Medimagazin logo

SGK'dan tartışma yaratacak uygulama!

Vatandaşın kolesterolü risk seviyesinde değilse...
Kaynak: CİHAN
SGK'dan tartışma yaratacak uygulama!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurum (SGK)'nun Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'nde yaptığı değişiklik ile kolesterol hastaları için 'kolesterolün çok yükselmeden ilacını ödemem dönemi başlattığını' belirtti.

Uygulamanın mağduriyet oluşturacağını savunan Saydan, "Zira SGK son değişiklikle vatandaşın kolesterolü risk seviyesini geçmeden ilacını ödemeyecek. Hastanın ilaç kullanabilmesi için LDL değerinin 190 mg/dL üstü olması gerekiyor." dedi. Saydan, 190 LDL değerinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, SGK'nın 28 Temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğde yaptığı değişiklikle; özellikle kolesterol hastaları için ilaca erişimde sınırlamalar getirdiğini söyledi.

Dün yürürlüğe giren uygulamaya göre daha önce ilaç kullanmayan kolesterol hastalarının ihtiyaç halinde ilaçlarını ancak uzman hekim raporuna göre alabileceğini söyleyen Saydan, "Ancak söz konusu raporu alabilmesi için de hastanın bir hafta arayla iki defa tahlil yaptırması ve LDL kolesterol değerinin yapılan iki tahlilde de 190'ın üzerinde olması gerekiyor. Böylece SGK yaptığı değişiklikle daha önce 160 olan LDL sınırını 190'a çıkarmış oldu. Hastanın kolesterolünün 190'ın altında olması durumunda ise; ancak ailesinde yüksek tansiyon ve erken kalp hastalıklarının olması veya 65 yaş üstü olması şartı aranıyor. Kısaca SGK, vatandaşa adeta 'hayatın tehlikeye girdikten sonra ilacını öderim' diyor. Söz konusu uygulama daha önce rapor alan ve ilaç kullanan hastaları kapsamıyor." diye konuştu.

Uygulama ile vatandaşın hayatının tehlikeye atıldığını dile getiren Saydan, "190 LDL değeri çok yüksektir. Bu yüzden vatandaşlarımızı uyarmak isteriz: Yediklerinize dikkat edin. Kolesterolünüze iyi bakın aksi takdirde hayatınız tehlikeye girene kadar SGK'dan size kolesterol ilacı yok." dedi.

Saydan, kolesterolün risk seviyesini aşmasının ciddi kalp damar sorunlarına neden olduğunu; damar duvarında biriken ve damar sertliğine neden olan kolesterolün; koroner kalp hastalığı, kalp krizi, inme (beyin damarlarında tıkanıklık) ve dolaşım hastalıklarının oluşmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Saydan, Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki söz konusu değişikliğin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

sgk'dan
tartışma
yaratacak
uygulama!
Yorum (11)
i.d
İlçelerde Kardiyoloji,Endokrinoloji ve Kalp Damar Cerrahisi uzmanı olmadığı zaman 40 mg statin yazdırmak için vatandaşlar nereye gidecek. Dahiliye uzmanları, kuralların net konduğu hiperlipidemi tedavisini yapamayacakmı?
0
Cevapla
dr metin okucu
söz konusu sgk uygulaması ulusal ve uluslararası tedavi kılavuzları ile uyumludur ve doğrudur.sağlığı tehdit edici değildir.TEİS başkanı bu durumdan nasıl bihaber olabilir?190 ldl değerinin çok yüksek olduğuna nasıl karar vermiş?
0
Cevapla
ky
SGK, bir sigorta yani kasko sistemidir. Taşıtınız kaza yapmadığı zaman Kasko veya sigorta size para ödüyor mu? Ödemez çünkü sigortanın mantığına aykırıdır. SGK'nın yapması gereken şu: Sigara, alkol, tuz, aşırı kalorili sağlık için risk oluşturan maddelerde, bunları alan ve satanlara hastalık faturalarını paylaştıracak. Siz yiyin için hasta olun, faturayı da sağlığına dikkat edenler ödesin. Böyle haksız ve mantıksız uygulama olur mu? Eğer ABD gibi güçlü devletseniz, bu riskleri satan şirketlerden sattığı risklerin parasını çatır çatır alacaksınız. Yoksa bizde olduğu gibi gücünüz sağlığına dikkat eden masum vatandaşlara yeterse, hastalıkları önleyemez, hasta toplum olur, hastalıktan sürünür, doktor ithal etmek zorunda kalırsınız. Acı ama gerçek.
0
Cevapla
Ayhan Aydın
Çok doğru ve geç kalınmış bir uygulama. Tebrik ediyorum. Bu karara, beden kitle indeksi yüksek olanlara da kesinlikle verilmemesi ile ilgili düzenlemelerin de ilave edilmesi gerekli ve şarttır. Böylelikle nihayi hedefimiz olan aterosklerozla mücadeleyi daha gerçekçi yapmış oluruz. İnşallah SGK sigara içmeye devam eden KOAH lı ve astımlı hastalara da ilaç vermekten vazgeçer.
0
Cevapla
oktay erdoğan
Yakında "DEFİN" raporu olamadan ödenmeyecekler:)))
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir