Medimagazin logo

Türk doktorların girişine izin verilmiyor

Dünyaya insancıl gözükmek için tıbbi malzemelerin Filistin'e girişine izin veren İsrail, girişleri, nüfusun en yoğun olduğu ve insani yardım kuruluşlarının girmesi gereken Erez sınır kapısından değil, nüfus yoğunluğuna en uzak nokta olan Kerem Shalom sınır kapısından veriyor. Shalom sınır kapısı ile Erez arasındaki bölgeyi ise bombalıyor
Kaynak: YENİ ŞAFAK
Türk doktorların girişine izin verilmiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gazze'yi günlerdir acımasızca bombalayan İsrail, tıbbi malzemelerin girişine sinsi tuzaklar kuruyor. Bölgeden yeni gelen Türk Kızılay'ı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu, İsrail'in gıda, tıbbi ve diğer yardım malzemelerinin, Birleşmiş Milletler mensupları, basın mensupları ve insani yardım kuruluşların girebildiği Erez sınır kapısından izin vermediğini söyledi. Güllüoğlu, 'Erez sınır kapısından 20 tonluk ilaç malzemesini içeriye almak için 3 gün başvurduk. Fakat sürekli reddedildi. Daha sonra nüfus yoğunluğuna en uzak ve tehlikeli bölge olan Kerem Shalom sınır kapısından izin verildi.

 

YARDIM YOLUNU BOMBALIYOR

Sahlom sınır kapısından giriş yapıldığında ise yardımların ulaşması için sürekli bombalanan bölgelerden geçiyoruz. İsrail aslında yardımlar ulaşmasın diye elinden geleni yapıyor. Genelde bombardıman içerisinden geçen yardımlarla zorlanırken, 20 tonluk ilaç yardımı, 12 saatlik ateşkese denk geldiği için kolay ulaştı.' dedi. Güllüoğlu, ilaçların 10 gün içerisinde toplanıp Filistin'e ulaştığını kaydederken, 4 milyon dolara mal olduğunu belirtti. Filistin'in özellikle nakit yardımına ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Güllüoğlu, gıdaların bombalardan ulaşması zorluk çıkarsa da, nakit paralarla Filistin içerisinden marketlerden gıda yardımı alınabileceğini belirtti.

 

NEREDESİNİZ ARAP DEVLETLERİ

Filistin'de sosyal hayatın durduğunu, ibadethanelerin, okulların, evlerin ve iş yerlerinin yerle bir olduğunu anlatan Mehmet Güllüoğlu, 'Gazze halkı Türk devletinin yardımlarından çok memnun. Fakat Arap devletlerin sessizliği onları kahrediyor. Neredesiniz ey Arap devletleri?' sözleri ile sitem ettiklerini söyledi. Türkmenlerin yaşadığı sıkıntılarda ilk olarak Türk devletlerinden yardım beklemesinin vicdani bir durum olduğunu örnek veren Güllüoğlu, Filistin halkının da Arap devletlerinden yardım beklediğini dile getirdi. Güllüoğlu sadece Türkiye ve Katar'ın ses çıkardığını ifade etti.

 

Türk doktorlara izin verilmiyor

Gazze'de görev yapan doktorların 24 saat çalıştığını söyleyen Güllüoğlu, doktor eksikliğine de dikkat çekti. Güllüoğlu, 'Doktorlar 24 saat durmadan çalışıyor. Üstelik herhangi bir maaş da almıyorlar. Ne kadar dayanabilirseler o kadar kendilerini zorluyorlar. Türk doktorların girişine ise ne İsrail ne de Mısır izin veriyor. Gazze'de büyük fedakarlık göstererek çalışan doktorlar oldukça becerikliler ama çok yıprandılar. Gelen hastalar kolu kopmuş, bacakları kopmuş kişiler. Buna sağlık çalışanlarının psikolojisi dayanmıyor. Yaralıların çoğu engelli kalıyor' dedi.

türk
doktorların
girişine
izin
verilmiyor
Yorum (1)
Frankie Bellevan
ne bekliyordunuz kardeşim israilden bahsediyorsunuz. hani israil bizden özür dilemişti ? adamlar şeytandan önce doğmuşlar. bm okuluna bile saldırabilen,geçmişte bm'e bağlı barış gücü askerlerine ateş eden öldüren(bugünde yapar) adamlardan bahsediyoruz. abd her zaman ki bildiğimiz abd. yani adamlarda bir değişiklik yok. bu durum yeni birşey değil. bizden birileri de "son nefesimize kadar filistinle beraberiz" diye açıklama yapıyorlar. arap devletleri yeni bir şey yapmıyor ki. 60-65 yıllık bir sorundan bahsediyoruz. önceden bölgede suriye diye bir devlet vardı. adamlar iyi kötü israile karşı bir tavır takınıyorlardı. iyi kötü bir mısır vardı. denge sağlamaya çalışırlardı. libya vardı,kaddafi vardı. ırak vardı,saddam hüseyin vardı. adamlardan geriye ne kaldı? yeni sınır komşularımız bir ışid,bir de pyd. o ülkelerde kalan ne kadar türk vatandaşımız varsa hepsini geri çağırdık. kaldı ki arap baharı ! denilen ve bop'la bağlantısı olan gelişmelere çanak tutanları da hatırlamakta,unutmamakta yarar var. biz israilden mavi marmara'nın hesabını sorabildik mi? ama ne hikmetse ticaret hacmimizde en ufak bir azalma olmadı. malatya kürecikteki(insanları çok iyidir) üsle de adamların güvenliğini korumaya devam ediyoruz. tutturmuşuz. varsa katar,yoksa katar. katar aşağı,katar yukarı. bu bir dış politika iflası değil de nedir. gerçekleri ne zaman kabul edeceğiz ? "yalan rüzgarını" geçtik. bakalım ülke olarak bu enkazın altından nasıl kalkacağız.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir