısı ile ilgili bir kanun hükmünde kararnamenin içersine hukuka aykırı olarak,kanun hülmünde kararname yetkisinide de yetkiyi aşarak yapılan bir kap kaç misali uygulamayı başlatanlara ithaf olunur.Eğer varsa vicdanları acaba ne hissediyorlar.
0
Cevapla
Hıdır KIL
Bence hala tam gün yasası üzerinden duygu sömürüsü yapılmak isteniyor.Kimsenin mağdur olduğu falan yok.Çok kazanan 3-5 hekimin para musluğu kesildiği için bu gürültü koparılıyor.Bir hastanede tedavi olamıyorsa pek çok seçenek hastane var.
0
Cevapla
bevliyeci
Hıh bunu da sorunmuş gibi yansıtıyorlar medyaya..Hastaları bakanımıza yollayın sevkini Avrupaya yapsın hemen.....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir