Medimagazin logo

'Tümöre bıçak değerse kanser yayılır' inancı hala kırılamadı

Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Alper Sözütek, teknoloji ve tıbbın gelişmesiyle birlikte birçok ameliyatın artık laparoskopik ve robotik tekniklerle gerçekleştirildiğini belirterek, "Halk arasında 'Tümöre bıçak değerse kanser yayılır' inancı hala kırılamadı. Hala polikliniğe gelen hastalar bunu soruyor. Özellikle yakın çevresindeki kişiler bu inanışla hastayı yanıltıyor ve tedavi gecikiyor. Bu çok yanlış, böyle bir şey söz konusu olamaz." dedi.
Kaynak: DHA
'Tümöre bıçak değerse kanser yayılır' inancı hala kırılamadı
Prof. Dr. Alper Sözütek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kentte bir otelde 7'nci Çukurova Gastro-İntestinal Hastalıklar ve Cerrahisi Kongresi düzenlendi. Yurt dışından önemli isimlerin de davet edildiği kongreye 540 doktor ve akademisyen katıldı. 

Kongre Başkanı Çukurova Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Prof. Dr. Ömer Alabaz, gastro-intestinal hastalıkların toplumda meme ve tiroid kanserinden daha sık görüldüğüne dikkati çekerek, "Bunlar özofagustan anüse kadar, karaciğer ve gastrointestinal sistemi ilgilendiren hastalıkları kapsıyor. Bunun yanında obezite ve kolon-rektum kanserleri, ileri evre gastrointestinal sistem kanserleri ile toplumda çok sık görülen anorektal hastalıklar da kongremizde tartışıldı. Güncel tedavi yöntemleri konuşuldu" diye konuştu.

‘Gastro-intestinal hastalıklar bölgemizde çok daha yaygın görülüyor’

Kongre sekreteri Adana Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Alper Sözütek ise sindirim sistemi hastalıklarının Çukurova Bölgesi'nde çok yaygın görüldüğüne vurgu yaparak, "Maalesef bizim beslenme düzenimiz bölgemizde çok kötü. Bütün hafta sonları bu bölgede kebap, iskender gibi et tüketimi ile geçiyor. Aynı şekilde insanlar artık hazır gıdalarla beslenmeye yöneliyor. Gerek iş yoğunluğu gerekse beslenmeye yeterli vakti ayıramadığımızdan dolayı eskisi gibi ev yemekleri yapılmıyor. Bu gıdaların da sindirim sistemi ile kontamine olmasıyla birlikte bu hastalıklar bölgemizde çok daha yaygın görülüyor" ifadelerini kullandı.

‘Artık kanser hastaları çaresiz değil’

Gastro-intestinal hastalıklarda görülen kanser durumlarında uygulanan tedavilerden bahseden Prof. Dr. Alper Sözütek, şöyle devam etti:

"Bu hastalıkların tedavisinde kapalı yani laparoskopik hatta robotik cerrahi kullanılıyor. Örneğin artık rektum kanserinin ameliyatsız tedavisini konuşuyoruz. İlaç ve ışın tedavileriyle bile tümör kaybolabiliyor. Yaygın tümörlerde ısıtılmış kemoterapiler uyguluyoruz. Yani artık kanser hastaları çaresiz değil. 'Tümöre bıçak değerse kanser yayılır' inancı hala kırılamadı. Hala polikliniğe gelen hastalar bunu soruyor. Özellikle yakın çevresindeki kişiler bu inanışla hastayı yanıltıyor ve tedavi gecikiyor. Bu çok yanlış, böyle bir şey söz konusu olamaz. Artık kanser hastaları çaresiz değil, doktorlarına güvenerek vakit kaybetmeden tedavilerini olmaları gerektiği mesajını vermek istiyorum."

7nci cukurova gastrointestinal hastaliklar ve cerrahisi kongresi
tumor
prof dr omer alabaz
Yorum (3)
Devrimci Derviş
ammaaa, emmimin oğlunun kızının görümcesinin alt komşusu öyle söyledi , demek ki doğru, onlar yalan söylemez.
Cevapla
Devrimci Derviş
bi̇raz önce bi̇r hastam geldi̇, beyi̇nde fazekas 3 i̇skemi̇ bulguları 3 ay önce tesbit edilmiş ve doktoru antiagregan başlamış ama komşusu çörekotu yağı içerse buna gerek kalmaz deyince antiagregan almamış. nato ülkesi olmak çok zor, nato ülkesinde doktorluk yapmak daha da zor.
Cevapla
Ümit
allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah, o kadar kıymetli ve yeri dolmayacak bir hocamız, nerdeyse ailecek gittiğimiz, sevdiğimiz, saydığımız o güzel insanı kaybetmek gerçekten üzdü. nurlar içinde yat güzel hocam
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir