Medimagazin logo

''Türkiye'de her 2 kişiden biri obez''

Türkiye'de beden kütle indeksi 30 ve üzerinde olanların oranının yüzde 54,4 olduğu belirlendi.
''Türkiye'de her 2 kişiden biri obez''
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Salim Yusuf liderliğinde gerçekleştirilen ve Metabolik Sendrom Derneği tarafından Türkiye kolu yürütülen uluslararası PURE (Prospective Urban and Rural Epidemiological Study) Projesi'nin 2012 takip sonuçları belli oldu.

Kentsel ve kırsal yaşam tarzının, kalp damar sağlığını ve metabolizma üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmada, yaşam tarzı ve kronik hastalık risk faktörleri arasındaki ilişkinin haritası çıkartıldı.

Türkiye'de 2009–2012 yılları arasındaki karşılaştırmalı verileri alınan araştırma, diyabet, obezite, koroner arter hastalığı, inme, metabolik sendrom ya da hipertansiyon hastalarının sağlık durumunun 3 yılda izlediği seyri, 2009'da obez, hipertansif diyabetik veya prediyabetik olan birinin 3 yılda ne gibi değişimler yaşadığını; diyabet, lipid, kolesterol, hipertansiyon, obezite, metabolik sendrom gibi kronik hastalıkların görülme sıklığındaki değişiklikleri de ortaya koydu.

Buna göre, Türk toplumunda 38-73 yaş grubunda son üç yılda obezitede ciddi artış saptandı. Beden kütle indeksi 30 ve üzerinde olanların oranı yüzde 54,4 çıktı. Bu orana göre her iki kişiden biri obez.

İnme geçiren her 10 kişiden 9'unda halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon sorunu olduğu belirlendi.

60 yaşın üzerinde her üç kişiden birinde diyabet görüldüğü, diyabetlilerin yüzde 80'inden fazlasında kan şekeri kontrolünün yeterli derecede takip edilmediği saptandı.

''türkiye'de
her
2
kişiden
biri
obez''
Yorum (1)
Halil Özdemir
Sağlık Bakanlığı'nın obeziteyle mücadelesine inanmıyorum. Tamamen göstermelik bir durum. Çünkü süper obez (VKİ:50kg/m2)olan bir kişi olarak mortalitesi yüksek bir ameliyat geçirdim. Bu ameliyat sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'deki devlet ve üniversite hastanelerinde yapılabiliyor. Birkça ilde ÖZEL Hastanelerde de yapılıyor.DHY kurasında bu operasyonu geçirmiş olmam ve düzenli yakın takip altında olmam gerekirken mazeretim Bakanlığın bürokratlarının keyfi uygulamsı nedeniyle reddedildi. Keyfi diyorum, çünkü 2 kura önce bir başkası için aynı durum kabul edildi. Sayın bakan'ın bürokratlarının yaptığı keyfi uygulamalardan haberi yok sanırım...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir