Medimagazin logo

Türkiye'de AIDS alarm veriyor!

Birleşmiş Milletler’den Dr. Broun, Türkiye’de AIDS hastalığının görülme sıklığında artış olduğunu belirterek, “Türkler cinsellik konusunda cahil. Durum endişe verici” dedi
Kaynak: MİLLİYET - AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU
Türkiye'de AIDS alarm veriyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

UNAIDS Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Direktörü Dr. Denis Broun, Türkiye’de AIDS hastalığının görülme sıklığında her yıl düzenli olarak artış olduğunu belirterek, durumu “endişe verici” olarak niteledi. Türkiye’de AIDS hastalarının yüzde 56’sına bu hastalığın heteroseksüel korunmasız seks yoluyla bulaştığını kaydeden Broun, Türklerin cinsellik konusunda “cahil” olduğunu söyledi.
Geçen hafta İzmir’de dizine protez takılacak olan hastayı AIDS’li olduğu için ameliyat etmekten çekinen doktorların da AIDS’i yeterince tanımadığını vurgulayan Broun, “Bu durum kabul edilemez. Doktorların HIV riskiyle ilgili olarak daha fazla bilgiye ihtiyacı var. Yasaya göre doktorlar hiçbir hastanın tedavisini reddedemez” dedi.

2 bin kişi tedavi görüyor
Türklerin cinsellik konusunda bilgi düzeyinin yeterli olmadığını söyleyen Broun, AIDS’le ilgili “bilinçlendirme” çalışmalarını, hükümet ile sivil toplum kuruluşlarının yapması gerektiğini kaydetti. Okullarda cinsel eğitimin önemine de dikkati çeken Broun, “HIV ile yaşayan insan sayısını bilmek ne yazık ki mümkün değil. 3 bin ile 10 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Şu anda 2 bin kişi de AIDS tedavi görüyor” diye konuştu.

türkiye'de
aids
alarm
veriyor!
Yorum (3)
Ömer Durmaz
Biz Türküz Bize Birşey Olmaz! diyenlerin hala maalesef çoğunlukta olduğu bir Türkiyede yaşıyoruz. Bu sözü söyleyenlerin sadece cinsel yönden cahil değil sosyal ve kültürel açıdan da cahil bir toplum olduğunu da söylemeleri lazım. Ekonomisi bozuk toplumlarda ahlak denen olgu maalesef ortadan hızla kalkıyor. Aç insanların bedenlerini satmaları draması artık bu ülkenin de gerçeği oldu. Her satılığın bir alıcısı olduğu gibi bu alıcılarında körü körüne aldıkları bu hizmet! başlarına bela oluyor. Hem kendilerini hem de ailelerini tehlikeye atıyorlar. Tek eşli bir yaşamın hiç riski yokken çok eşliliğin nelere mal olacağını hesap edemiyorlar. Yakında korkarım bu sayılar daha da fazla binlere çıkmaz. Saygılarımla.
0
Cevapla
gölgelice
"Doktorlar hiç bir hastayı reddemez" derken acil hayati önemi olan hastaları mı yoksa burun düzelttirmek isteyen, lipom aldırmak isreyen gibi durumlar da buna dahil mi? Bir işi birine nasıl zorla yaptırabilirsiniz?
0
Cevapla
aydın
Doktor reddeder kardeşim reddeder...bak reddetmişler olmuş...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir