Medimagazin logo

Süt ürünlerine 'D vitamini' takviyesi önerisi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Taçyıldız, D vitamini eksikliğinin çocuklarda bazı rahatsızlıklara yol açabildiğini belirterek, ''Süt ürünlerinin, yurt dışında olduğu gibi D vitamini yönünden zenginleştirilmesi gerekir'' dedi.
Süt ürünlerine 'D vitamini' takviyesi önerisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Taçyıldız, 5. Uluslararası Beslenme ve Kanser Kongresi'ne katılmak için geldiği Elazığ'da, yaptığı açıklamada, geçen yıl kongrede sunduğu ''D vitamini araştırması'' hakkında bu yıl da sunum yaptığını belirtti.

Araştırmalarında, sağlıklı ve hasta çocukların hemen hemen hepsinde D vitamini eksikliğinin saptandığına dikkati çeken Taçyıldız, bunun nedenini araştırdıklarında ise çocukların oyun oynamadıkları, güneş ışığını yeterince alamadıkları ve içerisinde D vitamini bulunan besinleri çok az tükettikleri sonucuna vardıklarını ifade etti.

Çocukların yumurta ve balık gibi içerisinde D vitamini bulunan besinleri çok az tükettiğini, ailelerin yüzde 60'ının ise bu konudan haberdar olmadıklarını belirten Taçyıldız, şunları kaydetti:

''Halk sağlıkçıları ve belki Sağlık Bakanlığı'na da bu bulgularımızı ileterek, ailelerin eğitiminde daha çok vakit ayırmamız lazım. Belki de süt ürünlerinin, yurt dışında olduğu gibi D vitamini yönünden zenginleştirilmesi gerekir. Bazı süt ürünlerinin üzerine işaret koyarak, 'D vitamininden zenginleştirilmiştir' denebilir. Yurt dışından gelen bilim adamları da öyle önerdiler. Zira onların ülkelerinde destekleniyor.''

D vitamininin kemiklerin gelişimine faydası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Taçyıldız, D vitamininin bağışıklık sistemindeki kötü başlangıçlı hücreleri öldürme yeteneğinin yanı sıra kalp damar sistemini koruduğunun da yapılan araştırmalarla belirlendiğini söyledi.

Taçyıldız, D vitamini eksikliğinde çocuklarda kemik hastalıkları ve bacaklarda bozukluk meydana gelebileceğine dikkati çekerek, hastalığın ilerlemesi halinde daha ciddi kemik bozukluklarının oluşabileceği uyarısında bulundu.

Taçyıldız, D vitamininin doktor kontrolünde alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

süt
ürünlerine
'd
vitamini'
takviyesi
önerisi
Yorum (2)
Gamze Bahar
biliminsanının bir bildiği var ki bu açıklamayı yapma gereği duymuş,marketlerde satılan sütlerin hiçbir besin değeri yok ki mecburen takviye yapmamız gerekiyor çocuklarımıza..
0
Cevapla
Mazlum Okumuş
Özellikle kadınlarda orta doğu bölgesinde aşırı örtünme nedeniyle güneş ışığına maruziyet az olduğundan vitamin D eksikliği kuzey ülkelerinden daha fazla. Orta doğu erkek kültürü 40 yaşında osteoporoz nedeniyle yamuk yumuk olan kadın gerçeğini aşmak için 4 karılı evlilikleri icat etmiş. Bu doğru mu, haksızlık değil mi tekrar düşünmekte fayda yok mu. Arapların yaptığı her şey doğru mu? Bizim beynimiz ne diyor?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir