Medimagazin logo

TTB'den Başbakana: Hiç bir yere gitmiyoruz!

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, 19-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşitirilen "GöREV" etkinliği sonrası Başbakan'ın konuşması ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
TTB'den Başbakana: Hiç bir yere gitmiyoruz!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, “Hiç kimse bir ülkenin yurttaşlarına hekim olsun olmasın, 'çekip giderler' diyemez. Hiçbir pozisyon öyle bir dışlayıcı cümle kurma hakkını vermez.” dedi.


TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu ve birlik genel sekreteri Feride Aksu Tanık basın toplantısı düzenledi. Bilaloğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Sağlık hizmetinde grev uygulamasına gidenler bu milletten beddua alırlar ve iflah etmezler… Çok açıkça söylersiniz, çalışmak istemiyoruz dersiniz, istediğiniz yere çeker gidersiniz’ şeklindeki sözlerini hatırlattı.


Hükümetin, faaliyetlerini nitelik ve sayı olarak küçültmeye çalıştığını ileri süren Bilaloğlu, “Ama ne 13 Mart mitingi ne 19-20 Mart tarihinde yaptığımız iki günlük etkinlik bir elin parmakları ile ya da onlu, yüzlü rakamlarla açıklanabilir bir faaliyet değil.” diye konuştu.


Bu açıklamalar ile Başbakan’ın kendilerini gördüğünü anladıklarını söyleyen Bilaloğlu, “Hiç kimse bir ülkenin yurttaşlarına hekim olsun olmasın, 'çekip giderler' demez diyemez. Hiçbir pozisyon öyle bir dışlayıcı cümle kurma hakkını vermez.” dedi.


Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, 'doktorlara şiddetin arttığı yönünde bir bilgi olmadığı' yönündeki açıklamalarının basına yansıdığını belirten Bilaloğlu, “İstemeyen çekip gider, şiddetin arttığı ile ilgili bir bilgi yok, gibi kafayı toprağa gömüp, oradan konuşmaları bırakmakta her türlü sağlık açısından yarar var." ifadesini kullandı.


Bilaloğlu konuşmasında YÖK’ü de eleştirdi. YÖK’ün, Sağlık Bakanlığı’nın bir genel müdürlüğü gibi hareket ettiğini savundu.


Bilaloğlu şöyle devam etti: "Önümüzdeki günlerde hastane açılışlarının daha da artacağı anlaşılıyor. İki günde bir hastane açma faaliyetleri var. Tüm toplumu hasta olunca bunlara ancak reçete dağıtabilirsiniz. Hastaneler, şifa dağıtan yerler değil reçete dağıtan yerler olmuştur... Sağlığın böyle sağlıksız bir şekilde malzeme edilmesine de izin vermeyeceğiz. Buna yönelik faaliyeti de sürdüreceğiz."


    Bir soru üzerine sorunların çözümü için tek tedavinin grev olduğunu söyleyen Bilaloğlu, bu süreci devam ettirme kararlığında olduklarını daha önce de açıkladıklarını kaydetti. Bilaloğlu, yeni bir tarihin ise henüz belirlenmediğini aktardı.


    Feride Aksu Tanık da konuşmasında, Başbakan Erdoğan’ın sözlerini yadırgadığını dile getirerek, “Grev hakkı, bırakın ileriyi, normal demokrasilerde bile diğer bütün çalışanlar gibi sağlık çalışanlarının da en temel haklarındandır.” dedi. Tanık, “Sayın Başbakan’a öncelikle hatırlatırız ki, bizler tebaa değil, bu ülkenin yurttaşlarıyız ve demokrasilerde Başbakan da olsalar, hiçbir yöneticinin hiçbir yurttaşa çeker gidersiniz deme hakkı yoktur.” şeklinde konuştu.

 


 

 

BASIN AÇIKLAMASI

Başbakan’a Cevabımızdır:

HİÇBİR YERE ÇEKİP GİTMİYORUZ,

BURADAYDIK, BURADAYIZ, BURADA KALACAĞIZ!

Biz hekimler ve sağlık çalışanları “İş Güvencesi, Gelir Güvencesi, Can Güvencesi, Herkese Eşit Ücretsiz Sağlık Hakkı” için 19-20 Nisan 2011 günleri bütün Türkiye’de GöREVdeydik.

Eylemimizi büyük bir sorumlulukla, hiçbir hastamızı mağdur etmeden; dahası, hastalarımızın da desteğiyle, başarıyla gerçekleştirdik.

İstedik ki; sözümüz dinlensin, sorunlarımız anlaşılsın, haklı taleplerimize kulak verilsin.

Ancak gördük ki; yüreklerin kulakları sağır.

Önce Sağlık Bakanı “Sayın” Recep Akdağ konuştu.

Hekimi, hemşiresi, diş hekimi, ebesi, eczacısı, laborantı, radyoloji teknisyeni, fizyoterapisti, diyetisyeni, sağlık teknisyeni, sağlık memuru, psikologu, biyologu, paramediki, hastabakıcısı, taşeron sağlık işçisi; kısacası bütün sağlık çalışanlarının katıldığı GöREV eylemini “marjinal gruplar”ın işi olarak tanımladı.

Şimdi de “Sayın” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmuş;

“Sağlık hizmetinde grev uygulamasına gidenler bu milletten beddua alırlar ve iflah etmezler.” demiş.

12 Eylül 2010 Referandumu’nda “ileri demokrasi” vaadinde bulunan bir siyasetçinin bu sözlerini çok yadırgadığımızı belirtmek isteriz. Grev hakkı, bırakın “ileri”yi, “normal” demokrasilerde bile diğer bütün çalışanlar gibi sağlık çalışanlarının da en temel haklarındandır ve sağlık çalışanları bu haklarını özgürce kullanırlar.

“Beddua alma” meselesine girmek dahi istemiyoruz. Sağlık hizmetine ulaşamayan, ulaşsa bile nitelikli hizmet alamayan, aldığı sağlık hizmeti için sürekli daha fazla para ödemek zorunda kalan milyonlarca vatandaşın bedduasını bir yana koysak bile…

Daha birkaç ay önce Samsun’da açlıktan ölen iki buçuk aylık Kübra bebeğin bedduası müsebbiplerine yeter ve artar.

“Sayın” Başbakan sonra da “Çok açıkça söylersiniz. Çalışmak istemiyoruz dersiniz istediğiniz yere çeker gidersiniz.” diye devam etmiş.

Sayın” Başbakan’a öncelikle hatırlatırız ki; bizler “tebaa” değil, bu ülkenin yurttaşlarıyız ve demokrasilerde, Başbakan da olsalar, hiçbir yöneticinin hiçbir yurttaşa “çeker gidersiniz” deme hakkı yoktur.

Dahası; biz hekimiz, sağlıkçıyız.

Tıbbın kurucuları İstanköy’lü Hipokrates’ten, Bergama’lı Galenos’dan bu yana burada, bu topraklardaydık.

Bugün de buradayız.

Acillerde, polikliniklerde, laboratuvarlarda, ameliyathanelerde gece gündüz çalışıyor; günde bir buçuk milyon hasta muayene ediyoruz, yılda altı milyon ameliyat yapıyoruz, 1,3 milyon doğum gerçekleştiriyoruz.

Bizim ne Pensylvania’da ikametgâhımız,

Ne de İsviçre bankalarında hesaplarımız var.

Bu ülke insanlarının sağlığını IMF, Dünya Bankası gibi uluslararası sermaye örgütleriyle pazarlık konusu yapan,

Sağlıkta özelleştirmeden nemalanan,

Ata yadigârı vakıf hastanelerini, kamu binalarını yağmalayan,

İhale peşinde koşan biz değiliz.

Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerimize dayanan birikimimizle insanlara hizmet için çalışıyoruz.

Biz, yıllar içinde,

“Doktorları ağaca bağlayın da kaçmasınlar.” diyen diktatör bozuntularını da,

“Doktorların gözü doymaz.” diyen kasaba siyasetçilerini de,

“Paracı doktorlar gürültü yapıyor.” diyen sağlık yöneticilerini de gördük/görüyoruz.

Hepsi gitti, biz kaldık; mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı.

Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz.

Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için,

Dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız.

Ne ülkemizden, ne mesleğimizden, ne hakkımız olanı istemekten,

Ne de “İyi Hekimlik, Nitelikli Sağlık Hizmeti” mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Çekip gitmemizi bekleyenlere duyururuz.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ

ttb'den
başbakana:
hiç
bir
yere
gitmiyoruz!
Yorum (23)
a.s
Yazık TTB konseyine. Bizde göreve ankaralara gittik. Pensilvania da ikametgahi bizim eylemlerimizle niye ilişkilendiriyorsunuz. Anlamak zor. Başbakandan da kötü ima da bulunuyorsunuz.
0
Cevapla
MİNE ÇAYIRCI
22 yıllık hekimlik hayatımda ilk defa tabip odası tam da benim içimden geçeni söyledi. şaşırdım... ağzınıza sağlık
0
Cevapla
Zühtü Hödük
demişsiniz ki; "Bizim ne Pensylvania’da ikametgâhımız, Ne de İsviçre bankalarında hesaplarımız var. Bu ülke insanlarının sağlığını IMF, Dünya Bankası gibi uluslararası sermaye örgütleriyle pazarlık konusu yapan, Sağlıkta özelleştirmeden nemalanan, Ata yadigârı vakıf hastanelerini, kamu binalarını yağmalayan, İhale peşinde koşan biz değiliz." bunları yapmış olsaydınız zaten şuan haklarınızı arıyor olmaz,bu ülkede en itibarlı kişiler olurdunuz.Bu saydıklarınız bizim gibi az gelişkin ülkelerde itibar ve saygınlık göstergesidir.Hem gelin bir parti kurun siyasete atılın,bakalım yurdum insanı sizin gibi emekten bahsedenlere mi yoksa yukarıdaki itibar meziyetlerine sahiplere mi oy veriyor görün !
0
Cevapla
B.A.
biz bu yola başımızı koyduk.. 11 yıl gece gündüz yatmadık.. Ne için bazı sermaye sahiplerine köle olmak içinmi? Tabiiki hayır. Yaptıklarından utanç duyduğumuz bazı ender rastlanan hekim arkadaşlarımızın size verdiği muayenehane kartını tabiiki doğru bulmuyoruz. Bahsini meydanlarda sık sık yaptığınız o hekimler şimdi ya emekliye ayrıldılar yada özel hastanelerde yine bol kazançlı olarak çalışmaya devam ediyor. Ama benim zavallı 11 yıl okuyup 32 yaşında henüz yeni mesleğe başlayan hekim arkadaşlarıma yaptıklarınız en hafif tabiri ile ayıptır. 2 yıllık polis okulu eğitimi sonrası verdiğiniz maaş neredeyse uzman hekime verdiğinizle aynı. Adaletiniz nerede kaldı. 11 yıl eğitim ile 2 yıl eğitimi nasıl bir tutarsınız. Emekli albay eşi(kocası vefat eden) bir bayan emekli maaşiı olarak 3.000 tl veriyorsunuz. Benim 30 yıllık hizmet sonrası emekli olan uzman ağabeylerime 1.300 lirayı nasıl uygun görürsünüz. Adaletiniz nerede biz bunları buralara yazmaktan utanıyoruz. Ama siz bu yaptıklarınızı şeref sayıyorsunuz. Allah sizin çocuklarınızıda hekim yapar inşallah.
0
Cevapla
g.a
Bizim yerimize kendi mi okuyup emek harcamış ki bunu söylemete cüret ediyor.Bu bizim ve ebeveynlerimizin emeğine düpedüz saygısızlıktır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir