Medimagazin logo

Türkiye’de akciğer nakli yapılacak

Türkiye’de akciğer nakli bekleyen yüzlerce hastaya müthiş haber. Yurtdışında 100 bin dolara mal olan akciğer nakli 2009’dan itibaren Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde ücretsiz yapılabilecek
Türkiye’de akciğer nakli yapılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Türkiye’de akciğer nakli bekleyen yüzlerce hastaya müthiş haber. Yurtdışında 100 bin dolara mal olan akciğer nakli 2009’dan itibaren Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde ücretsiz yapılabilecek

Türk hekimleri tıp alanında devrim sayılabilecek yeni bir sayfa açıyor... İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı öldürüldüğü 2005 yılına kadar ‘Türkiye’de akciğer nakli yapılabilmesi’ için emek vermişti. Kalaycı’nın bu hayali nihayet gerçekleşiyor. Kesin tedavisi olmayan akciğer hastalıkları için tek ve iki taraflı uygulanan akciğer nakli, Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle 2009 yılından itibaren Yedikule Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de yapılabilecek.

Organ bağışının büyük önem taşıdığını, ülkemizde bu bilincin artması için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Yedikule Hastanesi Başhekimi Doç. Sedat Altın, “Türkiye’de yılda ortalama 300-400 hastaya akciğer nakli yapılması gerekiyor” dedi. Yurtdışında 100 bin dolara mal olan, parası olanların bile sıra gelmediği için hayatını kaybettiği akciğer naklinin Türkiye’deki maliyeti ise yaklaşık 10 bin dolar. Devlet hastanesinde yapıldığı için sosyal güvencesi olan hastalar, bu parayı da ödemeyecek. Kot taşlamacılığı gibi mesleklerde çalışan 20-25 yaşındaki birçok gencin 6 ay içinde akciğerleri kumla dolduğu için hayata veda ettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Altın, “Bu hastaları akciğer nakliyle kurtarabiliriz” diye konuştu.

AKCİĞER NAKLİNİ İLK O UYGULADI

Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, ekibiyle birlikte üç hastaya akciğer nakli uygulamış ancak bu kişilerin son dönem hastası olması sebebiyle başarı sağlanamamıştı. Kalaycı’nın en büyük hayali, Türkiye’de akciğer naklinin düzenli yapılabilmesi ve başarılı sonuçlar alınabilmesiydi.

40 MİLYON YTL’YE YENİ BİNA YAPILDI, EKİP EĞİTİM ALDI

Ekibinden iki doktoru Belçika Leuven Üniversitesi’ne gönderdiklerini söyleyen Sedat Altın şunları söyledi: Opt. Dr. Adalet Demir ile Opt. Dr. Volkan Kara eğitimlerini tamamlayarak döndü. Hastanemizdeki diğer cerrahlara deneyimlerini aktararak, ekibi akciğer nakli için hazır hale getirdiler. Bunun dışında 200 yatak, 20 yoğun bakım yatağı ve 5 ameliyathaneye sahip toplam 40 milyon YTL’ye mal olacak bir hastane binası yaptırıyoruz.

Akşam / Türkan YILMAZER
türkiye&#8217
de
akciğer
nakli
yapılacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir