Medimagazin logo

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalar daha çabuk iyileşiyor

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından Dilşikar Hatun Hamamı’nda kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hastaların tedavisinde yardımcı oluyor. Merkezin faaliyetlerine katılan hastalar, hem daha çabuk iyileşiyor hem de topluma uyumları çabuklaşıyor. Burada elişiyle uğraşıyor, resim çiziyor, ayrıca korolarda yer alıyorlar.
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalar daha çabuk iyileşiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, her ilden hastayı tedavi ediyor. Sadece ilaç tedavisi uygulanmıyor, aynı zamanda sosyal faaliyetlerde yer almaları sağlanarak topluma kazandırılmaya çalışılıyor. Bu çerçevede tarihî Dilşikar Hatun Hamamı, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ne çevrildi. Burada yapılan faaliyetlere katılan hastalar, tedaviye daha olumlu cevap veriyor.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde hastaların yaptığı çeşitli ürünleri sergilediklerini söyledi. Ayer, “Hastanemizde rehabilitasyon ve halk sağlığı öğretmenlerimizin desteğiyle hastalarımızla birlikte çeşitli resimler yaparak sergiliyoruz. Resim öğretmenlerimizin çabasıyla resimlerimiz, elişlerimiz, aynı şekilde hastalarımızın günlük yaşamına katkı sağlayacak olan planları, programları yapıyoruz. Bu plan programla hastalarla emek veriliyor. Bu emekler boşa gitmiyor, korolar oluşuyor.” dedi. Hastaların dışarıdaki yaşama uyum sağlaması için çalıştıklarını aktaran Başhekim Ayer, “Hastanın tedavisi hastanede oluyorsa hastanede yapıyoruz ama Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz'le daha çok dışarıda yaşam süren ve tedavisini burada bırakmayan bir popülasyon oluşturmaya çalışıyoruz. Buradaki temel amacımız, tedavi uyumunu aileyle beraber en yüksek düzeylere çıkarmak. İşte bu aktiviteler, bu birliktelikler de bunun bir parçası.” şeklinde konuştu.

İlaç tedavisinin yanında sosyal faaliyetlerin de tedavideki faydalarından bahseden Ayer, “İlaç tedavisinin yanında günlük hayata dair bu etkinlikler, hastaların zihinsel süreçlerinin daha iyi iyileşmesini, sosyal anlamda sorumluluklarını arttırmalarını ve ilişki kurmalarını sağlamalarına yardımcı oluyor. Dolayısıyla zaten hastalık, ilişki kurmayı zorlaştırdığı ve sosyal izolasyonu sağladığı için biz bunu, bunun zararlarını, bu duvarları bu sayede yıkalım istiyoruz. Böylece hastamızın normal bir bireyden farkının anlaşılmayacak derecede iyileşmesini ve topluma katılmasını istiyoruz. Bu tür aktiviteler de bunların birer basamağıdır, çünkü kenarda oturup sadece ilaç içen bir hastayla hem tedavisini hem kontrollerini yapan hem de etkinliklere katılan hastalar arasındaki fark, geceyle gündüz gibi olacaktır.” dedi.

toplum ruh sağlığı merkezi
Yorum (3)
Dr.Tan
Merhabalar , TRSM Kurgusu. ülkemizde 2011 yılından beri kendisine yaşam alanı bulmaya çalişiyor,hala. 55 il'de 63 TRSM Birimi açıldı. Bunların 7-8 tanesi dışında kalan Anadolunun çeşitli coğrafik bölgelerinde, hala , geleneksel otoriter dirençler bu yenilikçi psikiyatrik girişime yol vermiyor.... 3 yıl bitti ve 4ncü yıla giriyoruz...... Ülkede TRSM diye bir mevzu olunca... V i t r i n e... hep popülerliği belli... 7_ 8 merkezin adı ve reklamı çıkar... Diğer 50 küsur merkezin perişanlığına çözüm ve destek sağlanamadı, ülkede yaygın-adalet ve hakkaniyet ölçüleri adına... TRSM Kurumsallığına destek olmadık- ça birkaç merkezin.... Medyatik demeç,haber gösteri..... vs.... görüntüleri dışında Ulusal Ruh Sağlığına ait bu Yenilikçi ve Çağdaş Eylemler.... asla... kendine hayat alanı bulamıyacaktır.... Millet olarak Efsaneler üretip ...Övünmeye çok meraklı- yızdır..... İşte aynı hikayeler... S i z a n l a d ı n ı z o n u ............ Saygılarımla.......
0
Cevapla
murat 124
Dr.Tan (Psikiyatrist) eh efendim onlarin hala acik durabiliyor olmasi bile buyuk basari bence.bir zamanlar manevi butunlugu saglasin butun sikintilara son diye her aileye aile imami atanacak soylentisi vardi.bu kaos ortaminda..-ekonomi issizlik ogretimdeki carpikliklar toplum baskilari mahalle baskilari her komsumuzla kanli bicakli, en az 3 unde sicak savas var, ulkemizde 1 000 000 a yakin suriyeli insan var...en basitinden bu kutsal meslegi paylasanlar bile mutsuz ve isin kotusu umutsuz.
0
Cevapla
dr.Tan
Murat 124 Nickname ile iletişimde olan değerli Hekim Kardeşime , Şükür ki Ulusal Ruh Sağlığı Eylemi adına sıkıntımızı paylaşan bir hekim kardeşimiz olarak tepkisini kişilikli olarak belirten bir cevap alabildik ... Sağolasın kardeşim. Çoğunlukla yazılanlar doğrudur... Daha göre- ceğimiz nice nice ** haller ve hallenmeler** olacak gibi ...., sanki...... Saygılarımla ......
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir