Medimagazin logo

Türkiye'nin rahim nakliyle dünyaya gelen ikinci bebeği yakında taburcu edilecek

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye'nin rahim nakliyle dünyaya gelen ikinci bebeğinin 2 hafta sonra annesinin kucağında taburcu edilmesinin planlandığını bildirdi
Kaynak: AA
Türkiye'nin rahim nakliyle dünyaya gelen ikinci bebeği yakında taburcu edilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, dünyanın ilk rahim naklini 2011 yılında Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan Derya Sert'e gerçekleştirdiklerini ve bu nakilden sonra "Ömer Özkan" isimli bebeğin dünyaya geldiğini hatırlattı.

Kullandıkları tekniğin birçok ülkede uygulanarak rahim nakillerinin yapıldığını ifade eden Özkan, tıp dünyasında çığır açan bu ameliyattan yaklaşık 10 yıl sonra Türkiye'nin ikinci naklini Antalya'da yaşayan Havva Erdem'e yaptıklarını dile getirdi.

"Gözlerindeki ışıltı bizi motive ediyor"

Erdem'in nakilden 14 ay sonra hamileliğinin 29. haftasında bir kız bebek dünyaya getirdiğini kaydeden Özkan, bu haftalarda gerçekleşen doğumlarda beklenen komplikasyonların Erdem'in bebeğinde görülmediğini söyledi.

Türkiye'nin ikinci rahim naklinin yapıldığı Havva Erdem anne oldu

Özkan, 28 Eylül'de doğan bebeğin kuvözde tutulmaya devam edildiğini belirterek, "Oksijene ihtiyaç duymadı, makineye bağlanmadı, kendi nefesini alıp verebiliyor. Anne sütüyle besleniyor. Havva Erdem bebeğini ilk kez kucağına aldı. Rahmi olmadığı için anne olması imkansız olan insanların mutluluğu, gözlerindeki ışıltı bizi motive ediyor." dedi.

Bebeğin beklendiği gibi 10 gün kilo kaybettiğini, ardından da hızla kilo almaya başladığını ifade eden Özkan, "Bebeğin 2 hafta sonra taburcu olmasını bekliyoruz. Bebek 2 kilo 177 grama ulaştı. Umuyorum Havva'nın kucağında bebek Türkiye ile tanışır ve güzel bir ömrü olur." diye konuştu.

Bu tür ameliyatların Türkiye'nin geldiği tıp düzeyini göstermesi açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Özkan, dünyaya önderlik edilen bu tarz ameliyatlarla sağlık turizminin gelişeceğini vurguladı.

8,5 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakledilmişti

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 27 Temmuz 2021'de Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki 40 kişilik ekip, Havva Erdem'e 8,5 saat süren operasyonla kadavradan rahim nakletmişti.

Türkiye'de kadavradan rahim nakli yapılan ikinci kişi olan Erdem, ameliyattan 14 ay geçtikten sonra 28 Eylül'de bebeğini doğurmuştu. Bebek, 29 haftalıkken 1720 gram ağırlığında dünyaya gelmişti.

prof dr ozlenen ozkan
havva erdem
rahim nakli
bebek
taburcu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir