Medimagazin logo

Termal su eğlencenin dışında tedavide kullanılırsa Avrupa'dan hasta gelir

Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Afyonkara-hisar'ın termal sağlık turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, ancak mevcut alt yapısı ile Avrupa'dan hasta kabul edemeyeceğini söyledi.
Termal su eğlencenin dışında tedavide kullanılırsa Avrupa'dan hasta gelir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Afyonkarahisar Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı (ATTİD) Ali Acar'ın davetlisi olarak şehre gelen Prof. Dr. Yaşar Bilgin, termal tesislerde incelemelerde bulundu. Almanya'nın bu konuda oldukça ileride olduğunu, termal suyun eğlence ve dinlenmeden ziyade tedavi amaçlı kullanıldığını ifade eden Bilgin, buna yönelik tesisler yapıldığını belirtti. Bilgin, şunları söyledi: "Afyonkarahisar'daki tesislerde konakladım ve inceledim. Bu haliyle hiçbir Avrupa ülkesi buraya hasta göndermez. Sağlığa yönelik hiçbir altyapı yok. Termal suyu dinlenmek için değil sağlık alanında kullanmak gerekiyor. Dinlenmek için her yere gidebilirsiniz. Fizik ve birçok hastalığın tedavisini kapsayan bir termal turizm konsepti olması gerekiyor."
 
Almanya'da sağlık konusunda etkin bir yerde olduğunu rehabilitasyon kuruluşlarında da görevi bulunduğunu ifade eden Bilgin, hidroterapi alanında gelişmiş bölümler, cihazlar ve laboratuvarlar bulunduğunu vurguladı. Afyonkarahisar'daki otellerde olduğu gibi insanları bol masaj, bol yemek, istediğin kadar havuz ile tedavi etmenin imkânsız olduğunu ifade eden Bilgin, şunları söyledi: "Git yat sıcak suya gir çık şifa olsun' bu çok zor. Su terapisi diyoruz, bu tıp konusu bunu ayarlamak lazım. Adamı suya sokup çıkarak iyileştiremezsiniz. Bunun eğitimi var, uzmanları var. Giriyorsun otele 30 çeşit yemek. Sağlam girer hastalıklı çıkar insan. İnsanlar otele girdikleri anda ön muayeneden geçirilmeli. Şekeri mi var, tansiyonu mu var, kalp rahatsızlıkları mı var. Bunları tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre müşteriye program verilmesi gerekiyor."
 
ATTİD Ali Acar da Bilgin'in tecrübeleri ve önerileri doğrultusunda alt yapı oluşturmak için harekete geçeceklerini kaydetti.
termal
su
eğlencenin
dışında
tedavide
kullanılırsa
avrupa'dan
hasta
gelir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir