Medimagazin logo

Tıp dünyasını ikiye bölen soru! Kahvaltı gerçekten önemli mi?

"Kahvaltı günün en önemli öğünüdür." sözü, geleneğini korumaya devam ediyor. Peki kahvaltı etmek gerçekten bu kadar önemli mi? Uzmanlar bu konuda ikiye ayrılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Dr. Mehmet Öz bu konuda düşüncelerini, kahvaltının bir aldatmaca olduğunu söyleyerek belirtmişti
Kaynak: haberturk.com
Tıp dünyasını ikiye bölen soru! Kahvaltı gerçekten önemli mi?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pek çok diyetisyene ve uzmana göre kahvaltı vücudumuz enerjisini karşılayabilmesi için ihtiyaç duyduğu bir öğün... Yine uzmanlara göre vücudumuz gece boyunca büyüme ve tamir amacıyla bol miktarda enerji harcadığı için dengeli bir kahvaltı ile enerjinin yanı sıra protein ve kalsiyum seviyesini takviye etmiş oluyor. Ancak bu duruma karşıt görüşler bulunmakta. Kimi görüşlerde gün içerisinde uzun saatler yemek yemeyerek açık diyetinin uygulanmasının başarısından bahsedilirken, bazı görüşlerde de kahvaltının bir kamuoyu algısı olduğu iddia ediliyor.

Doktor Mehmet Öz: "Kahvaltı yasaklasın"

Doktor Mehmet Öz, TMZ Dergisi'ne verdiği bir röportajda kahvaltının gereksiz olduğuna değinmişti. Dr. Öz kahvaltının bir dayatma ve reklam aldatmacası olduğunu söylemişti. Dr. Öz , pek çok insanın sabah uyandığında aç olmasa bile ilk iş olarak kahvaltı yaptığını belirtirken, aslında kahvaltının doğru zamanda yapılması gerektiğini vurguluyor. 

Bunun için uyanır uyanmaz kahvaltı edilmesini değil, 3-4 saat sonra aç hissettiğinde aralıklı oruç saatlerinde kahvaltı yapmanın daha doğru olduğunu belirtiyor.

Yapılan araştırmalar kahvaltı yapmamayı destekliyor mu?

ABD'de 50'bin kişiye ait sağlık verilerinin incelendiği bir araştırmada, kahvaltıyı bir rutin olarak uygulayan insanların vücut-kütle indekslerinin, öğle veya akşam yemeğine önem veren kişilerinkinden daha düşük olduğu görüldü. Araştırmacılar bu sonucu, kahvaltının doygunluk hissini artmasına, günlük kalori alımının azalmasına bağladılar.

Bir diğer yapılan araştırmada 52 obez kadınla 12 haftalık bir zayıflama programı düzenlendi. Kadınların hepsi bir günde aynı kaloriyi alıyordu, ancak yarısı güne kahvaltıyla başlıyordu. 

Araştırma sonucunda kadınların kilo vermesini sağlayan şeyin kahvaltı değil, aslında normal rutinlerinde değişiklik yapmış olmaları olduğu görüldü. Daha önce kahvaltı etmeyenler kahvaltı etmeye başlayınca eski rutinlerinde devam edenlerden daha fazla kilo kaybı yaşadılar. Eskiden kahvaltı edenler ise öğünlerini kestiklerinde, kahvaltı edenlere kıyasla daha da fazla kilo verdikleri görüldü.

Hangi tarz uygunsa ona göre beslenilebilir mi?

Her insanın vücudu beslenme şekillerine göre farklı tepkiler verebilir. Genel olarak çoğu birey alışkanlık sonucu kahvaltı yapmadığı için halsizlik hissedebilir. Ancak bazı kesimler herhangi bir zorluk yaşamaz. Tüm bu veriler göz önüne alındığında kişi kendisi için hangisini uygun görüyorsa gözlem yapıp yaşam tarzını seçebilir. Aralıklı oruç gibi diyetler bir uzmana danışmadan her insanın yapmaması gereken beslenme türlerinden birisidir.

 

kahvalti
mehmet oz
ogun
aralikli oruc
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir