Medimagazin logo

Türkiye bu tercihi konuşuyor: Kanatlı Tıpçı!

Üniversite tercih sonuçlarının duyurulmasının ardından bu yılki yerleştirmelerde tıp fakültesi öğrencisi Oğuz Çat dikkatleri üstüne çekti. Çat, sınavda 509 puan almasına rağmen taban puanı 225 olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ‘Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği’ bölümünü tercih etti
Kaynak: CNN Türk
Türkiye bu tercihi konuşuyor: Kanatlı Tıpçı!
Oğuz Çat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aksaray’da yaşayan Oğuz Çat (22), Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi. Aynı zamanda dijital platformlar üzerinden ortaokul ve lise öğrencilerine matematik, kimya ve biyoloji dersi veren Çat, bu yıl sınava hem öğrencilerini motive etmek hem de kendi bilgilerini güncel tutmak için girdi. Elde ettiği 509 puanlık başarının tıp fakültesine yerleştiği dönemden bile daha iyi olduğunu söyleyen Çat, önce tercih yapmayı düşünmedi. Ancak tercihlerin sona ermesine 1 saat kala fikrini değiştirdi “Sınava girdiğim senenin anısı olsun” diyerek tercih listesi hazırladı. Ancak bu listede tek bir okulun ismi vardı o da 225 puanlık Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümüydü. Oğuz Çat YKS sürecini ve tercih listesine neden sadece bir bölümü yazdığını şöyle anlattı:

‘Kayıt yaptırmayacağım’

“Tıp, diş hekimliği, eczacılık ya da hukuk gibi bir bölümü yazarak insanların önüne geçip haklarını Yemek istemedim. Bu sebeple kontenjanı boş kalan ve fazla tercih edilmeyen lisans bölümlerini araştırdım. Ayrıca ilginç, pek duyulmamış ve espri konusu olabilecek bir bölüm yazmak istedim. Karşıma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümü çıktı. Terk tercih yaparak orayı yazdım ve yerleştim. Ancak kayıt yaptırmayacağım. Çünkü tıp öğrenimini bırakmayı düşünmüyorum.

YKS’ye ilk girdiğim yıl olan 2019 yılında üniversite sınavında sıralamam 22 bin oldu ancak Tıp o yıl en düşük 20 binden öğrenci aldı. Ben de bir yıl daha hazırlanıp 2020 yılında 18 bininci olarak tıp fakültesine yerleştim. Ancak bu yıl önceki yıllarda elde ettiğim başarının da üstüne çıktım. Sıralamam 13 bin oldu. İnsanlar buna da çok şaşırdı. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği bölümüne yerleştikten ve bu sosyal medyada duyulduktan sonra adım ‘Kanatlı Tıpçı’ya çıktı. Diğer yandan yerleştirme sonucumu ilginç bulanlar kadar olumsuz eleştirenler de oldu. Başkalarının hakkını yediğimi söylediler ya da bu puanla neden kanatlı hayvan yetiştiriciliği bölümünü seçtiğimi sorguladılar.”

oguz cat
tip ogrencisi
kanatli hayvan yetistiriciligi
kanatli tipci
Yorum (6)
mevliye yetik
ego tatmini yapan genç doktor adayları.hayat test sınavı başarısından ibaret değil.bizlerde aynı yanlış düşüncelere kapıldık .sanat ,spor, sosyal aktivitelerle uğraşın.
26
Cevapla
Ekrem BİR
kanatlılar daha az tehlikeli tabiii
10
Cevapla
ali özkurt
kendisini reklam ediyor. bu işerle uğraşacağına hekim olmak için önce insan ve vicdan olmak sonra da duygu ve saygı immatüritesini tamamlamış olmak gerektiğini öğrense daha iyi olur
Cevapla
HEKİM
@mevliye yetik kesınlıkle katılıyorum.hayatı sınavdakı basarıya ındırgeyenler ılerde cok pısman oluyor.
Cevapla
Devrimci Derviş
"öğrencilerini motive etmek " : kardeşimiz zaten sınav başarısının ötesine geçip hayatta başarılı olmak için öğrenciyken para kazanmaya başlamış. şu anda da bir işletmecinin yapabileceği en güzel reklamı yapıyor, yaptırıyor. böylece öğrenci sayısı katlanarak artacaktır. buna başarı denir.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir