Medimagazin logo

TÜRKKÖK'te mutlu son

Lösemi başta olmak üzere kemik iliği nakli gereken ancak vericisi bulunmayan kan hastalarının umudu 'TÜRKKÖK Projesi' tamamlandı.
Kaynak: YENİ ŞAFAK - ELİF ÖZLEM KARATAŞ
TÜRKKÖK'te mutlu son
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

20 milyon TL'lik verici bankası kuracak olan Sağlık Bakanlığı, 400 bin gönüllü kan bağışçısını kullanacak.

GÖNÜLÜ BAĞIŞÇILAR

Sağlık Bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Arif Kapuağası TÜRKKÖK Projesi'ni anlattı. Sistemle yıllık 3 bin 500 nakil yapılabileceğini belirten Kupağası, 'Proje, gönüllü bağışçılarla yürütülecek. 20 milyon TL'yi bulacak sistem verici bankası şeklinde gerçekleşecek. Uygun ilik bulunamaması halinde verici bankası devreye girecek' dedi

150 TL'LİK TEST

Kapuağası toplanan kanların, doku tiplemesinin yapılacağını ifade etti. Bu bilgilerin veri tabanına aktarılacağını bildiren Kapuağası şöyle devam etti: Kızılay kanı alacak, 150 TL'lik bir testle doku tipini belirleyecek, bu veriler de bilgi bankasında depolanacak. Öncelikle Kızılay'ın halihazırda bulunan 400 bin gönüllü kan bağışçısı kullanacağız.

Akraba dışı verici yok

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Avrupa ülkelerinde nakillerin yarısı akraba dışı vericilerden yapılıyor. Türkiye'de bu oran ise yüzde 5. Bu durum Türkiye'de akraba dışında uygun verici bulunamamasından kaynaklanıyor. Türkiye'de, 2012 yılında 2 bin 592 kişiye ilik hakli yapıldı. Bu nakillerin bin 416'sı kişilerin kendinden, bin 176'sı da akraba ve akraba dışından yapıldı.

türkkök
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir