Medimagazin logo

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına bir mühendis atanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına (TÜSEB) yeni atanacak ismin bir mühendis olacağını belirterek, "Mühendislik yaklaşımıyla inovasyonun daha fazla dışa bağımlılığı azaltacağını düşünüyorum.
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına bir mühendis atanacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına (TÜSEB) yeni atanacak ismin bir mühendis olacağını belirterek, "Mühendislik yaklaşımıyla inovasyonun daha fazla dışa bağımlılığı azaltacağını düşünüyorum." dedi.

Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜSEB'e yapılacak atamaya ilişkin, "Önümüzdeki iki hafta içerisinde kimi atayacağımız belli, bu şekillenmiş olur. Yönetimi de yeniden planlandı. Prosedürler önümüzdeki haftalar sonuçlanmış olur. O anlamda bir sorun yok." ifadesini kullandı.

TÜSEB'i önemsediklerini, özellikle yönetimin veya başkanlığının şekillenmesinde farklı bir yaklaşım içinde olunması gerektiğini belirten Koca, "Önümüzdeki dönemde TÜSEB yapısının sadece hekimlerden oluşan tıp kökenli insan kaynağımızın yönettiği ve şekillendirdiği yapıdan öte benzer şekilde mühendis yapısının da oluştuğu mühendisler ile tıp kökenli insan kaynağımızın bir arada olduğu inovasyon ve üretim için bu birlikteliğin daha iyi sonuç getireceğine inandığım için biraz gecikti." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, "TÜSEB Başkanı bir mühendis mi?" sorusuna Koca, şu yanıtı verdi:

"Öyle görünüyor. Yeni dönemde mühendisliğin önemli olduğunu, insan kaynağımızda tabii ki hekimliğin bu inovasyonda tıp kökenli arkadaşlarımızın yaklaşımının son derece önemli olduğunu ama bir mühendislik yaklaşımıyla inovasyonun daha fazla dışa bağımlılığı azaltacağını düşünüyorum."

"Bilkent'te 7 bin sağlık personeli olacak"

Bu yıl itibarıyla 25 bin hekim, eczacı, diş hekimi diğer alanlarda atama yapılacağına işaret eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hemşire, ebelik ve yardımcı personel ile ilgili, biz her gün yeni hastaneler açıyoruz. Bu açılan hastaneler nedeniyle bizim önümüzdeki aylar, ihtiyaçlarımız zaten söz konusu olacak. Sadece Bilkent'te çalışacak kişi sayısı 12 bin olacak. Bunun 7 bini sağlık personeli. Şu an 4 bin kişi çalışıyor. Önümüzdeki ayda bununla ilgili bir planlama yapılıyor. İlanlar bu çerçevede yapılmış olacak."

"Numune Hastanesi tescilli binalardan oluşan bir yapı"

Bakan Koca, Ankara Numune Hastanesi'nin yıkılarak yerine bir alışveriş merkezi açılacağı yönündeki iddiaları da yalanlayarak, "Numune Hastanesi tescilli binalardan oluşan bir yapı." dedi.

Koca, "Biz yeni dönemde şöyle bir yaklaşım içindeyiz; var olanın eski yerine daha büyük devasa binalar yapan değil ama yine sağlık hatta eğitimle ilgili, özellikle AMATEM, ÇEMATEM, BAHAR (Bağımlı hastalar için rehabilitasyon) gibi polikliniğin yapılabildiği, acil işlemlerin yapılabildiği, yine sağlık konseptli büyük yapıların olmadığı bir çerçevede değerlendireceğiz." diye konuştu.

tüseb
turkiye saglik enstituleri baskanligi
Yorum (12)
ali
bir mühendisin ataması hiçte sağlıklı değil
7
Cevapla
selim
devletin sağlıkta inovasyonla bir şey üretmesi düşüncesi kominist düşünce tarzıdır ve bunu kominist ülkeler bile bırakmıştır.
9
Cevapla
hüsnü
devletin elindeki her şeyi özelleştirip. sağlıkta bir şey üretmek için devletten bir şeyler beklemek çok tezat değil mi.anlamak mümkün değil.
9
Cevapla
baklacı
fda başkanı doktordur. Gıda ve İlaç Komisyon başkanı olan Scott Gottlieb ile tanışınGottlieb daha önce Amerikan İşletme Enstitüsünde Sakin Bir Araştırmacı ve Manhattan'daki New York Üniversitesi Tıp Fakültesinde Klinik Asistanlık yaptı. New York, New York'taki Mount Sinai Tıp Merkezinde iç tıbbında çalıştı ve Connecticut'taki Middletown'da bulunan Mount Sinai Tıp Fakültesi ve Wesleyan Üniversitesi'nden mezun oldu. amerikanın bilmediği bir şeyi mi biz biliyoruz..yoksa tersi mi...
18
Cevapla
Aktaş
Sevgili yorum yapan meslektaşlarım, Mevcut FDA başkanının daha önce araştırma enstitüsünde bir araştırmacı olduğunu ifade ediyoruz. Bizim hangi enstitümüzde bir knowhow ürettiğimizi sorgulayalım. Hekimlik eğitimi ve ünvanı alırken eğitim protokollerimizi irdeleyelim mevcut lisans ve uzmanlık düzeyindeki laboratuvar eğitimlerimizi karşılaştıralım. Hekim liğe girerken mesleği icra tarzımızdaki motivasyonları diğer bilim üreten ülkelerdeki motivasyonlarla mukayese edelim.Bilimsel ve grup çalışma yeteneklerimizi irdeleyelim. Bir bilimsel çalışma için ayıracağımız zamanı ve derinliği ve ekipteki kişi sayısını mukayase edelim. Multi disipliner bir çalışmada çıkartabildiğimiz bir sağlık endüstriyel ürünü oluşturabilmişmiyiz. NEDEN?? Mühendis olabilir fakat Endüstri mühendisi mi? Kimya mühendisi mi kesişen alanlarımız var. Özelleştirme ile bir tezatlık olabilir. Haklı bir tespit olabilir fakat bizim Sağlık ürünleri, (ilaç, aşı, antiserum...) şirketlerimizin amerika veya diğer global şirketlerle rekabet edecek sermaye, mevcut knowhow, yeni knowhow üretecek yönetim anlayışı , var mı? Hangisi yabancı ortak olmadan veya kritik hammadde ithal etmeden üretim yapabiliyor. Hammadde üretim tesisi yapsa diğerleri ile rekabet edebiliyor mu? Devletten aldığı knowhow muhafaza edebiliyor mu? Edemediği için kısa sürede satın alınıyor. Devletin elindeki kurumlarda daha önceden transfer yaptığı knowhow larda bu şekilde yok oluyor. Bu şartlarda DEVLET tek seçenek oluyor. Proje bazlı bilgiler sadece hoca bazlı hafızaya kalıyor oda kendini var etmek ve bireyesel çıkarları için genelde paylaşması olmuyor. Kurumsal bir birime ve devlet korumasına kesinlikle ihtiyaç var olduğu kanaatindeyim. Fakat bireysel çıkarlara bağlı olmayan , multidisipliner iyi kurgulanmış,kurumsal,etik,bilimsel düşünen, bilimsel çalışan, siyasi rant için oluşturulmamış hükümetlerden bağımsız, devlete hizmet eden bir devlet kurumuna bu bağlamda ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. bütün meslaktaşlarıma sevgi ve saygılarımla.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir