Medimagazin logo

TTB: Bu, felaket ve iflas belgesi

Sağlık alanında büyük değişiklikler içeren KHK’yı eleştiren TTB, bunun felaket ve iflas belgesi olduğunu savundu
Kaynak: MEDİMAGAZİN - Helin Aygün
TTB: Bu, felaket ve iflas belgesi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığının teşkilat ve görevlerini düzenleyen 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yi “felaket ve iflas belgesi” olarak niteledi.


TTB Merkez Konsey Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, 2. Başkan Prof. Dr. Özdemir Aktan, Genel Sekreter Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Merkez Konseyi Üyesi Dr. Zülfükar Cebe ve Avukat Ziynet Özçelik TTB’de basın toplantısı düzenledi.


KHK’yı değerlendiren TTB Merkez Konseyi Başkanı Bilaloğlu, “sağlık alanında işlerin düzeltilmesini, iyileştirilmesini beklediklerini ancak aksine bir felaket ve iflas belgesinin ortaya çıktığını” söyledi. KHK ile TTB Yasası’nın 1. maddesinin değiştirildiğini anlatan Bilaloğlu, Yasamızdaki 'Tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesi' sözcüğünü çıkardılar. Bu, bütün yasanın temel ruhunu anlatmaktadır” dedi.


Dr. Eriş Bilaloğlu, KHK’da sağlık serbest bölgeleri kurulabileceğini anımsatarak, serbest bölgelerde verilecek sağlık hizmetlerine ilişkin usul ve esasların Bakanlıkça belirleneceğinin belirtildiğini kaydetti. Sağlık hizmetlerinin usul ve esaslarının bölgeye göre değişemeyeceğini vurgulayan Bilaloğlu, “Anlaşılan değişecek usul ve esas, kar meselesi, girişim keyfiyeti, spekülasyon yapıyorum; insanların sağlıkları üzerinde deneme yapma gibi her şeyi dahil eden bölgelerden bahsediyorlar” diye konuştu.

“Müşteri peşinde tezgahtar” benzetmesi
Dr. Bilaloğlu, KHK ile Meclis’teki siyasi partilerin bu konudaki görüşlerini açıklamalarını ve desteklemeyen milletvekillerinden sorumluluk almasını istediklerini söyledi. Bilaloğlu, “Biz, bu anlayışı, hekimliği, müşteri peşinde koşan tezgahtarlar haline getiren bu çerçeveyi, temel felsefesiyle reddediyoruz. Önümüzdeki günlerde gerek meslek birlikleri, sendikalar, siyasi partilerle çok hızlı bir paylaşımı gerçekleştireceğiz. TTB, mesleklerine ve bu ülkede yaşayanların sağlığına sahip çıkan tutumunu ısrarla sürdürecektir” dedi.
TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Özdemir Aktan, kararnamede yabancı hekimlerle ilgili hükümleri değerlendirdi. Aktan, düzenlemede Türkiye'de çalışmak için “yabancı ve doktor olunması” koşulunun arandığını, Türkçe bilmesi, belli standart ve birikimlere sahip olması gibi kavramların ise bulunmadığını dile getirdi.

Bürokratlar meslek ilkelerini belirleyecek
TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Feride Aksu Tanık da Merkez Konseyi adına basın açıklamasını okudu. Tanık, Hükümet’in Ramazan Bayramı öncesinde 650 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilatlanmasına Dair KHK ile tam gün uygulamasını başlattığını, Kurban Bayramı arifesinde de 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK’nın çıkarıldığını söyledi. KHK çıkartma yetki yasasının süresinin dolmasına bir gün kalmışken, Hükümet’in “yangından mal kaçırır gibi” KHK yayınladığını belirten Tanık, şunları dile getirdi:


“Evrensel kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesine aykırı çağdışı, arkaik bir yapılanmayla topluma, meslek mensuplarına adete engisizyonun geri geldiği müjdelenmektedir. Merkeziyetçilikte Bakanlık teşkilatıyla yetinilmemiş, Sağlık Meslekleri Kurulu adı altında yine çoğunluğu bürokratlardan oluşturulan bir kurula meslek örgütlerinin bugüne dek sürdürdükleri görev ve yetkileri verilmiştir. Bu kurul sağlık mesleği mensuplarının yüksek öğretimle ilgili eğitim içeriklerini, uyacakları meslek ilkeleri, mesleki yeterliliklerini ölçecek, ayrıca meslek mensuplarına ömür boyu meslekten mene kadar varan cezalar verebilecektir. Bu, kurula hem yargıç hem sayıları otuzu aşan sağlık mesleklerinin her birinde uzman, ayrıca da her bir mesleğin toplum yararına sunulması için mesleki ilkeleri en iyi bilen deontolog yetkileri vehmedilmiştir.”

“Sadrazamlık geri geldi”
Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, son KHK ile “Sadrazamlığın geri geldiğini” söyledi. KHK ile tüm illerde Kamu Hastane Birlikleri kurulacağına dikkat çeken Tanık, “Bu birlikleri genel sekreter yönetecek. Genel sekreter hastanelerde çalışan herkesin nerede görev yapacağına, görev yerinin değişip değişmeyeceğine ve daha pek çok şeye tek başına karar verecek. KHK, Anayasa’ya göre kamu görevlilerine sağlanması gereken insancıl çalışma koşullarında hizmet üretmek için gerekli bütün yasal güvenceleri ortadan kaldırmaktadır” diye konuştu.


KHK ile eğitim ve araştırma hastanelerinde klinik şef ve şef yardımcılarının unvanlarının kaldırılmasına da dikkat çeken Tanık, “Bu hizmetleri yürütecek kişiyi kendisi dört yıllık fakülte mezunu, alanın uzmanı ve eğiticisi olmayan hastane yöneticisi seçecektir. İyi hekim yetiştirmek için hangi gerekliliklerin olduğunu bilmeyen, hastaneyi kâr ettirmek için sözleşmeyle bu göreve getirilin kişilerin halka hizmet verecek kişilerin eğitimlerini düşünmeyecekleri ortadadır” dedi.

ttb:
bu
felaket
ve
iflas
belgesi
Yorum (27)
celil
bu millete bu yakışır
0
Cevapla
ömer altın
Sevgili TTB, madem durumun farkındasınız eskimiş sol söylemleri bir kenara bırakıp tepkilerimizi neden birlik olup koyacak bir organizasyon gerceklestirmiyorsunuz?
0
Cevapla
eylem varol
basın toplantısına gökçe ile beraber çıksaydınız da arkasından "tuttu fırlattı kalbimi" şarkısını söyleseydi bari. ivedilikle sürekli grev kararı bekliyoruz, 13 Mart'ta sıhhiye meydanında söylenenler orada kalmasın!!!!!!
0
Cevapla
gfd
%70 üzerinde fark alan hastanelerde halkını soyduran,göstermelik cezalarla bu hastaneleri kurtaran zihniyet, muayenehaneleri kapattık sizi kurtardık diye halkı kandırıyor. Halk özel kartel hastanelerde ve diğerlerinde bıçak parası yerine katkı payı kisvesi altında soyulmaya devam ediyor. Tüm kanunlar ulus dışı sermaye uğrunadır. UYANIN SAĞLIĞI BARİ MİLLİ TUTUN...BİR MİLLETİN SAĞLIĞINI SATMAYIN LÜTFEN!!!
0
Cevapla
Abdullah Tanrıkulu
TTB'nin açıklaması ne yazık ki çok zayıf. Sloganların yinelenmesiyle bir yere varılamadığını gördük. Sağlık çalışanlarının üretimden gelen güçlerini kullanmaktan başka umarları kalmamıştır, ama TTB bunun sözünü bile etmemiş.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir