Medimagazin logo

Türk Genom Projesi, çığır açacak

"Türk Genom Projesi, tüm hastalıkları kapsayacak. Her türlü hastalığın genetik temeline inebileceğimiz gibi genetik yapımızın da bazı hastalıklara karşı eğilimi olup olmadığına bakarak, önleyici tedbirler alabileceğiz"
Türk Genom Projesi, çığır açacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Fahrettin Keleştemur, Türk Genom Projesi'nin Türkiye'de sağlık alanında çığır açacağını belirterek, "Türk Genom Projesi, tüm hastalıkları kapsayacak. Her türlü hastalığın genetik temeline inebileceğimiz gibi genetik yapımızın da bazı hastalıklara karşı eğilimi olup olmadığına bakarak, önleyici tedbirler alabileceğiz" dedi.

Keleştemur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'da hayata geçirilmesini bekledikleri Türk Genom Projesi'nin ülkenin gen haritasının çıkarılmasını sağlayacağını söyledi.

Projeyle Türkiye'yi sağlıkta bekleyen risklerin, varsa toplumda hastalıklara karşı genetik eğilimlerin ve hangi alanlarda olduğunun belirleneceğini ifade eden Keleştemur, tüm bunlara karşı önleyici tedbirler alınabilmesi için projenin çok önem taşıdığını vurguladı.

Projenin birkaç milyar doları bulabilecek çok büyük bir çalışma olduğunu anlatan Keleştemur, şöyle devam etti:

"Türk Genom Projesi, tüm hastalıkları kapsayan bir proje olacak ve önümüzdeki birkaç yılı kapsayacak. Her türlü hastalığın genetik temeline inebileceğimiz gibi genetik yapımızın da bazı hastalıklara karşı eğilimi olup olmadığına bakarak, önleyici tedbirler alabileceğiz. Özellikle son zamanlarda şeker hastalığı, şişmanlık, kanser gibi hastalıklar çok fazla artıyor. Bunların toplumumuzdaki bir genetik arka planı, temeli var mı? Bunların tespiti ve sonuçta tedbir alınması bakımından bu proje çok önemli. Proje, sağlıkta çığır açacak.

Bunların yanı sıra ülkemizde bazı hastalıkların, bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu görüyoruz. Bunların nedenleri araştırılarak önlenebilecek. Akraba evliliklerinin önemi nedir? Nadir hastalıklarla ilgili problemlerimiz nelerdir? Bazı nadir hastalıklar bizde daha fazla mı görülüyor? Bunların nedenleri nelerdir? Araştırma yaparak tedbir alma imkanımız olacak. "

Proje kapsamında büyük bir nüfus üzerinde araştırma ve inceleme yapılacağını dile getiren Keleştemur, bu durumun gelecekteki biyomoleküler genetiğin Türkiye'de iyice yerleştirilmesine de zemin hazırlayacağını, böylece ileri araştırmaların gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

- Kişiye özel kanser tedavisi dönemi

Keleştemur, kişiye yönelik tedavi yönteminin son yıllarda en fazla konuşulan konuların başında yer aldığına dikkati çekti.

Türkiye'nin bu alanda geri kalmaması hatta Avrupa'nın önüne geçebilmesi için "Onkogen Projesi"ni hayata geçirdiklerini anlatan Keleştemur, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin hastanesi Massachusetts General Hospital ile protokol imzaladıklarını söyledi.

Protokol kapsamında Türk hekimlerin, Harvard Üniversitesinde özellikle kişiye özel kanser tedavisi konusunda eğitim göreceğini ifade eden Keleştemur, şunları kaydetti:

"Bu öğretim elemanları, Türkiye'ye döndüklerinde bu alanda çalışmalar yürüten hekimlerin eğitilmesini sağlayacak. Kişiye yönelik tedavi kavramı, hızlı şekilde yayılıyor. En çok da üzerinde durulan konu, kanser. Akciğer kanseri genel bir terim ama her kişideki akciğer kanseri, özellikle de moleküler genetik konularda farklılık gösteriyor. Ama herkese aynı tedaviyi uyguluyoruz. Bu durum, tedavide kesin sonuca ulaşılmasını engelliyor. Yakın zamanda kanserde kişiye özel tedavi dönemi başlamış olacak. Şu an uygulanmamasının nedeni, maliyetinin fazlalığı ama gittikçe yeni ve ileri teknolojilerle bu maliyet düşürülüyor."

Bu tür çalışmaların ülke adına çok önemli fırsat olduğunu vurgulayan Keleştemur, Türkiye'nin daha hızlı ilerleyebilmesi ve büyümesinin temelinde, bu ve benzeri projelerin bulunacağını sözlerine ekledi.

türk genom projesi
harvard üniversitesi
türkiye sağlık enstitüleri
fahrettin keleştemur
tüseb
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir