Medimagazin logo

Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nu ziyaret etti

TEB Başkanı Çolak'ın başkanlığındaki Merkez heyeti, eczacıların güncel sorunlarını Bakan Müezzinoğlu'na iletti
Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nu ziyaret etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA  - Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Birlik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, TEB Başkanı Erdoğan Çolak'ın başkanlığındaki heyet, eczacıların güncel sorunlarını Bakan Müezzinoğlu'na iletti.

Açıklamaya göre, kabulde heyet, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik ile ilgili olarak tüm çalışmaların tamamlandığını, bir an önce yayımlanması gerektiğini belirtirken, Eczacılıkta Uzmanlık Yasa Teklifi'nin Türk Eczacıları Birliği ile görüşülmeden hazırlandığını ifade etti. Teklif ile ilgili olarak alt komisyonda itiraz ve önerilerini iletmelerine rağmen dikkate alınmadığına işaret eden heyet, teklifte uzmanlık alanlarının 2 olarak belirlendiğini, bir tanesinin çalışmayacağını ve klinik eczacılık ile serbest eczanelerde yapılan hizmetler arasında çatışma yaşanabileceğini, bu konuda detaylı bir çalışma ve uzlaşma sağlanması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, kamuda çalışan eczacılar ile ilgili mutlaka bir iyileştirme yapılması gerektiğine dikkat çeken TEB Merkez Heyeti, kamu hastanelerinde ve ​Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) merkez teşkilatında çalışan eczacılarla ilgili maaş iyileştirmesi yapılması ve bu konuda kanuni bir düzenleme gerektiğini belirtti. 11 Şubat 2014 tarihinde Birliğe gönderilen Torba Yasa içerisinde bulunan ''Ecza depolarına perakende olarak direkt hastalara ilaç satma yetkisi verilmesi çalışması''nın da eczacı camiasında büyük infiale neden olduğunu savunan heyet, ecza depolarına perakende ilaç satış yetkisi vermenin eczacılığa "yeni model getirmek" olduğunu, eczacıların kaygı ve tepkilerinin bu çalışma ile tekrar en üst seviyeye çıkarıldığını ifade etti.

İlaç Fiyat Kararnamesi'nde eczane stok zararlarının önlenebilmesi için 60 günlük fiyat geçiş süresinin ilave edilmesi konusunda henüz bir düzenleme yapılamadığına da değinen TEB Merkez Heyeti, birlik tarafından getirtilen ilaçlar ile ilgili teknik bilgiyi Bakan Müezzinoğlu'na sundu. Merkez Heyeti ayrıca Suriyeli sığınmacıların ilaç tedariki için AFAD ile protokol yapılması konusunda Bakanlık görüşünün AFAD'a iletilmesi konularındaki talep ve görüşlerini Bakan'a iletti.

türk
eczacıları
birliği
sağlık
bakanı
müezzinoğlu'nu
ziyaret
etti
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir