Medimagazin logo

'Sigarasız Hastane' uygulaması 1 Eylül’de İzmir'den başlayacak

İzmir’de bulunan, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sigarayla mücadele konusunda, "Dumanı değil, temiz havayı paylaşalım" sloganıyla bir projeyi hayata geçirecek. Hastane bahçesinde tütün ürünleri kullanımını en aza indirmek isteyen yönetim, çalışan ve hasta yakınlarının belirlenen üç nokta dışında sigara içmesine izin vermeyecek. Hastane bahçelerinin sigarasızlaştırılması amacı taşıyan proje, 1 Ekim 2013 tarihinde Türkiye çapında İzmir’den başlamış olacak.
'Sigarasız Hastane' uygulaması 1 Eylül’de İzmir'den başlayacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Dünyada 1,3 milyar, Türkiye’de 15 milyon kişinin sigara içtiği tahmin edilirken her yıl dünya genelinde 5 milyon, Türkiye’de ise 100 bin kişi, tütün kullanımına bağlı hastalıklardan yaşamını kaybediyor. Tütün kullanımının ülkeye yıllık maliyeti ise yaklaşık 50 milyar dolar. Tütün kontrolü ve toplumun tütün kullanımını azaltmak amacıyla 19 Temmuz 2009 tarihinde, lokanta ve kahvehane dahil bütün kapalı alanlarda tütün ve tütün mamullerinin kullanılması yasaklandı. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise 2008 yılından bu yana kapalı alanlarda tütün mamulü kullanılmamasına yönelik uygulama başarıyla devam ediyor. Bununla beraber 4207 sayılı kanunda, hastane binası dışında tütün tüketiminin yasak olmasını düzenleyen bir açıklama yer almadığı için açık alanlarda ve bahçelerde sigara içimi devam ediyordu. Buna da çözüm bulmak isteyen yönetim, göğüs hastalıkları hastanesi olması ve hastaların özelliği gereği bahçede tütün tüketimini en aza indirmek için sigara içilecek belirli alanlar oluşturdu. 1 Ekim 2013 tarihi itibariyle hastane bahçesindeki üç nokta dışında hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınları sigara içemeyecek.

Hasta ve hasta yakınlarını uygulama konusunda bilgilendirmek, desteklerini sağlamak için bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Hastane bahçesi ve polikliniklerde tütün kullanımının zararlarına dikkat çekecek afişler bastırılarak, bütün alanlara asıldı. Ayrıca Eğitim Koordinatörlüğü tarafından da hasta ve yakınlarına ayda iki defa, "Sigaranın Sağlık Ekonomik ve Sosyal Boyutu" konulu eğitimler verilecek.

'sigarasız
hastane'
uygulaması
1
eylül’de
i̇zmir'den
başlayacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir