Medimagazin logo

Somali'ye yerli mobil hastane

Son 60 yılın en kurak mevsiminin yaşandığı ve buna bağlı olarak birçok hastalığın ortaya çıktığı Somali'de Türk doktorlarından sonra Türk mobil hastanesi de şifa dağıtacak.
Kaynak: YENİŞAFAK
Somali'ye yerli mobil hastane
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Türkiye'nin yüzde yüz yerli mobil hastane üreticisi Turmaks, Somali'ye seyyar çocuk hastanesi kuruyor. Uluslararası bir yardım kuruluşu için kurulacak hastane hakkında bilgi veren Turmaks Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Aroymak, 160 yataklı mobil çocuk hastanesinin ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, yeni doğan servisi, doğumhane, laboratuvar, enfeksiyon ve karantina bölümleri, röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi, poliklinikler, çamaşırhane, mutfak, tıbbi atık imhası ünitelerini içereceğini açıkladı.

Aroymak, daha önce BM barış gücünün kontrolündeki Sudan'ın Darfur bölgesine 40 yataklı mobil hastane kurduklarını, Afrika'nın iklim şartlarını bildiklerini, tasarım ve imalatı yapılan seyyar hastanenin sıcağa ve kum fırtınalarına karşı korumalı olduğunu bildirdi.

YÜZDE 100 YERLİ

Tasarımı Türk mühendisleri tarafından yapılan hastanenin tam otomatik genişleme özelliğine sahip konteynerlerden oluştuğunu anlatan Aroymak, mobil hastanenin 'yüzde 100 yerli' olduğunu kaydederek, Somali'de kurulacak hastanenin modern teçhizatla donatıldığını aktardı.

Yardımlar yarım milyara yaklaştı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkan Vekili Ejder Kaya, dün itibarıyla Somali'ye yardım kampanyası hesaplarında 417 milyon 891 bin TL toplandığını bildirdi. Ejder Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Somali'ye yardım kampanyası hesaplarında toplanan tutarın 417 milyon 891 TL olduğunu belirtti. Kaya, AFAD'ın hesaplarında 90 milyon TL, Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet Vakfının toplandığı 62 milyon TL dahil) 158 milyon TL, diğer kampanya hesaplarında ise 169 milyon 391 TL toplandığını kaydetti. Kaya, Somali'ye 9 uçak, 7 gemi ile 47,5 milyon tutarında ve 16 bin ton ağırlığında insani yardım malzemesinin gönderildiğini açıkladı

somali'ye
yerli
mobil
hastane
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir