Medimagazin logo

Sonsuz gençliğe bir adım daha yaklaşıldı

ABD’deki Duke Üniversitesi’nden bilim insanları C. elegans ismli küçük bir solucanın aç kaldığında kıtlık moduna girerek yaşlanma sürecini tamamen durdurabildiğini keşfettiklerini açıkladı.
Kaynak: HÜRRİYET - Birce BORA / LONDRA
Sonsuz gençliğe bir adım daha yaklaşıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzmanlar, bu solucan üzerinde yapılacak incelemeler sonucunda bir gün insanlar için bir gençlik serumunun yaratılmasının mümkün olduğunu söyledi. Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan David R. Sherwood İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Açlığın insanlarda da yaşlanma sürecini yavaşlatan bir etkisi olması mümkün. Biz bu solucanın girdiği kıtlık modunu insanlarda da tetikleyecek bir kimyasal yaratmayı hedefliyoruz. Bu sayede insanlar bu sürecin yaşlanma karşıtı etkilerinden aç kalıp acı çekmeden yararlanabilir” dedi.

Sherwood sözlerine “Aslında bu keşif sadece yaşlanma süreci ile ilgili değil. Tümörlerin yıllarca uykuda kalıp sonra bir anda uyanıp yayılmaya devam etmeleri kanser araştırmalarında çözülmeye çalışılan en büyük gizemlerden biridir. Biz bu sürecin C. elegans solucanlarının açlığa verdikleri bu tepki incelenerek anlaşılabileceğine inanıyoruz” diyerek devam etti.

sonsuz
gençliğe
bir
adım
daha
yaklaşıldı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir