Medimagazin logo

Türkiye'de 3 milyon kadın doğum kontrol hapı kullanıyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon kadının sürekli kadın doğum kontrol hapı kullandığını, bu rakamın Türkiye koşullarında azımsanmayacak nitelikte olduğunu söyledi.
 Türkiye'de 3 milyon kadın doğum kontrol hapı kullanıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Prof. Dr. Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların doğum kontrol haplarını sadece doğum kontrol amaçlı değil, farklı kronik hastalıklarında da sıklıkla kullanıldığını belirtti.

Özellikle sivilce, akne, adet düzensizliği, rahim zarının kontrolsüz büyümesi problemlerinde de kullanıldığını anlatan Yıldız, "Dünyada 100 milyonun üzerinde, Türkiye'de ise yaklaşık 3 milyon kadın sürekli kadın doğum kontrol hapı  kullanıyor. Türkiye koşullarında azımsanmayacak bir rakam. Bu açıdan 'doğum kontrol hapı yaygın kullanılıyor' diyebiliriz" dedi.

Doğum kontrol haplarının sık kullanılan ilaçlar arasında yer aldığına işaret eden Yıldız, hapların reçete dışında da eczanelerden ya da aile sağlığı merkezlerinden rahatlıkla temin edilebildiğini dile getirdi.

İlacın sık kullanılması ve hormonları etkilemesi nedeniyle kalp krizi riskini artırması ya da kalp damar rahatsızlığına neden olacağı yönünde hekimlerin endişeleri bulunduğunu söyleyen Yıldız, genç kadınlarda yaptıkları araştırmalarda uzun süre kullanılan kadın doğum ilaçlarının kalp damar ve şeker hastalığında önemli risk oluşturmadığını ifade etti.

Doğum kontrol hapını 20'li yaşlarda, herhangi bir hastalığı olmayan kişilerin kullanımında herhangi bir sorun yaşanmadığını ancak 35 yaşın üzerinde ve çeşitli rahatsızlığı bulunanlarda risk oluşturduğunu vurgulayan Yıldız, "Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımında şeker hastalığı, hipertansiyon, kendisinde ya da ailesinde kanda pıhtılaşma riski bulunan, sigara içen ve 35 yaşın üzerindeki kadınlarda damar hastalığı riski ortaya çıkabiliyor" diye konuştu.

Doğum kontrol haplarını sınırlandırmak yerine hekimin ve hastanın ilacı kullanmadan önce mutlaka uyarı yazısını okumasını isteyen Yıldız, risklerin tamamının ilaç kutusunda yazdığını ancak ne hekimlerin ne de hastaların bunları dikkatle okuduğunu ve dikkate aldıklarını öne sürdü.

Yıldız, doğum kontrol haplarının risklerini önleme adına alınacak en önemli tedbirin önce hekime muayene olmak, ardından ilacın içindeki uyarıların kendi sağlıkları açısından bir zararı olup olmadığının tespit edilmesi olduğunu anlattı.

"Doğum kontrol hapları aknede uzun bir süreli tedavi sağlamaz"

Prof. Dr. Yıldız, hapların bir takım hormonların baskılamasına yardımcı olduğunu, bu doğrultuda aknenin iyileşmesine katkıda bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Ancak ilacın bırakılmasıyla akne tekrar oluşmaya başlar. Doğum kontrol hapları aknede uzun bir süreli tedavi sağlamaz. Akne, çoklu mekanizmaya bağlı, intihap da mikroplar da hormonlar da var. İlaçla hormanları tedavi ediyorsunuz ama diğerlerini edemiyorsunuz. Bu açıdan doğum kontrol hapı etkili bir tedavi değil."

türkiye'de
3
milyon
kadın
doğum
kontrol
hapı
kullanıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir