Medimagazin logo

'Sigara bıraktırma' ranta döndü

Telefon kullanıcıları bugünlerde 'Sigara kullanıyor musunuz?' sorusuna sıkça muhatap oluyor. İlaç şirketleri, telefonla aradıkları vatandaşlara, sigarayı bırakabilmeleri için çeşitli adlar altında ilaçlar pazarlıyor.
Kaynak: ZAMAN
 'Sigara bıraktırma' ranta döndü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlaçların birçoğu ise Sağlık Bakanlığı tarafından önerilmiyor. Bakanlık, tiryakiler için nikotin bandının yanı sıra Champix ve Zyban isimli ilaçları uygun görüyor. Bunların dışındaki ilaçlar ise yan etkileri nedeniyle tavsiye edilmiyor.

Konya merkezli bir ilaç şirketi yetkilileri, sigara kullananlara bırakma konusunda yardımcı olabilmek için bitkisel ilaç sattıklarını söyledi. Telefonla ulaştıkları kullanıcılara 69 lira olan bitkisel ilacı kredi kartı ya da havale yolu ile satan şirket yetkilileri, ilacın yan etkileri olup olmayacağı yönündeki soruya ise, "Bir hafta kullanıyorsunuz, beğenmezseniz iade edebiliyorsunuz." cevabını verdi.

Bursa Özel Bahar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Beyeç, bakanlığın önerdiği ilaçların dışında ürün kullanmaması gerektiğini söyledi. Özellikle 'bitkisel ilaç' adıyla pazarlanan ürünlere karşı uyaran Beyeç, "Etken maddelerini bilmiyoruz. Hastanın başka hastalıklarını tetikleyici olabilir. Çok büyük sorunlara yol açabilir." diye konuştu.

Sigarayla Savaşanlar Derneği Danışmanı Fulya Tan da ilaç tedavisini önermediklerini kaydetti. Kendilerinin 'kızıl ötesi ışık' tedavisiyle başarılı sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

'sigara
bıraktırma'
ranta
döndü
Yorum (1)
HK
'kızıl ötesi ışık' nedir allahaşkına,bilimsel bir tedavi yöntemi gibi yazılmış. Ayrıca ilaç tedavisini önermiyorlarmış!! Sigarayla Savaşanlar Derneği ve danışmanı hakkında bilgi verebilirmisiniz,doktor mu ,doktor kontrolünde bir dernekmi? Sigara bırakma polikliği yürüten bir uzman olarak ilginç geldi bana "ışık" tedavisi,çünkü etkisi ispatlanmış böyle bir tedavi yöntemi yok, tıpkı içeriğini bilmediğimiz bitkisel ürünler gibi...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir