Medimagazin logo

Tıp tarihine geçecek ameliyat

Eskişehir'de 73 yaşındaki Azize Merdoğlu, öksürük ve yüksek ateş şikayetiyle gittiği hastanede, karaciğerinde yabancı bir cisim tespit edildi. Yapılan tetkiklerde karaciğerdeki yaklaşık 5 santimetrelik kılçığın, mideyi delerek karaciğere geçtiği anlaşıldı. Kılçık, Türkiye'de ilk defa uygulanan tıp dilinde 'laparoskopi' denilen göbek deliğinden girilerek kapalı yöntemle yapılan ameliyat sonucu çıkarıldı.
Kaynak: SABAH
Tıp tarihine geçecek ameliyat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Operasyonu gerçekleştiren Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, Türkiye'de ilk defa balık kılçığının mideyi delerek karaciğere yapışması nedeniyle kapalı yöntemle kılçığın çıkarıldığını söyledi. Azize Merdoğlu'nun hastaneye geldiğinde kuru öksürük ve yüksek ateş rahatsızlığı yaşadığını söyleyen Oruk, yapılan tetikler sonucunda Merdoğlu'nun karaciğerinde apse tespit edildiğini kaydetti. Çekilen tomografi sonucunda karaciğerin sol tarafından oluşan apsenin içerisinde yabancı bir cisim tespit ettiklerini ifade eden Oruk, cismin çıkarılması için kapalı yöntemle ameliyat kararı aldıklarını belirtti.

Üç yıl önce yediği kılçık nedeniyle zor günler geçiren Merdoğlu ise o günden bu yana karın ağrısı ve ateşlenme rahatsızlıklarını yaşadığını ifade etti.

Yaklaşık 5 santimetrelik kılçığın karaciğere yapışmasını mucize olarak değerlendiren doktorlar, midenin diğer tarafından karın boşluğuna açılması taktirde mide delinmesine ve ölüme sebebiyet verecek hastalıklara yol açmasına neden olabileceğini kaydetti.

tıp
tarihine
geçecek
ameliyat
Yorum (4)
My
Ve operasyonu düzenleyen doktorlar hasta yakinlari tarafindan hastanin gerçekten opere edilmedigini, para için yatirilip oyalandiklarini iddia ederek darp edildi. Bu mutlu filmde Türkiye gercekleri ile sona erdi...
0
Cevapla
hasan
sevgili MY ciddimisiniz??
0
Cevapla
My
Hayır ama olası... :)
0
Cevapla
Dr. Chaosable
Ve başarılı operasyonun ardından hasta yakınları faturayı görünce şok geçirir. Eee ne de olsa özel hastane gıkları çıkmaz, öderler ve teşekkür edip giderler. Aynı tür laparoskopik ameliyatlar devlet hastanelerinde günde yüzlerce kez yapılıyor.Ama oradaki doktora para yok. Dönmeyen döner var. Bu ameliyatı yapan iki doktor arasında muhteşem bir gelir uçurumu var. Ama devlet hastanesindeki doktor bir an önce mecburi hizmetini bitirip özele kapağı atacak. Siz hiç merak etmeyin......
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir