Medimagazin logo

Türkiye'yi sarsan 3 ölüm! Nöbeti olmayan bir bölüm tercih edecekti

Batman’da Dr. Engin Karakuş, Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek'in intiharının ardından İstanbul’da Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu yaşamına son verdi
Kaynak: HABERTÜRK
Türkiye'yi sarsan 3 ölüm! Nöbeti olmayan bir bölüm tercih edecekti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli pediatri asistanı Dr. Ece Ceyda Güdemek (28), önceki gün evinin bulunduğu binanın 9. katından atlayarak intihar etti. Hastanede nöbetlerin 24 saat olduğu, gece mesaisine gelen Güdemek’in sabah nöbete başlayınca 36 saat çalıştığı, 12 saatlik aranın ardından 36 saat daha mesai yaptığı belirtildi. Baba Hamza Güdemek, “Çalışma koşulları ağırdı. Nöbetlerin yanı sıra profesörler asistanlara alaycı yaklaşıyormuş. Kızım soru sormaya bile çekindiklerini söylüyordu. Bir seferinde çok yorgun olduğunu söylediği hemşire ‘Biraz yat dinlen’ dedikten sonra gidip hocasını çağırmış. Psikolojisi tamamen bozulmuştu. Yeniden TUS’a (Tıpta Uzmanlık Sınavı) hazırlanıyordu. Nöbeti olmayan bir bölüm tercih edecekti” diye gözyaşı döktü.

‘MOBBİNG YAPIYORLARDI’

Gazete Habertürk'ten Yusuf Kılıç'ın haberine göre kardeşinin ölümüyle büyük üzüntü yaşayan makine mühendisi Hasan Burak Güdemek (33) ise “Zaman zaman ‘Ağabey artık dayanamıyorum, bana mobbing yapıyorlar’ diyordu. İntihar notunda ‘Bu notu okuduktan sonra herşey değişecek, herkes elini taşın altına koyacak, herkes insanların iyi olması için çalışacak’ yazmış. Üç kez Adana’ya gittim çok yorgun olduğu için doğru dürüst görüşemedim. Tükenmişti artık. Orada arkadaşım olan doktorlar da intiharı düşündüklerini söylediler. En büyük korkusu, bu kadar mesai yapmasına rağmen ‘Acaba bir hata yapar mıyım, bir insanın hayatına mal olabilir miyim?’ korkusuydu” dedi. Genç kızın ziraat mühendisi olan ağabeyi Erbil Güdemek (30), “Çatıdayken bir ara ikna olmuş ve sandalyeye oturmuş. Telefonla annemi aramış, ‘Hakkınızı helal edin’ diyerek kendini aşağı bırakmış. O polisler, kardeşim ikna olduktan sonra alıp aşağı indirselerdi belki bunlar olmayacaktı. Ama aşağı indirmeyip amirlerinin gelmesini beklemek zorunda olduklarını belirtmişler” diye konuştu.

TUS PUANINA İTİRAZ ETMİŞ

Gazete Habertürk'ten Beycan Üçkardeş'in haberine göre DR. Ece Ceyda Güdemek, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ihtisas yapmaya başladığı, TUS puanına itiraz ettikten sonra yapılan düzeltmenin ardından 2.5 ay önce Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptı.

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ GENÇ KIZ ÖLDÜ

İstanbul'da Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu intihar etti. Gazete Habertürk'ün haberine göre genç kız 13 Ekim’de sosyal medya hesabından, “Sınavım var, uykusuzum ve hazır değilim ama güne o kadar güzel başladım ki” şeklinde paylaşımda bulundu.


DAMAR YOLUNU HASTANEDE AÇIP EVDE İNTİHAR ETMİŞ

Gazete Habertürk'ten Bulut Kutlu'nun haberine göre Tilmerç Mahallesi’ndeki evinde önceki gün ölü bulunan ve “Bıktım baş ağrılarından” notu bırakan Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde görevli 39 yaşındaki kalp ve damar cerrahı Engin Karakuş, Malatya’nın Arguvan İlçesi’nde toprağa verildi. Bir çocuk babası Karakuş’un İzmir’de aile hekimi olarak görev yapan eşinin hamile olduğunu belirten arkadaşı SES Batman Şube Sekreteri Cihan Tüzün, “Bir hafta önce İzmir’e gidip oğlunun doğum gününü kutladı. 600 bin nüfusluk Batman’da 3 cerrahtan biriydi. Çok başarılıydı. Ameliyat günleri hastaneye erken gelirdi. O gün geç kalınca arkadaşları merak etmiş. Annesi kemoterapi hastasıydı. Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Bıraktığı notta baş ağrıları derken fiziksel mi ya da başka bir şey mi bilmiyoruz” dedi. Karakuş’un, intihar etmeden önce çocuğunun fotoğrafını başucuna koyduğu öğrenildi. Hastane Başhekimi Dr. İdris Yıldırım, Karakuş’un intihar şüphesinin yüksek olduğunu söyledi. Karakuş’un intihar etmeden önce hastanede damar yolunu açtığını anlatan Tüzün, “Eve gelip kas gevşetici ilaç almış. Bu ameliyat sonrası hastaları sakinleştiren bir ilaç. Serum içerisinde veriliyor. İki doz kullanmış. Evi paylaştığı arkadaşı eşinin doğumu için İzmir’e gitmiş. O da yalnızlığı fırsat bilerek hayatına son verdi” dedi.

 

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Gazete Habertürk'ün haberine göre Adana, Batman ve İstanbul’da görev yapan 3 hekimin intihar etmesi sosyal medyada gündem oldu. #EnginKarakuş, #YağmurÇavuşoğlu ve #Ece- CeydaGüdemek hashtag’i oluşturan kullanıcılar, “Sağlık emekçileri üzerindeki baskı, mobbing ile uzun ve yoğun çalışma saatleri, tükenmişlik artık hayatlarımıza kastediyor” ifadelerini kullandılar.

doktor intiharları
ölüm
doktor
Yorum (7)
SES
ÖLÜYORUZ!!! Aynı gün içinde aldığımız ikinci acı haber, Batman Bölge Devlet Hastanesinde görev yapan ve üyemiz Kalp Damar Hastalıkları uzmanı doktor Engin Karakuş’un ölüm haberidir. Sağlık Bakanlığı ve yöneticilerin tek derdi daha fazla kar, sağlık turizmi, esnek çalışma, Şehir Hastaneleri’nde kölelik düzeniyle bizleri sömürmek iken performans baskısı ve kötü yaşam koşullarının biz sağlık emekçilerini getirdiği nokta gün gibi ortadadır. Çıkışsız hissediyoruz! Mutsuzuz! Umutsuzuz! ACI KAYBIMIZ Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde pediatri asistanı olan Ece Ceyda Güdemek geride çalışma koşullarının ağırlığından da şikayet ettiği bir not bırakarak hayatına son vermiştir. Sevgili arkadaşımızın kaybı hepimizi derinden sarsmıştır. Ailesine ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz. Sağlık emekçileri üzerindeki baskı, mobing, uzun ve yoğun çalışma saatleri, tükenmişlik artık hayatlarımıza kastetmektedir. Bu son olsun diyor, yetkilileri derhal önlemler almaya davet ediyoruz.. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ve ailesinin başı sağolsun.. Yalnız değiliz, bir aradayken güçlüyüz
168
Cevapla
mikrobiyoloji
YIPRANMA payı mecliste görüşülecekmiş. Zahmet etmeyin yıpranma geride kaldı ÖLÜYORUZ… Çok üzücü haberler peş peşe geliyor. 2 günde üç meslektaşımızı kaybettik. Çok ağır çalışma koşulları altında meslektaşlarımız. Asistanlık yıllarım aklıma geldi 36 saat nöbetler ve kimi zamanlar günaşırı 36 saat nöbet tuttuğumuz yıllar. Koca tıp fakültesinin yükünü tek başımıza çekerdik. Yardımcı teknisyen verilmezdi nöbette ve tek başımıza çalışırdık. Yanı başımızda biyokimya 11 asistan ayda 3 nöbet ile çalışırken biz 3 bazen 2 asistan ayda en az 10 nöbet tutardık. Üstelik biyokimyada nöbetçi teknisyenlerde olur arkadaşlar genellikle onayları yapardı. Tükenmişliği çok iyi biliyorum. Mersin Üniversitesi'nde o dönem Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında görevli sorumlulara hakkımı helal etmiyorum. Sevgili meslektaşlar bu ağır çalışma koşullarına artık yeter diyelim. Ece'lerimiz , Engin’lerimiz,Yağmur’larımız,Melike'lerimiz ölmesin.
45
Cevapla
Dr.Cevdett
Birbiri peşinden devrilen 3 fidan. Gençliklerini yaşayamadan, sıkıntı içinde belki de psikopat ruhlu kişiliksiz, kifayetsiz muhterislerin metazori iş yüklemeleri nedeniyle hayatlarından bıkmış ve kurtuluşu ölümde arayan 3 kıymet. Mutlaka layıkıyla soruşturulup buna sebep olanlara gerekli yaptırımlar yapılmalı ki bundan sonra bu tür kıyımlar yaşanmasın.
14
Cevapla
mikrobiyoloji
YIPRANMA payı mecliste görüşülecekmiş. Zahmet etmeyin yıpranma geride kaldı ÖLÜYORUZ artık… Çok üzücü haberler peş peşe geliyor. 2 günde üç arkadaşımızı kaybettik. Çok ağır çalışma koşulları altında meslektaşlarımız. Asistanlık yıllarım aklıma geldi 36 saat nöbetler ve kimi zamanlar günaşırı 36 saat nöbet tuttuğumuz yıllar. Koca tıp fakültesinin yükünü tek başımıza çekerdik. Keyfi olarak (bölüm başkanımız veteriner hekim kökenliydi ) yardımcı teknisyen verilmezdi nöbette ve tek başımıza çalışırdık. Yanı başımızda biyokimya 11 asistan ayda 3 nöbet ile çalışırken biz 3 bazen 2 asistan ayda en az 10 nöbet tutardık. Üstelik biyokimyada nöbetçi teknisyenlerde olur arkadaşlar genellikle onayları yapardı. Tükenmişliği çok iyi biliyorum. Mersin Üniversitesi'nde o dönem Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında görevli sorumlulara hakkımı helal etmiyorum. Sevgili meslektaşlar bu ağır çalışma koşullarına artık yeter diyelim. Ece'lerimiz , Engin’lerimiz,Yağmur’larımız,Melike'lerimiz ölmesin.
117
Cevapla
ÖNDER YILDIZ
Çok üzücü vefat haberleri Allah rahmet eylesin.Vicdan sızlatan olaylar, sebepler ne ise üzerinde ciddi şekilde durulması insanlık vazifesidir,insanlık vicdanının gereğidir
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir