Medimagazin logo

Silah ruhsatı için yeni kriter

Danıştay'ın, görme kaybı olanlar için Sağlık Bakanlığının belirlediği kriteri iptal etmesi üzerine yeni düzenlemeye gidildi. Rahatsızlığın silah ruhsatı almaya engel olup olmadığına muayeneyi yapan doktor karar verecek.
Silah ruhsatı için yeni kriter
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Danıştay'ın, "Düzeltilmeli veya düzeltmesiz olarak bir gözün görmesi 2/10'dan aşağı, her iki gözün görme toplamı 12/20'den az olanlarasilah ruhsatı verilemeyeceği" hükmünü iptal etmesi üzerine yeni düzenlemeye gitti.

Kurum Başkan Yardımcısı İsmail Kartal'ın yayımladığı genelgede, silah taşıma ve bulundurma ruhsatı, silah tamir yeri ve poligon açma izni için söz konusu Danıştay kararı doğrultusunda işlem yapılması istendi.

Genelgede, silah taşıma ve bulundurma ruhsatı almak isteyenler için psikolojik, nörolojik veya fiziki rahatsızlık bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu şartı geçerli olduğu için önceki uygulamaya devam edilmesi gerektiği bildirildi.

"Düzeltilmeli veya düzeltmesiz olarak bir gözün görmesi 2/10'dan aşağı, her iki gözün görme toplamı 12/20'den az olanlara silah ruhsatı verilemeyeceği" hükmünün iptal edilmesi nedeniyle rahatsızlığın ruhsat almaya engel olup olmadığının, muayene sonucunda doktor tarafından karara bağlanması gerektiği belirtildi.

silah
ruhsatı
için
yeni
kriter
Yorum (3)
sibel
Peki bana "kendi insiyatifimle" karar verme sorumluluğu verilirken, can güvenliğim sağlanacak mı?
2
Cevapla
Kerem kaya
İyide doktor ortada yönetmelik olmadan nasıl karar verecek????? Yani iki gözünde körlük varsa verecekmi???????
0
Cevapla
cüneyt beyaz
Biz aile hekimleri olarak en çok sıkıntı çektiğimiz konu kriteri olmayan raporlar ve bakanlığa iletmemize rağmen aldığımız cevap çalışmalarımız devam ediyor.Sagolsun mahkeme kriteri olan bir raporun kriterini iptal edip doktoru zor durumda birakiyor.Bu memleket çok ilginç hal alıyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir