Medimagazin logo

Tıpta Olumsuz Tanıyı İnsanca Açıklamak

Kitap tanıtımı....
Tıpta Olumsuz Tanıyı İnsanca Açıklamak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hekim ve Hasta için Zor Görüşme
Tıpta Olumsuz Tanıyı İnsanca Açıklamak

 

Dr. Edlef Bucka-Lassen (Yazar) 
Genel Tıp ve İletişim Uzmanı
Hojer, Danimarka  

·

  Doç. Dr. Arın Namal (Çevirmen) 
Tıbbi Etik ve Tıp Tarihi Uzmanı
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi
Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı, İstanbul

 

Hekim, ölümcül bir hastalık tanılandığını, hastasına nasıl açıklamalı, kötü haberi ona nasıl vermelidir? Kendisini çaresiz hissettiği bu durumda, hastasına yardımcı olmayı nasıl başaracaktır? Hekimler, eğitimleri sırasında Zor Görüşme hakkında pek bir şey işitmiyorlar. Oysa Zor Görüşme, kaçınılmaz bir biçimde mesleklerine aittir. Bu görevin başarılabilmesi için hekimliğin sadece bilimsel ve teknik uygulamalar bütünü değil, bir sanat olduğunun ayırdında olunması gerekir.

Ya hastalar için? Kendisine kanser tanısı konduğunu öğrenen hastalara acil psikolojik destek sunacak şekilde bir yapılanma var mı hastanelerde? Kendinizde ümitsiz bir hastalık tanılanmış olsa öğrenmeyi ister miydiniz? Bir adım daha ileri gidelim: Hekimlerin size daha ne kadarlık ömrünüz kaldığını söylemesini ister miydiniz? İstiyorsanız ne zaman?..

 

Danimarkalı hekim ve iletişim uzmanı Dr. Edlef Buca-Lassen’in çeşitli dillere çevrilen bu kitabı, hem hekimler hem de hastalar için, kırmızı sınır çizgilerinin nerelere çekilmiş olduğu ve insancıl kalabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında son derece pratik, öğretici ve aynı zamanda düşündürücü bilgiler ortaya koyuyor.

 

Söylenmesi güç olanın nasıl söylenebileceği hakkında yol gösterici bilgiler içeren ve Zor Görüşmede sempatinin değil empatinin önemini ortaya koyan bu kitapta bulabilecekleriniz:

 

·  İletişimin temelleri

·  Görüşmede ortak sinyaller

·  Empatik iletişim

·  Görüşmede bulunması gerekenler

·  Zor görüşmeye hazırlık

·  Duygular ve ruh halleri

·  Yaşanmış örnekler

·  Ve sonrasında yanında olmak

tıpta
olumsuz
tanıyı
i̇nsanca
açıklamak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir