Medimagazin logo

Tütüne bağlı sağlık harcamaları 3 milyar liraya dayandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tütüne bağlı sağlık harcamalarının 3 milyar liraya dayandığı belirtildi. Bu rakam sağlık giderlerinin yüzde 9’una tekabül ettiği vurgulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Sigara hem paramızı hem de canımızı yakıyor.” dedi.
Tütüne bağlı sağlık harcamaları 3 milyar liraya dayandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon liralık sağlık harcaması olduğunu belirten Bakan Çelik, bunun 2 milyar 805 milyon liralık kısmının tütüne bağlı hastalıklarla mücadelede kullanıldığını söyledi. Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden ortak bir ekip oluşturarak tütün kullanımına yönelik geniş çaplı bir araştırma yapıldığını bildirdi. 2010 yılında başlayan ve yaklaşık bir yıl süren araştırmada, ilginç sonuçlara ulaşıldı. Bakan Çelik, yapılan araştırmada ilk kez doğrudan hastalık verileri kullanıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilgili konuya yönelik tüm dünya ülkelerine referans araştırma olarak örnek gösterilen çalışmaya göre, Türkiye, sigara kullanımında riskli ülkeler içinde yer aldı. Araştırmada, günlük içilen sigara miktarlarına göre Türkiye, erkeklerde birinci, kadınlarda ise ikinci oldu.

Yapılan araştırmada, sigara kullanımına bağlı hastalıkların Sosyal Güvenlik Kurumu’na ek maliyet getirdiği de ortaya çıktı. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 32 milyar 556 milyon liralık sağlık harcamasının yüzde 22’sine karşılık gelen 7 milyar 322 milyon liralık kısmının kanserler, kalp ve damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve üreme ile ilgili hastalıklar için kullanıldığı belirlendi. Toplam sağlık giderlerinin yüzde 9’una karşılık gelen 2 milyar 805 milyon TL’nin ise tütüne bağlı olduğunu belirtilen araştırmada, erkeklerin tütüne bağlı sağlık giderleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2 milyar 37 milyon lira harcama yaptığı, kadınlarda ise bu rakamın, 768 milyon 323 bin lirayı bulduğu belirlendi.

Bakan Çelik, bu maliyetlere üretkenlik kaybı ve özürlülük ve ölümlerin katılmadığını belirterek, “Eğer bu kayıpları da hesaba koyarsak manevi kaybımız yanında yaklaşık 7 milyarlık bir maddi kaybımız ortaya çıkmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

“SİGARA İLE MÜCADELE DE ÇOK TİTİZ DAVRANIYORUZ”

Konu ile ilgili hükümet politikalarına da değinen Çelik, sigara ile mücadelede titizlik gösterdiklerini vurguladı. Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 74 milyon vatandaşa doğumdan ölüme sağlık ve sigortacılık alanlarında hizmet verdiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Önemli olan vatandaşlarımızın sağlığı. Sağlığın yerine hiçbir şeyi koyamazsınız. Hükümet olarak özellikle sigarayla mücadelede çok titiz davranıyoruz. Bu konuda önemli mesafe aldık. Ancak halen istediğimiz yerde değiliz. Sigaraya verilen hayatı ve harcanan parayı görmezden gelemeyiz. Mutlaka önlem alınmalı. Dünya Sağlık Örgütü tütünle mücadele kontrol çalışmaları yürütülmektedir. Amacımız herkesin sigaradan uzak durmasını sağlamaktır. Ancak daha da önemlisi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bu zararlı alışkanlıktan koruyabilmektir.”
 

tütüne
bağlı
sağlık
harcamaları
3
milyar
liraya
dayandı
Yorum (2)
MEHMET KAYA
Tarihte Kristof Kolomp 'un tütünü Amerika'dan Avrupaya getirdiği söylenir.
0
Cevapla
em
Neden sadece tütüne yükleniliyor? ya bakkallardaki sanayi ürünleri ne olacak? onlarada kısıtlama ve vergi getirilmeli. Tüm şekerlemeler,çikolata kek vb tatlılar üretimi kısıtlanmalı,okullardaki kantinlerden tüm zaralı ürünler kaldırılmalı.Neden bu konuya değinilmiyor? neden zararlı yiyecekler halka hala satılıyor?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir