Medimagazin logo

Türkiye kuduz aşısı bulamıyor

Türkiye, son günlerde kuduz aşısına erişimde sıkıntı yaşıyor. Aşının gereksiz kullanımından kaynaklı sıkıntı yaşandığını belirten Sağlık Bakanlığı, acil servislerde yapılan aşının uygulanmasını enfeksiyon hastalıkları uzmanı onayına bağladı. Türkiye Acil Tıp Derneği ise bu kararı "Sınırlayarak çözmeye çalışmak yanlış" diyerek değerlendiriyor
Kaynak: NTV Haber - Melike Şahin
Türkiye kuduz aşısı bulamıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye, kuduz aşısının temininde sıkıntı yaşıyor. 

NTV'den Melike Şahin'in haberine göre, Sağlık Bakanlığı, yaklaşık iki hafta önce kuduz aşısının gereksiz kullanıldığına dair sağlık kuruluşlarına bir yazı gönderdi. Ardından da acil servislerde yapılan kuduz aşısı uygulaması, enfeksiyon hastalıkları uzmanı onayına bağlandı.

Yurtdışından teminde sıkıntılar yaşandığını ve sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerin acil servislerinde de kuduz aşısına ulaşılamadığını belirten Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz, ''Müdürlüklerimizin elinde kalan depolarında bulunan son aşıları dağıtımları yapıldı. Şu an bu dağıtılan aşılar kullanıyor. Bu sebeple de belirli hastanelerde var. Fakat özellikle İzmir'de Akdeniz Bölgesi'nde Güneydoğu Anadolu'daki bazı yerlerde sıkıntı olduğunu biliyorum'' açıklamasında bulundu. 

"Gecikmeler önemli bir sorun oluşturacak"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği de kuduz aşısının enfeksiyon hastalıkları uzmanının onayına bağlanmasına dair açıklama yayımladı. Açıklamada, "Bu durum, iş yoğunluğu dikkate alındığında önemli gecikmelere neden olabilecek bir uygulamadır. Mesai saatleri dışında gecikme daha da önemli bir sorun oluşturacaktır" denildi.

Kuduza dair eğitimlerinin olduğunu da söyleyen Yılmaz, aşının gereksiz kullandığını düşünmediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

kuduz asisi
turkiye
prof dr serkan yilmaz
asi
kuduz
Yorum (5)
bozeren
dışarıdan bulamıyor, tamam. hem yerli hem milli olarak üretemiyor da mı??
8
Cevapla
nevzat kulukçu
sistemi tıkayan kuduzdan ölen çocuk vakası oldu. o haber çıktığından beri kedisi köpeği elini çizen hatta yalayanlar bile acillere koşuyor. bizim hekimlerin de ne olur ne olmaz bakışı ile hemen kuduz aşısı programına sokuyorlar. bir 3 5 sene daha normalin en az 5 10 katı talep olur kuduz aşısına.
3
Cevapla
2nci Mabeyinci
umarım haber ve içeriği gerçek değildir............
3
Cevapla
yavuz ergün
hocam yerli ve milli aşı derken?? atatürk ün sağlık bakanı refik saydamın görevlendirilmesiyle 1928 yılında hıfzısıhha enstitüsünde tifo, tifüs, difteri, bcg, kolera, boğmaca, tetanos, kuduz aşıları için seri üretime geçildi. türkiye'nin patentli ilacı yok, hammaddenin yüzde 95 i dışarıdan.
2
Cevapla
Ahmet çalık
merhaba ben kırklareli lüleburgaz ilçesinden yazıyorum bugün sokak köpekleri tarafindan ayağımdan issirildim lüleburgaz devlet hastanesine 112 acil ekipleri ile geldim kuduz aşısı yok yapılmadı kırklareli il merkezi ve ilçelerinde tüm devlet hastanelerini aradim kuduz aşısı çevre il ilçelerde de yok
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir