Medimagazin logo

Torba Yasa bitmedi, şimdi ne olacak?

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "tam gün" tasarısı olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair "torba tasarının" 1. bölümü kabul edildi.
Kaynak: MEDİMAGAZİN - DR.İBRAHİM ERSOY
Torba Yasa bitmedi, şimdi ne olacak?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2 bölüm halinde Temel Yasa olarak ele alınan Torba Yasa Tasarısı toplam 56 maddeden oluşuyor. İlk 40 madde kabul edilirken geriye 16 madde kaldı.

 

Bugün ise TBMM Genel Kurulunda Bütçe görüşmeleri başlayacak. Bu durumda Torba Yasanın Ocak ayına kalması bekleniyor. Ancak Mart ayında yapılacak yerel seçimlere az bir süre kala, milletvekillerinin seçim bölgelerini tercih etmesi durumunda, Yasa Tasarısı yerel seçimler sonuna da kalabilir.

 

Temel Yasa olarak ele alınan Torba Yasa Tasarısı, TBMM'de yasalaştıktan sonra Cumhurbaşkanlığına gönderilecek. Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından ise yürürlüğe girecek.

 

Diğer taraftan bazı hukukçuların Anayasaya aykırı hükümler bulunduğu iddiasının da gündemde olduğu düşünülürse, muhalefet partisinin yasalaştıktan sonra da Anayasa Mahkemesine gitmesi öngörülüyor.

torba
yasa
bitmedi
şimdi
ne
olacak?
Yorum (5)
Ali akay
Bu kadar yetenekli bakan ve bürokrat arasanız bulunmaz
0
Cevapla
kevser sert
Kamuda çalışan işyeri hekimlerine az tahlikeli yerlerde işyeri hekimliği hakkını sertifikasız vermek hem 6331 sayılı iş yasasına,hem de kamuda çalışmayan hekimlere bu hak verilmediği için eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı olduğundan anayasa mahkemesinden dönme ihtimali hayli fazla.Anayasa mahkemesinin daha evvel 2 defa sağlık hizmetlerini akamete uğratacağı,hekime ulaşmayı zorlaştıracağı gibi nedenlerle iptal ettiği tam gün meselesini yine çıkarmak,anayasa mahkemesini yok saymaktır ki bu da anayasal bir suçtur.Hekimlere ruhsatsız sağlık hizmeti vermeye hapis cezası ve 2 trilyon civarında para cezası vermeyi kanun haline getirenlere ise söylenecek hiç bir söz yoktur.
0
Cevapla
Uzman Doktor
Sağlık bakanı işini gücünü bırakıp Başbakanın izini Edirne'de sürerse olacağı budur...
0
Cevapla
Guwera
Ne olacak, 33. Madde için Tabipler Birliği veya CHP cart diye mahkeme açacak ve Birleşmiş Milletlerin bile yok artık dediği ilgili madde iptal edilecek. Her zaman olduğu gibi ben yaptım oldu denilip, 1 sene sonra iptal edilen bir kanun maddemiz daha olacak....
0
Cevapla
dr.çk
yaptıkları yasaların yarısı anayasaya aykırı diğer yarısınında uygulama imkanı yok inat için yasa çıkarıyorlar ellerini kaldıranların tamamına yakınının yasadan haberi yok ne diyelim daha
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir