Medimagazin logo

Teröristlerden sağlık çalışanlarına tehdit

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, terör saldırılarına maruz kalan sağlık personelinin ölümle tehdit edildiğini, silah zoruyla kaçırıldığını ve tıbbi malzemelerin alıkonulmak istendiğini söyledi.
Kaynak: AA - YEŞİM SERT KARAASLAN - DUYGU YENER
Teröristlerden sağlık çalışanlarına tehdit
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Müezzinoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör saldırılarına maruz kalan sağlık personelinin yaşadıklarını ilk kez Anadolu Ajansı'na anlattı.

Terör saldırılarının sağlık hizmet sunumunu engellediğini belirten Müezzinoğlu, çalışanların teröristlerce tehdit edildiğine dikkati çekti. Sağlık hizmetinin aksamaması için tüm personelin özveriyle çalıştığını vurgulayan Müezzinoğlu, herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı olduğunu, bunun hiçbir gerekçeyle engellenemeyeceğini bildirdi.

Müezzinoğlu, teröristler tarafından, 7 Eylül'de Şırnak Cizre'de, Silopi Devlet Hastanesine hasta bırakarak dönen ekibin önünün kesildiğini anlattı. Müezzinoğlu, "Teröristler, 112 ambulansları ve sağlık personelinin sadece polis ve askere hizmet ettiğini, kendi hastalarına müdahale edilmediğini iddia etmiş. Teröristler, bundan sonra ambulansların da hedef olacağını belirterek, malzemelere el koymak istemişler" dedi.

- "Sağlık ekibi, bir odaya kilitlenerek yaralıya ilk yardım yaptırılmış"

Şırnak'ta da 5 Eylül'de ambulansın önünün teröristlerce kesildiğini belirten Müezzinoğlu, yaşanan olaylara ilişkin şu, açıklamalarda bulundu:

"Ekip, ambulanstan indirilerek yaralıların olduğu söylenen bir eve silah zoru ile götürülmüş. Sağlık ekibi, bir odaya kilitlenerek yaralıya ilk yardım yaptırılmış. Sağlık ekibi, yaralının durumunun ciddi olduğu ve hastaneye kaldırılması gerektiğini söylemiş. Teröristler, '17 yaşındaki çocuğun yakalanma kararı olduğu gerekçesi ile hastaneye götürülemeyeceğini, herhangi bir şekilde tutuklanırsa bu durumdan ambulans ekibini sorumlu tutacaklarını' söyleyerek tehdit etmiş. Sağlık personeli ve ambulans şoförünün fotoğraflarını çeken teröristler, çocuğun tutuklanması durumunda personelimizi öldürülecekleri söylemişler. Çocuğun durumunu ağırlaşması üzerine hasta yakınları uzun uğraşlar sonucu ikna edilmiş.

24 Temmuz'da Erzurum Tekman'da da bir hamile kadına müdahale için ekip çağrılmış. Yaklaşık 2 saat sonra Kırıkhan Jandarma Karakolundan aranarak, ekibin silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı bilgisi verilmiş. Dört kişilik silahlı grup tarafından kaçırılan ambulans ekibine kimlik kontrolü yapıldıktan sonra hasta yakını serbest bırakılmıştır. Ekibimiz, kaçırılmıştır ve sabah saat 04.00'e kadar ambulansla dolaştırıldıktan sonra serbest bırakılmış."

Bingöl'de ise 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen ihbar üzerine Ağaçyolu köyüne giden sağlık ekibinin, silahlı teröristlerle karşılaştığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Hamile personelin de bulunduğu sağlık ekibimiz, silah zoruyla yaralı bir kadın teröriste müdahale yaptırıldıktan sonra serbest bırakılmış" dedi.

teröristlerden
sağlık
çalışanlarına
tehdit
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir