Medimagazin logo

Tüm radyologlar mamoğrafi için özel eğitim alacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, "Ulusal Mamografi Okuma Merkezi" kurularak meme kanseri taramalarının daha hızlı ve güvenilir hale getirilmesinin amaçlandığını bildirdi.
Tüm radyologlar mamoğrafi için özel eğitim alacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme kanseri taraması yürütülen mamografi programlarının 40 yaş üstü kadınlar için tüm Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olduğunu anımsattı.

Rahim ağzı kanseri taramasının ise 30 yaş üstü tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testleriyle yapıldığını belirten Gültekin, "Son iki yılda özellikle KETEM'lerde kanser taraması yapılan kişi sayısında çok ciddi artışlar oldu. Ortalama kanser taramalarına katılan kadınlarımızın sayısı, özellikle birinci basamakta 5 misline yükseldi" dedi.

Yılda 5 milyondan fazla kişinin kanser taramasından geçirildiğini, bu alandaki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Gültekin, 14 Eylül'de yapılan ihaleyle 46 yeni KETEM, 10 mobil KETEM ve Ankara'da Ulusal Mamografi Okuma Merkezi kurulması için düğmeye basıldığını bildirdi.

Doç. Dr. Gültekin, şu bilgileri aktardı:

"Okuma merkezinde gelecek yıl mart ayında işlemler yapılmaya başlanacak. Tüm bu işlemler, meme kanserinde kadınlarımıza daha çabuk ulaşmamızı, daha hızlı ve güvenilir tarama yapılmasını sağlayacak. 81 ilde yapılacak taramalar artık dijital ortamda Ankara'ya aktarılacak. Her kadının mamografi filmi en az iki radyolog tarafından değerlendirilip Avrupa Birliği kalite kriterleri doğrultusunda raporlanacak. Mamografi merkezine, mobil ve sabit tarama merkezlerinden gelen veriler aktarılacak. Bu şekilde insan kaynaklı hataların önüne geçilecek. Tüm radyologlar Türkiye Radyoloji Derneği tarafından özel eğitimden geçirilecek. Hastalar mamografi sonuçlarını internet üzerinde takip edebilecek. Film sonuçlarında kitle çıkan hastaların sonuç ve basılı filmlerini kargoyla ilgili aile hekimine göndereceğiz."

 

DSÖ, mammografi konusunda kararını verdi

Mamografi gereksiz tedavi mi yaptırıyor?

 

 

ulusal mamografi okuma merkezi
Yorum (2)
C.M.
Sayın Doç. Dr. Murat Gültekin, 40 yıllık Türk Radyoloji Derneğimizi hemencecik "Türkiye Radyoloji Derneği" yaptınız ya pes, diyecek bir şey bulamıyorum. Doğru bilgi bir tık ötede. Biraz özen ve dikkat lütfen!!!
0
Cevapla
Ahmet Rasim Küçükusta
Tüm mamografi taraması taraftarlarına okumalarını tavsiye ettiğim iki yazı var: BİR: Mammography screening is harmful and should be abandoned http://jrs.sagepub.com/content/108/9/341.long İKİ: İSVİÇRE MAMOGRAFİ TARAMALARINI DURDURDU http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/02/13/yazilar/tip-yazilari/mamografi-ile-taramalar/isvicre-mamografi-taramalarini-durdurdu/
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir