Medimagazin logo

Sıva ustası maaşı doktoru geçti: 60 bin TL'ye çıktı

Deprem bölgesindeki konut inşaatları ve ülke genelindeki kentsel dönüşüm programları nedeniyle Türkiye'de inşaat faaliyetleri oldukça artarken, sektörde çalışacak işçi sıkıntısı başgösterdi. Özellikle inşaat teknikeri, vinç operatörü, sıva ve seramik ustası bulmakta zorlanılıyor. İşçi sıkıntısı yüzünden bir sıva ustasının ortalama aylık maaşı 60 bin TL'yi buluyor
Kaynak: Hürriyet - Eren Sakarya
Sıva ustası maaşı doktoru geçti: 60 bin TL'ye çıktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kahramanmaraş Merkezli depremler sonrası, büyük yıkım yaşayan 12 ilin yeniden imarı için büyük bir çalışma yürütülüyor. Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bölgedeki her ilde deprem konutları inşa ederken, binaların bir bölümü de kentsel dönüşüm ile yenileniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bölgede bir yıl içinde 319 bin, toplamda 680 bin konutu inşa edip depremzedelere teslim edeceklerini açıklamıştı.

Hürriyet'ten Eren Sakarya'nın haberine göre, bu 12 ilde çok yoğun inşaat faaliyetleri devam ederken bölgeye yurdun dört bir yanından işçi istihdamı sağlandı. Ancak sektörün önde gelen isimleri, hem deprem bölgesinde hem de yurdun diğer yerlerinde inşaat faaliyetlerinin artmasına karşın yeterli kalifiye eleman bulamadıklarını söyledi. İşçi sıkıntısı yaşandığı için usta maaşları beyaz yakalı maaşlarını geçmiş durumda.

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Engin Keçeciler, Türkiye'de artan inşaat faaliyetleri nedeniyle yurdun dört bir yanında işçi sıkıntısı yaşandığını dile getirdi. Keçeciler "Sadece deprem bölgesinde değil, İstanbul'da, Bodrum'da İzmir'de, kısaca her yerde aynı problemi yaşıyoruz" dedi. Yeterli sayıda beyaz yakalı çalışanın bulunduğunu söyleyen Keçeciler, ara eleman ve mavi yakalı çalışan bulamadıklarını ifade etti.

Sıva ustası 60 bin lira alıyor

Keçeciler "İnşaat teknikeri, elektrik ve mekanik teknikeri ile sıvı ve seramik ustası bulmakta zorlanıyoruz" diye belirtti. Başkan Keçeciler kalifiye eleman bulamadıkları için mecburen kalifiye olmayan işçiye yöneldiklerini söylerken bu durumun da inşaatlardaki kaliteyi düşürdüğünü söyledi. Eleman sıkıntısının maaşları da yükselttiğini belirten iş insanı "Bugün bir sıva ustası ortalama 60 bin lira kazanıyor. Mavi yakalı maaşı beyaz yakalıyı geçmiş durumda" dedi.

Türkiye'de Temmuz 2023 itibarıyla en düşük pratisyen hekim maaşı 30 bin TL'den, en düşük pilot maaşı ise 50 bin TL'den başlıyor. Memur olarak çalışan en düşük mühendis maaşı ise 33 bin TL. 

doktor maasi
pratisyen hekim
siva ustasi maasi
Yorum (8)
Zıvana
zıvanası çıktı bu işin,kıdemli profesörün maaşı 50 bin tl.gelsin sorular :1.neden muayenehane açıyorlar ? 2.neden yüzler gülmüyor? 3. neden 5 dakkada beşiktaş?4.neden gidiyorlar? gitmeyip naapsınlar kaaarrdeşiiim ?sıva mı yapsınlar ?
8
Cevapla
nevzat kulukçu
hekimler hodri meydan. hem dolgun maaş hem şiddete maruz kalmak yok. ''sürekli şikayet ettiğin konfor alanından nasıl çıkarsın?'' adlı makaleyi okumakla işe başlayalım mı?
5
Cevapla
mehmet
doktor ile sıva ustası maaşını karşılaştırıp bunu haber yapmak bu mesleğe yapılan bir hakarettir. durumun farkındayız ama bu cahilce karşılaştırma ile bir sonuca varılmaz aksine mesleğin ruhuna zarar verir.
11
Cevapla
ŞAKACI
@nevzat kulukçu seni̇ gi̇di̇ şakaci hukukulukçu tabi̇ si̇zleri̇n alti kuru hesap soraniniz yok yanliş karar verseni̇z de yaptirim yok si̇ze devlet baba sağolsun...
11
Cevapla
RACAİ
herkes emeğinin karsılığını alsın. i̇ş yapan insanları birbiri ile karsılaştırma son derece yanlış. sorun liyakat sorunudur.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir