Medimagazin logo

‘Telepsikiyatri’ ile tedavi mümkün mü?

Kaynak: VATAN
‘Telepsikiyatri’ ile tedavi mümkün mü?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul’daki Üsküdar Üniversitesi İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi yeni bir uygulama başlattı: Telepsikiyatri. Uygulama ile kişi ev ya da işyerinde hekim ya da psikoloğundan canlı olarak danışmanlık hizmeti alabiliyor. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kişi kliniğimize başvurduğunda önce muayenesi yapılıyor, teşhis koyuluyor ve tedavi planı çıkarılıyor.Telepsikiyatrinin, klasik psikoterapi hizmetiyle kıyaslandığında aralarında fark yok aynısı gibi.”

‘Yüz yüze olmalı’

Türk Psikiyatri Derneği’nden Burhanettin Kaya ise uygulamaya mesafeli yaklaştı: “Psikoterapi uygulamasında en önemli noktalardan biri güven ilişkisidir ve hasta ile hekim arasında bir terapotik ittifakın kurulması gerekir. Yüz yüze olmayan bir ilişkide bu ittifakın kurulması hem güçtür ve eğer kuruluyorsa bu sahici olma şansına sahip değildir.”
telepsikiyatri
Yorum (5)
Eralp Taş
Allah Nevzat hocadan razı ossun,telepsikiyatri yöntemiyle beni şıp diye tedavi etti.
0
Cevapla
selim ileri
hizmette sınır yok.doktor -yakında kese bile yapabilir... 3
0
Cevapla
aydin sinal
bu yardim yillardan beri almanyada yapilir,acil ruhsal sorunlarda yardim istiyen kisi 24 saat heran telefon acabilir hattin diger ucunda tecrübeli bir psikolog veya rahip bulur,yardim,telkin alir rahatlar,sonradan pisman olunacak olaylar önlenebilir,bunda sasacak birsey yok benim sasirdigim,bu telefon tedavisine karsi cikanlar
0
Cevapla
tıp doktoru
aydin sinal acil danışmanlıkla psikoterapi ayrı şeylerdir. 900lü hatlar gibi psikoterapi iyi para kazandırır ama işe yaramaz. intihar etme acil durumdur ayrı. zaten orada da acilen hastaneye gidin tavsiyesinde bulunulur psikoterapi yapalım hemen denmez.
0
Cevapla
ayt12
Sn Aydın Sinal, bu yardım sadece Almanyada değil, arap ülkelernde imamlar tarafından bile yapılıyor. Geçen yıl bir uçak ekibi yanlışlıkla yardım merkezine girmiş ve aşağıdaki konuşma kayıt edilmiştir: "Alo kule, üç motorumuzun biri çalışmıyor, ne öneririsiniz ?" "Siz devam edin, az kaldı". Kısa bir aradan sonra, pilot tekrar aramış: "İkinci motorda durdu. Yardım edin" "Ha gayret zaten geldiniz sayılır" En sonunda tekrar arama olmuş: "Kule, hiç bir motorumuz çalışmıyor. Ne yapalım?" Bunun üzerine imamın sesi duyulur: " Eşhedü en lâ ilâhe illallah...."
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir