Medimagazin logo

Torba Yasa: Nöbet ücretine yüzde 50 zam, Sağlık Bilimleri Ünivesitesi ve uzman ebelik geçti

TBMM Genel Kurulu'nda, "Torba Kanun" teklifinin 11 maddesi kabul edildi.
Torba Yasa: Nöbet ücretine yüzde 50 zam, Sağlık Bilimleri Ünivesitesi ve uzman ebelik geçti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kabul edilen maddelere göre, lisans mezunu ebeler, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı'nca tescil edildikten sonra "uzman ebe" olarak çalışacaklar. Ebeler meslekleriyle ilgili olan özellik arz eden birim ve alanlarda belirlenecek esaslar çerçevesinde yetki belgesi alacaklar.

İstanbul'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversite Tıp, Hemşirelik, Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden oluşacak.

Üniversitenin mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği bir üye ile Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam 5 üyeden oluşacak.

Üniversite, yabancı dilde eğitim veren program açma, yabancı yükseköğretim kurumları ile ortak program yürütme de dahil olmak üzere yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla her türlü iş birliğine dair protokol yapabilecek.

Mektebi Tıbbıyeyi Şahane adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilecek.

Teklifle, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne 2735 kadro ihdas ediliyor.

Teklife ihdas edilen maddeyle, sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri yüzde 50 oranında artırıldı.

Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, verdiği aranın ardından, komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, birleşimi, bugün saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

torba
yasa:
nöbet
üretine
yüzde
50
zam
sağlık
bilimleri
ünivesitesi
ve
uzman
ebelik
geçti
Yorum (14)
brk
işin ilginç yanı bunca zamandır medimagazini takip ediyorum. hiç bir yorumda nöbet ücretlerini arttırın, mağduruz diye bir yorum okumadım. kimsenin talep etmediği, aklına bile gelmeyen şeyleri yapıp, o kadar eksiği görmezden gelmek gerçekten çok acı bir tablo.
0
Cevapla
surgeon
aldığım nöbet parasının 2 katını versem devlete nöbetten muaf olur muyum acaba??
0
Cevapla
Osman D
Yasadaki adımlar genel olarak olumlu. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki akademik personelin kadro ve özlük hakları mağduriyeti yıllardan beri önemli bir konuydu. Bir de açılan kadrolar hakkaniyetli olarak dağıtılırsa sorun yok. Emeği geçenleri kutlarım. Teşekkürler.
0
Cevapla
Mücahit Altuntaş
İnsan aklının sorunları var. Egosentrik (hem kendi türleri ve hem çevresine karşı ) Kısa menzilli düşünüyor (egosentrik tutumda fayda zarar ilişkisini hep gözetiyor , realize ediyor) Sonuç Kendi yerelliğinde çözmesi grekne sorunları hegomonik ve biat ilişkisinden dolayı üst düzeyde torbolara koyarak çözmeye çalışıyor. Egosentrik ve kısa menzilli düşünmenin sonucu olur olmaz torbalara doldurarak çözdüğünü sanıyor. Torba kültürleri torbadan tavaşan çıkacağını sananlar için bir yöntem oluyor. 18/03/2015 Dr.Mcüahit Altuntaş İç hastalıkları ızmanı
0
Cevapla
a.s
Esasen nöbet ve icap ücretleri sağlık çalışanının önemli mağduriyet alanlarından biri. Özellikle puanıyla ek ödeme alan hekimler daha çok mağdur oluyor. Nedeni diğer personel nöbet karşılığı izin kullanıyor ve izin kullanınca döner sermayesini tam alıyordu. Halbuki puanıyla döner sermaye alan hekimler için durum farklı. Nöbet izni kullanınca puanından oluyor ve idarelerde izni zorunlu kullandırıyor. Olması gereken hekim nöbet ücreti; Her 8 saat için Döner sermaye sabit ödemesi hariç tavan ek ödemenin %70 kadarından gelir vergisi kesilmesiyle bulunmalıdır. 12.834-2523=10.311 * %70 * %75=5413/22 İŞ GÜNÜ=246
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir