Medimagazin logo

Suriyeliler'e 6,5 milyon poliklinik hizmeti verildi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: "Şuana kadar Suriyeli sığınmacılara verdiğimiz poliklinik hizmeti sayısı 6 buçuk milyondur"
Suriyeliler'e 6,5 milyon poliklinik hizmeti verildi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gümüş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Sağlık Müdürlerinin katılımıyla Şanlıurfa'da bir otelde gerçekleştirilen "Sığınmacıların Sağlık Hizmetleri'' toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşık bir buçuk milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye'de misafir edildiğini söyledi.

Türkiye'nin sığınmacılara her türlü hizmeti vermeye çalıştığına değinen Gümüş, Sağlık Bakanlığı olarak Suriyeliler'in sağlık ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Gümüş, son iki yılda 40 bin Suriyeli kadının Türkiye'de doğum yaptığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Sığınmacılara, devlet hastaneleri ve kısmen özel sağlık kuruluşları tarafından sağlık hizmetlerimiz verilmeye devam ediyor. Şuana kadar Suriyeli sığınmacılara verdiğimiz poliklinik hizmeti sayısı 6,5 milyondur. Sığınmacılardan 250 bini yatarak tedavi görmüş, 200 bini ise ameliyat yapılmış. Hizmetlerimiz artarak devam ediyor. Büyük oranda aşılama çalışmaları var. Son iki yıl içerisinde 40 bin de doğum gerçekleştirilmiş. Bu doğumların ve bebeklerin takibi de yine sağlık ekiplerimizce yürütülüyor."

Suriyeliler arasında doktor ve hemşirelerin de bulunduğunu aktaran Gümüş, sığınmacı sağlıkçılardan faydalanmak için de program geliştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Gümüş, yaklaşık 150 civarında olan sığınmacı sağlık ekibinin de kısa süre sonra kamplarda ve kurulacak özel sağlık merkezlerinde çalıştırılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

suriyeliler'e
6
5
milyon
poliklinik
hizmeti
verildi
Yorum (8)
volkan
Ve tek kuruş ödeme yapmadıklarını da yazsaydınız. bu giderler bizim vergilerimizden gitti. biraz evvel suriyenin kuzeyinde güvenli bir bölge olusturulup, bu insanlar oraya toplanmalı. masrafları BM tarafından karşılanmalı. yeter artık
0
Cevapla
cansu canan
Aile hekimlerinin baktıkları SURİYELİLER istatistiklere yansımıyor. 6,5 milyon deniyorsa bunu 2 ile çarpın.
0
Cevapla
Adnan Özpek
1,5 milyon sığınmacının 200.000'i 2 yılda ameliyat edilmiş, çok yüksek bir oran! Neredeyse %15'i ameliyat olmuş, Türkiye'ye sağlık hizmeti almak için mi gelmişler acaba?
0
Cevapla
op.dr.
200 bin ameliyat varsa suriyeli sayısı 1.5 milyon değil bunun çok üstündedir.Sadece sağlıkta değil tüm alandaki yüklerini halkımız çekiyor malesef.
0
Cevapla
y.yılmaz
sağlık turizmi dedikleri bu olsa gerek
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir