Medimagazin logo

Türkiye’de bu hastalıktan 4 bin 500 kişide var

Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Türkiye’de toplam 1 milyon 400 bin talasemi taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ise 4 bin 500 civarında olup. Her yıl 300 veya 400 talasemili hasta çocuk doğmaktadır” dedi.
Türkiye’de bu hastalıktan 4 bin 500 kişide var
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAMSUN-1993 yılından itibaren her 8 Mayıs’ta kutlanmakta olan "Dünya Talasemi Günü" ile ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal, talasemi’nin (Akdeniz Anemesi) Türkiye’de toplam 1 milyon 400 bin taşıyıcısı olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Tedavisinin pahalı olmasına rağmen önlenmesinin mümkün olduğunu söyleyen Müdür Dr. Köksal, “Talaseminin tedavisi pahalı olmasına karşın önlenmesi mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınlarında, dünyada yaklaşık 270 milyon taşıyıcı olduğu ve her yıl yaklaşık 300 bin hasta çocuğun dünyaya geldiği bildirilmektedir. Başta KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya olmak üzere diğer Akdeniz ülkelerinde 1990’lı yıllardan beri talasemi sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Türkiye’de talasemi sıklığı genelinde yüzde 2,1, sahil bölgelerinde ortalama yüzde 4,3 civarındadır. Toplam 1 milyon 400 bin taşıyıcı olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ise 4 bin 500 civarında olup, her yıl 300 veya 400 talasemili hasta çocuk doğmaktadır. Türkiye’de yapılan her 4 evlilikten biri akraba evliliğidir. Akraba evlilikleri en çok birinci dereceden evlilikler akrabalar arasından gerçekleşmektedir. Bu nedenle akraba evliliklerinin önlenmesi talasemi ile mücadelede de çok önemlidir” diye konuştu.

Akdeniz anemisi (talasemi) taşıyıcılarının büyük çoğunluğunun hastalığı taşıdığını bilmediklerini söyleyen Müdür Dr. Köksal, “Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Talasemi taşıyıcılığı ebeveynlerden çocuklara geçebilir, kalıtsaldır ve yaşam boyu da devam eder. Özel kan testi yaptırmanız gereklidir. Bu test evlilikten önce mutlaka yapılmalıdır. Bu test ile amaç, evlenmeyi engellemek değil, taşıyıcıları saptayıp hasta çocuklar doğmasını önlemektir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığı ve taşıyıcılığı hakkında ayrıntılı bilgileri Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerinden alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

türkiye’de
bu
hastalıktan
4
bin
500
kişide
var
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir