Medimagazin logo

‘Sır veren’ doktora ceza

Babaya gönderildiği iddia edilen ‘Kızınız hamile’ mesajı üzerine Sağlık Bakanlığı ile TTB alarma geçti. Bakanlık “Gizliliği koruyun” genelgesi hazırlıyor; buna göre mahremiyeti ihlal eden doktor cezalandırılacak.
Kaynak: Meltem ÖZGENÇ/HÜRRİYET
‘Sır veren’ doktora ceza
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAĞLIK Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), kızının hamilelik bilgisinin deşifre edilerek babaya bildirildiği iddiası üzerine inceleme başlattı. Bu iddiaların son dönemde artması üzerine Bakanlık, aile hekimlerine “Gizliliği koruyun” genelgesi göndermeye karar verdi. Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Halil Ekinci, 2005 yılında Aile Hekimliği’ne geçilmesiyle “Gebe izlem formu”nu güncellediklerini ve hem özel hem devlet hastanelerinden hem de aile hekimliklerinden gelen bu bilgilerin Sağlık Bakanlığı’nda depolandığını söyledi. Buradaki amacın kadının sağlıklı bir hamilelik geçirmesinin sağlanması, riskli gebeliklerin kontrol altında tutulması olduğunu belirten Ekinci şöyle devam etti:

Mahremiyet genelgesi

“Ancak burada kişi telefon bilgisini vermek zorunda değil. İsterse sadece kendi telefonunu verir, zaten ailesinin değil. O nedenle kızının hamilelik bilgisinin deşifre edilerek babaya bildirildiği haberlerine inceleme başlattık. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde de aile hekimlerine zaten kanunda ve yönetmelikte olan maddeleri hatırlatarak ‘Gizliliği, hasta mahremiyetini koruyun’ genelgesi göndereceğiz. Buna uymayan hekimlere ceza gündeme gelecek. Biz Bakanlık olarak gizlilik konusunda çok hassasız. Hatta aile hekimliğinde vatandaşın sağlık dosyasının yanı sıra güncel adres bilgilerini de tutuyoruz. Zaman zaman bu bilgiler icra müdürlükleri tarafından isteniyor ancak biz asla vermiyoruz. Onlara böyle bir davranışın vatandaşın sağlığa olan güvenini yitirmesine neden olacağını, bu konunun Nüfus Genel Müdürlüğü’nce halledilmesi gerektiğini söylüyoruz ve asla bilgi vermiyoruz.”

İhlal varsa bize bildirin

TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu gebe izlem konusunda gizliliğin ihlali yönünde kendilerine ulaşan herhangi bir bilgi olmadığını belirterek, “Doğru olan gebelerin izlenmesidir. Bu en sağlıklı yöntem. Bize gelen bir şikâyet yok ama konuyu yine de inceleyeceğiz” dedi. Bilaloğlu “Tabip odaları, hekimlerin yaptığı yanlış uygulamalar hakkında hastalarımızın başvuruda bulunabilecekleri yerlerden birisidir. Bunun içinde etik ilkeler de var. Gizliliğin ihlali de bunlardan biridir. Vatandaşlar özensizlik olduğunu düşündükleri noktada bize de savcılığa da başvurabilirler” dedi.


 

sır saklama
doktor
sır saklama yükümlülüğü
sorumluluğu
Yorum (4)
dr sinan
Başka bir sağlık kurumunda gebe olduğu tespit edilip aile hekimine GEBLİZ aracılığıyla bildirilen kişiye aile hekimi ulaşmaya çalışır. Olmazsa evine gider. Düşünün hamile şahıs evli değil ve kapıyı babası açıyor. Sayın yetkililer böyle bir durumda ne yapmamızı isterler..
0
Cevapla
mevlan
Özellikle bayan hastalar,aile hekimlerine, rahatsız edilmemek için ya eşlerinin ya da babalarının telefonlarını vermeye çalışırlar.Sağlık bakanlığının aile hekimliği işleyişinde de gerek bebek takipleri gerekse de gebe takipleri için iletişim bilgileri zorunludur.Böyle kasti verilen yanlış telefonlara mesaj atmak bilgi sızdırmak olduğundan hele de ulusal medyaya düştüğünde, bakanlıktan "CEZA",iletişim almazsak bebek ve gebe takibinden performans kaybedeceğimiz için bakanlıktan yine "CEZA".Anlaşılan her yön "CEZA"ya çıkar.
0
Cevapla
Yaso
15-49 yas kadınları izlemeye geldiginizi söyleyeceksiniz tabi ki.. Ülkemizde malesef hasta mahremiyetine hiç dikkat edilmiyor. Hastayla ilgili konular hasta onay vermedikce esi ve cocuğu dahil kimse ile paylaşılmaz.
0
Cevapla
Suna Ünvar
Geçen aylarda Diyarbakır'da Elazığ Sağlık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan SUÇLU KİM ? isimli tiyatro oyununda bu konu çok güzel bir şekilde işlenmişti.Aile hekimleri Derneğinin bence bu oyunu tüm İllerde oynatması lazım.Yazılanlar malesef gerçek oldu.Oyun yazarı kendiside Aile hekimi oldugunu ögrendiğin Uzm. Dr. Kenan Taştan beyi ve Sağlık olsun tiyatro ekibini performansları nedeniyle kutluyorum.Bence Halk eğitiminde Tiyatro ve bu tarz eğitici oyunlarla halka ve sağlık çalışanına ulaşmak lazım .Kesinlikle tüm Hekimler ,yardımcı sağlık personeli oyunu izlemeli bence tabi hastalarda
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir