Medimagazin logo

Türkiye’nin bonzai haritasını çıkardı: 4 yılda 20 kat arttı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, bonzai adlı uyuşturucu maddenin kullanımındaki hızlı artışı haritayla gözler önüne serdi.
Kaynak: ZAMAN
Türkiye’nin bonzai haritasını çıkardı: 4 yılda 20 kat arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2011, 2012, 2013 yıllarında bonzainin nasıl yayıldığını Türkiye haritası üzerinde gösteren Kaplan, ülke genelinde 2011 yılında 44 kg, 2012 yılında 289 kg, 2013 yılında 342 kg bonzai yakalandığını belirtti. Resmi rakamlarla bonzainin yüzde 800 dolayında artış gösterdiğini vurgulayan Kaplan, “Haritalardan son yıllarda nasıl vahim boyutlara geldiği görülüyor. Korkumuz şu; son derece hızlı yayılma gösteriyor ve kullanım yaşı ortalaması düştü; 10 yaşına kadar kullanılmaya başlandı. Sentetik olduğu için merdivenaltında rahatlıkla yapılıyor. 1 liraya, 2 liraya, 3 liraya alınabiliyor, internette rahatlıkla 24 saat satılıyor.” dedi.

 

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını hatırlatan Kaplan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın derhal etkili önlemler alması gerektiğini söyledi. Kaplan, şöyle konuştu: “Hekim olarak etkilerini iyi biliyorum. Doz alındığında başlangıçta bir denge kaybı oluyor. Sonra yer-mekanla ilgili bilinç kaybı, belli süre sonra halüsinasyon görmeler başlıyor. Bu sırada yanındakine şiddet uygulayabilir, öldürebilir. Doz belli noktaya geldiğinde tıpkı şofben zehirlenmesi gibi nefesi kesiliyor, takati kalmıyor, cebinden telefonu çıkarıp acil servisi veya bir yakınını arayacak gücü bulamıyor. Böyle giderse 2015, 2016’da çok ciddi bir tehlike var. Bu yaygınlıkla Türkiye’de gelecek 2-3 yılda toplu ölümler meydana gelir; böbrek yetmezliği ve kalp rahatsızlıkları patlama gösterir. Bir kere kullanıldığında bile bağımlılık yapıyor ve tedavisi de şu an için mümkün değil.”

 

 Bu arada, HDP’nin önceki gün bonzai başta olmak üzere uyuşturucu kullanımıyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasına yönelik önergesi, AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. Görüşmelerde HDP adına konuşan Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Türkiye’de uyuşturucu kullanım yaşının son dönemde 12 yaşın altına kadar indiğini söyledi.

türkiye’nin
bonzai
haritasını
çıkardı:
4
yılda
20
kat
arttı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir