Medimagazin logo

Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda ilk kez Aziz Sancar ödülleri verildi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Elbette ki Türk ve İslam dünyası tarihte bilimde çok önemli mesafeler kat etti, insanlığa büyük hizmetler yaptı. Belli bir dönem geçtikten sonra bir yerlerde bir şeyler yanlış gitti, ayağımız takıldı ve onun faturasını 200-300 yıldır ödedik, hala da bu coğrafya ödüyor." dedi.
Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda ilk kez Aziz Sancar ödülleri verildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından Şişli'de bir otelde düzenlenen 4. Türk Tıp Dünyası Kurultayı çerçevesinde gerçekleştirilen "Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri" törenine katılan Demircan, Türk Dünyası'nın, tarih sahnesinde alnı açık, başı dik olduğunu ve dünya üzerinde önemli bir yer edindiğini söyledi.

Bakan Demircan, Türk bilim insanlarının, insanlığın hizmetinde çalıştığını görmekten gurur duyduğunu ifade ederek, "Böyle bir birlikteliği bize sağlayan, bu çalışmaları vücuda getiren arkadaşlarıma da teşekkürü bir borç biliyorum. Türkiye kendi içindeki Türk kardeşlerini ve kendi içinde yetişmiş, dünyaya gönderdiği kendi insanlarıyla burada tekrar bir araya geliyor ve tıp dünyasında birlikte neler yapıldı, neler yapılabiliri tartışıyor, bu gerçekten onur ve gurur verici bir şey." dedi.

Aziz Sancar'ın, "Hepimiz Türkiye'ye ve dünyaya, insanlığa borcu olan insanlarız" sözünü hatırlatan Demircan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'ye olan borcumuzu da, insanlığa olan borcumuzu da elbette ödüyoruz, ödeyeceğiz. Türkiye'nin bu değerli beyinlere, bu değerli yetişmiş insanlara ihtiyacı var her zaman. Bu noktada hiçbir zaman burayla olan bağımızı kesmeyeceğiz, zayıflatmayacağız. Bizim Türkiye'nin dışındaki kardeşlerimizin de buraya gelip çalışmaların içinde olması, bizim dünyamızın coğrafya ile sınırlı bir dünya olmadığı, bizim gönül dünyamızın coğrafyayı çok aşan bir dünya olduğunu da burada gösteriyor. Elbette ki Türk ve İslam dünyası tarihte bilimde çok önemli mesafeler kat etti, insanlığa büyük hizmetler yaptı. Belli bir dönem geçtikten sonra bir yerlerde bir şeyler yanlış gitti, ayağımız takıldı ve onun faturasını 200-300 yıldır ödedik, hala da bu coğrafya ödüyor. Ayağımız bilgi üretiminden koptuğumuz yerde takıldı. Ne zaman ki bilgi üretiminden koptuk, ondan sonra da fatura önümüze belli bir süre sonra düşmeye başladı."

- "Bilgi üreteceğiz, bilgiye ulaşacağız, bilgiyi kullanacağız, insanlığın hizmetine sunacağız"

Ayağa kalkmanın en önemli adımının bilgi üretimine katılmak olduğunu belirten Demircan, şunları kaydetti:

"Bilgi üreteceğiz, bilgiye ulaşacağız, bilgiyi kullanacağız, insanlığın hizmetine sunacağız, insanlığın mirasından istifade edeceğiz, mirasa da katkı sağlayacağız, birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız ve o şekilde tarihte olduğu gibi gelecekte de insanlığın hizmetinde önemli roller oynayacağız. Bu manzara bana, bu sözleri söyleme cesaretini veriyor. Ben Türk Dünyası'ndan insanlığa yeni ışıkların doğacağını, insanlığa yeni katkılar verileceğini söylemekten gurur duyuyorum."

Aziz Sancar'ın bir yol gösterici özelliği olduğuna dikkati çeken Demircan, "Bugün bu ödülü burada Aziz Sancar hocamız adına vermek, ödüllerin verilmesine katılmak benim için onur ve gurur vesilesi. Türkiye, geleceği bilimle ve bilim ekseninde yaptığı yatırımlarla tesis edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Demircan, TÜSEB'i büyük bir amaçla kurduklarını ve TÜBİTAK gibi bir yapı olmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur da Nobel ödüllü Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın mesajını okudu.

Konuşmaların ardından, "Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri" Bakan Demircan tarafından kazananlara takdim edildi.

"Aziz Sancar Bilim Ödülü"ne Prof. Dr. Engin Umut Akkaya layık görülürken, "Aziz Sancar Teşvik Ödülü"nü ise Doç. Dr. Oktay Algın, Yrd. Doç. Dr. Deniz Atasoy, Doç. Dr. Serdar Durdağı, Doç. Dr. Özgür Şahin, Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri kazandı.

Programa, Türk Dünyası'ndan çok sayıda bilim insanı katıldı.

Yarın sona erecek 4. Türk Tıp Dünyası Kurultayındaki çaşıltay konuları şunlardan oluşuyor:

 

 

turk tip dunyasi kurultayi
4. turk tip dunyasi kurultayi
tuseb
aziz sancar bilim
hizmet ve tesvik odulleri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir