Medimagazin logo

Türkiye'den Afrika'ya tıbbi cihaz ve gıda desteği

TİKA tarafından temin edilen yardım malzemeleri Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile Afrika'ya doğru yola çıktı
Türkiye'den Afrika'ya tıbbi cihaz ve gıda desteği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA  - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika'da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen gıda kolileri ve tıbbi cihazlar Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile gönderildi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Afrika'da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TİKA tarafından temin edilen gıda kolileri ve tıbbi cihazların Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile yola çıktığı belirtildi.

"Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ve Dışişleri Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu faaliyetleri kapsamında Afrika ülkelerine öngörülen liman ziyaretlerine ilişkin Deniz Kuvvetleri Komutanlığında toplantılar gerçekleştirildi" hatırlatması yapılan açıklamada, toplantılara Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Afet ve Acil Durumlar Yönetimi Başkanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TİKA yetkililerinin katıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Söz konusu toplantılarda, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile gönderilmek üzere Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından ziyaret edilecek Afrika ülkelerinde TİKA tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına halka dağıtılacak dayanıklı gıda malzemesi içeren yardım kolileri temin edildi" denildi.

TİKA'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ayrıca, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından ziyaret edilecek Afrika ülkelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek sağlık taramaları ve eğitim organizasyonlarında kullanılmak üzere TİKA tarafından 2 adet genel cerrahi seti, 2 adet kadın doğum seti, 2 adet ilkyardım eğitim maketi ve 50 adet katlanabilir tekerlekli sandalye temini de gerçekleştirildi.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu 2014 yılının Mart-Nisan aylarında Kuzey ve Batı Afrika ülkeleri, Mayıs-Haziran aylarında ise Güney ve Doğu Afrika ülkeleri olmak üzere toplam 30 Afrika ülkesinde 32 liman ziyareti gerçekleştirecek. 15 kg dayanıklı gıda malzemesi içeren 4000 adet koli ve adı geçen sağlık ekipmanları TİKA tarafından temin edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı."

türkiye'den
afrika'ya
tıbbi
cihaz
ve
gıda
desteği
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir