Medimagazin logo

"Suriye halkı sağlık konusunda zor günler yaşıyor"

Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Al Hazoruri, ülkesinin sağlık konusunda zor günler yaşadığını bildirdi.
 "Suriye halkı sağlık konusunda zor günler yaşıyor"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GAZİANTEP-Gaziantep Üniversitesinden (GAÜN) yapılan açıklamaya göre, Suriye Amerikan Tıp Derneği'nin düzenlediği "Savaş Bölgelerinde Nitelikli Sağlık Hizmetlerinin Temini" konulu konferans Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu'nda yapıldı.

Michigan State Üniversitesi ve GAÜN'ün katkılarıyla gerçekleştirilen programın açılışında foto muhabiri Coşkun Aral, Suriyeli kadın ve çocukların dramını anlatan belgesel sundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hazoruri, Türklerin Suriyelilere evlerinden önce kalplerini açtığını belirtti.

Tehdit altında olduklarını vurgulayan Hazoruri, şunları kaydetti:

"Suriye halkı sağlık konusunda zor günler yaşıyor. Sağlık kurumlarında çalışanlarla bu zorlukların altından kalkmak için elimizden geleni yapmanın gayretindeyiz. Bu bağlamda birçok kuruma olduğu gibi en çok da bize çok büyük sorumluluk yüklenmiştir."

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun da Suriye halkının acısını dünyaya taşımaya çalıştıklarını aktardı.

Suriyeli lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin öğrenim ücreti alınmadan GAÜN'de eğitimlerine devam ettiklerini aktaran Coşkun, "Üzülerek izlediğimiz bu savaşın, evlatlarımız ve gençlerimizin üzerindeki etkilerini en aza indirgemek için çaba gösteriyoruz" ifadesinde bulundu.

Suriye Amerikan Tıp Cemiyeti Başkanı Zaher Sahloul ise Suriye'deki iç savaşta 162 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sağlık sistemi çöken Suriye'de çocuk felci gibi pek çok hastalığın yayıldığını kaydeden Sahloul, acilen tedbir alınması gerektiğini belirtti.

"suriye
halkı
sağlık
konusunda
zor
günler
yaşıyor"
Yorum (1)
dr
Kanayan bir yara.Suriyeye gezi amaçlı yıllar önce gittiğimde halep te bir eczaneden ilaç almıştım.Eczane boştu.Sonra bunu sorduğumda halkın çoğunluğunun ilaç parasını cepten ödemek zorunda olduğunu söylediler. Şu an bir ilde hekim olarak görev yapıyorum.Halktan topladığım bağış ilaçları ile ve bazen ücretini kendim ödeyerek çözmeye çalışıyoruz.Türkiye elinden geleni yaptı,bunu kimse inkar edemez.Ama 1 milyon insanın sadece yemek ve barınma ihtiyacı yok.Sağlık belki en önemli ihtiyaç.Bununla ilgili geniş bir konferans yapılıp bazı tedbir'ler alınabilir.Saygılar....
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir