Medimagazin logo

"Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, OSTİM'de uluslararası standartlarda üretim yapılabildiğini belirterek, "Ankara'daki birçok tesis, dünyanın önde gelen firmaların ürettiği cihazların daha önünde bir üretim yapıyor" dedi.
"Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi'nin,  Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gelen işadamlarını Ankaralı sanayicilerle buluşturduğu "Türk Sağlık Teknolojilerinde Orta Doğu ve Afrika Alım Günleri" programı, JW Marriott Otel'de düzenlendi.

Toplantıda konuşan Tosun, bu gibi toplantıların sadece ticaretin değil, toplumlar arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından da büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

OSTİM'in üretim konusunda en organize bölgeler arasında yer aldığını ve uluslararası standartlarda üretim yapılabildiğini belirten Tosun, "Türkiye sağlıkta son 10 yılda çok önemli bir yere geldi. Tıbbi cihaz sektörü de aynı şekilde geleceğe, insanlığa hizmete doğru hızla koşuyor. Ankara'daki birçok tesis, dünyanın önde gelen firmaların ürettiği cihazların daha önünde bir üretim yapıyor. Bunu görmekten son derece memnunuz. Bu ticari faaliyetler, bölgemizde ihtiyaç duyduğumuz kardeşlik ortamına da vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku da Türkiye'nin hedeflerini yakalayabilmesi için ihracatını ve markalaşma faaliyetlerini arttırması gerektiğini ifade ederek, "Ankara inşallah sanayinin de başkenti olma yolunda hızla ilerliyor. Ekonomi Bakanlığı olarak sanayinin, kümelenmenin ve KOBİ'lerin yanındayız. Bizim gözümüzde Afrika ve Orta Doğu ülkerl maden kaynağı değil, ticaret aracılığıyla kardeşliğimizi pekiştirecek çok önemli bir aktördür" dedi.

ASO Başkanı Özdebir

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de Ankara'nın yüksek teknoloji ürünler üretebildiğini ifade ederek, "Ankara, bilgi ve teknolojinin üretime aktarıldığı bir merkez haline geldi. Eylül ayı ihracat verilerine bakıldığında Ankara ihracatını en çok arttıran 2'nci il oldu. Ankara, Avrupa'nın ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede üretim yapan bir il. Doğru yerde olduğunuza inanın" şeklinde konuştu.

Konuk heyetlere Ankara'nın ticaret için "doğru yer" olduğu tavsiyesinde bulunan Özdebir, heyete "Ülkenizde neye ihtiyacınız varsa bunların hepsini Ankara Sanayisinden tedarik etme imkanınız var" çağrısında bulundu.

OSTİM OSB Başkanı Aydın

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da kümelenme faaliyetlerinin arttığına dikkati çekerek, kümelenmenin sanayileşme açısından giderek öneminin arttığını ifade etti.

Kümelenmenin firmaları daha güçlü hale getirdiğine işaret eden Aydın, "OSTİM uluslararası nitelikte ürünler üretmeye başladı. Bunlarla büyük gurur duyuyoruz. Firmalar artık yerel değil, uluslararası bir yapıya kavuştu. Uluslararası işbirliklerimiz artacak" diye konuştu.

Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da Sağlık Bakanlığı'nın özellikle son dönemlerde büyük atılım gerçekleştirdiğini ifade ederek, bununla beraber medikal üreticilerinde bu gelişime ayak uydurduğunu belirtti.

İkili görüşmeler

Açılış konuşmalarının ardından firmalar ikili iş görüşmelerine geçti. Görüşmelerde Uganda, Fas, Güney Sudan, Gana, Irak, İran, Kenya, Libya, Mısır, Güney Afrika, Tunus, Nijerya, Malezya ve Suudi Arabistan'dan gelen işadamları, Ankaralı medikal üreticilerle işbirliği ve ortaklık imkanlarını değerlendirdi.

türk sağlık teknolojilerinde orta doğu ve afrika alım günleri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir