Medimagazin logo

Türkiye için AIDS alarmı

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin, hastalığın artış gösterdiği Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde köprü görevi görmesi nedeniyle risk altında olduğu uyarısı yapıldı.
Türkiye için AIDS alarmı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı'nca 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye'nin yürüttüğü çalışmaları anlattı.

Hastalığın önlenmesine yönelik kısa, orta ve uzun vadeli strateji planları hazırlandığını bildiren Torunoğlu, gönüllü danışmanlık ve test merkezlerini yaygınlaştıracaklarını ifade etti.

Hastaların hala toplumsal yaşamda ayrımcılığa maruz kaldığını, ancak hastalığın dokunma ve yakın temas gibi yollarla bulaşmadığını vurgulayan Torunoğlu, ''Hastaların damgalanması hala büyük bir sorun. Eskiden AIDS belirli bir kesimin hastalığı olarak bilinirdi, ama şimdi eşlerinin virüsü taşıması nedeniyle ev kadınlarında bile bu hastalık görülüyor'' dedi.

Torunoğlu, risk grubundaki, damar içi uyuşturucu kullananlar, eşcinsel erkekler, seks çalışanları, cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler ile mültecilere ulaşmakta zorlandıklarını söyledi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin de virüsün kolay bağışıklık geliştirmesi nedeniyle hastaların tedavisinde en az 3 ilaç kullanılması gerektiğini belirtti.

Hastaların yaşam boyu ve düzenli tedavi almalarının şart olduğunu dile getiren Gökengin, ''Virüs taşıyıcılarının AIDS hastası olmaması için erken tanı ve tedavi çok önemli. Hastalık aşamasına geçen hasta sayısı giderek düşüyor, ama yine de geç tedaviye başladığı için kaybettiğimiz hastalar oluyor'' şeklinde konuştu.
 

''Türkiye riskli bölgede''

BM Temsilcisi Ela Aktürkoğlu ise dünyada AIDS ile yaşayan 34 milyon kişi bulunduğunu, bunların 30,7 milyonunun yetişkin olduğunu söyledi. Yetişkin hastaların 16,7 milyonunun ise kadın olduğunu dile getiren Aktürkoğlu, geçen yıl AIDS'ten 1,7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Dünyada hastalığın Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde artış gösterdiğini, Türkiye'nin bu bölgelerde köprü görevi görmesinden dolayı risk altında olduğunu anlatan Aktürkoğlu, bu bölgelerde hastalığın 2005-2011 yılları arasında yüzde 21'lik artış gösterdiğine dikkati çekti.

türkiye
için
aids
alarmı
Yorum (1)
türküz bize bulaşmaz
diş kliniklerinde günde ortalama hekim başına en az 30 hasta tedavi görmektedir.Vatandaşıma can siperhane hizmet veren dişhekimleri hergün bu tanı almamış ve bulaşıcı ajan taşıyan hastalara hizmet vermektedir.Mesleğimin riskidir kabul ederim,ama .................. anlayan anlamıştır.Anlayan değerli ve yetkili abilerim lütfen meslektaşlarınızın sorunlarına çare olunuz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir