Medimagazin logo

Türk bilim insanına Avrupa'dan rekor destek

Türkiye'den iki araştırmacı, Avrupa'da en kıdemli araştırmacılara ve Nobel ödüllü bilim insanlarına verilen ERC araştırma desteğini almaya hak kazandı.
Kaynak: AA
Türk bilim insanına Avrupa'dan rekor destek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya genelindeki 'yüksek riskli-yüksek kazançlı' projeleri destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Bayındır ve Koç Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Kerem Pekkan'ın, beş yıl sürecek projelerini destekleme kararı aldı.

Doç. Dr. Mehmet Bayındır, ERC projesi kapsamında, nanoteknolojide yeni bir üretim tekniği geliştirerek 'sonsuz uzunlukta nanotel ve nanotüp dizileri' üretecek.

Geliştirilecek nanoyapılar, yapay deri, yeni nesil güneş pillerinde verim arttırıcı ışık yoğunlaştırıcılar, yüksek yoğunlukta nanotel hafıza elemanları, yapısal renklenmeye bağımlı güvenlik birimleri, nanotel tabanlı optik ve elektronik aygıtlar gibi farklı alanlarda kritik uygulama alanları bulacak.

Yrd. Doç. Dr. Kerem Pekkan ise projesinde, ölümcül doğumsal kalp hastalıklarının anne karnında cenin bir aylıkken, damar bozukluklarının önlenmesini ve bir gün tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

ERC, iki Türk bilim insanının projesine 3,5 milyon avro kaynak sağlayacak.

türk
bilim
insanına
avrupa'dan
rekor
destek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir