Medimagazin logo

SGK sitesinde 6 liralık tahlil özel hastanede 36 lira oldu

SGK sitesinden alınması gereken tahlil ücretini kontrol eden vatandaştan özel hastane, 6 lira yerine 36 lira istedi. Vatandaş ‘yasal ücret bu değil’ diye itiraz edince hastaneden kovuldu.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - NESRULLAH SONAY
SGK sitesinde 6 liralık tahlil özel hastanede 36 lira oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yüzde 200 farkın kat kat üstünde  ücret alan özel hastaneler vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor. Mağdurlardan biri de Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Behice Günel oldu.

Muhasebecilik yapan Behice Günel, 31 Ekim 2013’te hastaneye gitmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) web sitesinden yaptıracağı tahlilin 6.11 lira olduğunu gördü. Ancak hastane 36 lira isteyince şoke oldu. Günel, itiraz edince hastaneden kovuldu.

ÜCRET 6 KAT ARTTI

Behice Günel, tahliller için kız kardeşiyle hastaneye gitmeye karar verdi. SGK’nın web sitesinde söz konusu tahlilin 6.11 lira olduğunu gördü. Hastaneye gittiğinde ise kendisinden 36 lira istenmesi üzerine şoke olan Günel, “Yasal ücretin üstünde bir ücret talep ediyorsunuz” diye itiraz etti. Ancak hastane yetkililerinin “Biz bu şekilde çalışmıyoruz” dediğini söyledi.

Hastanenin idari müdürünün de “6 liraya bakkaldan çikolata mı alıyorsunuz? Beğenmiyorsanız başka yerde yaptırın, şikayetinizi de istediğiniz yere yapın” diye çıkıştığını anlattı. Günel, yetkililerin şikayet tutanağını imzalamak istemediklerini belirterek üzerlerine yürüdüklerini ve sonrasında kendilerini hastaneden kovduklarını aktardı.

60 LİRAYA ÇIKTI

Tahliller için başka bir özel sağlık kurumuna giden Günel orada yaşadıklarını da şöyle anlattı: “Bu sefer aynı tahlil için 60 lira talep ettiler. A sınıfı hastane bu test için 6.11 lira alabiliyor. Ama gittiğimiz A sınıfı bile değildi. Buna rağmen kat kat fazlasını alıyorlar.”

YÜZDE 200 FARK

Hastane yöneticisi her sağlık hizmetinden yüzde 200 fark ücreti alındığını belirtti. Yönetici, “Farazi şekilde böyle hadiseler yaşanabilir. Hastanın şikayeti haklı olduğunu göstermez. Savunmamızı hukuki yollardan yaparız” dedi.

 

Hastayı kara listeye alıyorlar

Has­ta Hak­la­rı Ak­ti­vist­le­ri Der­ne­ği Baş­ka­nı Or­han De­mir, sağ­lık hiz­met­le­rin­de an­laş­ma­lı ku­ru­mun dev­le­tin be­lir­le­di­ği ta­van fi­yat dı­şın­da üc­ret ta­lep ede­me­ye­ce­ği­ne dik­kat çek­ti. De­mir şöy­le de­vam et­ti: “De­ne­tim­ler ya­pıl­ma­dı­ğı ve şi­ka­yet­ler üzerine cay­dı­rı­cı ce­za­lar ve­ril­me­di­ği için bu şir­ket­ler ken­di fi­yat ta­ri­fe­le­ri­ni uy­gu­lu­yor. Hak ara­yan ki­şi­ye ran­de­vu ver­me­ye­rek hiz­met al­ma­sı­nı en­gel­li­yor­lar. Bu şe­kil­de ka­ra lis­te­ye alı­yor­lar. Alan ba­şı­boş bı­ra­kıl­dı. Cay­dı­rı­cı ce­za ol­ma­dı­ğı için has­ta­yı has­ta­ne­den ko­va­bil­me cü­re­tin­de bi­le bu­lu­na­bi­li­yor.”  
 

sgk
sitesinde
6
liralık
tahlil
özel
hastanede
36
lira
oldu
Yorum (15)
h.u
Bu vatandaşa az bile yapıyorlar. Zerre acımam.
0
Cevapla
ÖMER HAYYAM
bu faşist bir haber özel hastane elektriği kaçakmı kullanıyor özel hastane suyu kaçakmı kullanıyor özel hastane demirbaşını okul ve camilerden çaktımadan çalarak mı aldı özel hastane cuma namazından sonra toplanan bağışlarlamı maaş ödemesi yapıyor özel hastane ilacını beyaz kadın ticareti yaparak mı alıyor özel hastane tadilat işlerini uyuşturucu kaçakçılğı parasından elde ettiği parayla mı yapıyor... AKILLI OLUN !!!! ÖZEL HASTANELER KARA PARA AKLAMA YERİ OLMADIĞINA GÖRE,..... BU ADAM NEREDEN PARA KAZANACAK.... hadi söyle !!!! erkeksen söyle adamsan söyle Müslümansan söyle adilsen söyle BU ADAM NEREDEN PARA KAZANACAK.... 6 tl lik bir parayla gel bu işleri sen yap biz sana bir 6 tl daha vereceğiz !!!!! doktor hemşire görevli şöför 6 tl ile para kazanıp evine ekmek götüremez, bu 6 tl ile SGK primleri bile ödenemez.... GDO + HALK --> GDİ AHA BU GDİ LERİNDE GEBELİKLERİNDE GDF ( GENETİĞİ DEĞİŞMİŞ FETUS) OLACAK, BAKALIM ONLAR DAHA NE İSTEYECEK.... TAMAM KARDEŞ VAZ GEÇTİP, SİZDEN ADAM OLMAZ... HADİ HEPİNİZ AHİRETE ÇIKSIN... HADİ GİDİN AHİRETE... YETER BE !!! , GİDİN AHİRETİNİZE BİZ MARSADA GİDERİZ JÜPİTEREDE .... AKIL İZAN FİKİR
0
Cevapla
kevser sert
Durmak yok,soymaya devam.
0
Cevapla
M.T
Balgam kültürü nasıl 5 lira olabiliyor. 3 tane besiyerine ekiyorsun,duruma göre ilave testlerle tanıya idiyorsun,mesela optochin diski,x-v factor,dnase besiyeri vs. etkene göre antibiyogram yapman gerekebilir. Etkene göre sonuç verirken de bir takım işlemler gerekebilir. Hadi değerlendirmeyi bedavaya getirdin yahu tüm bunların karşılığı 5 tlmidir;maliyeti işlemine göre bunu geçebilecekken.
0
Cevapla
sezai kurt
burada durum kasıtlı olarak yanlış aktarılıyor öncelikle hiç bir hasta ister devlet ister özel hastane de tek baına kan sayımı yaptıramaz öncelikle muayene olması gerekir bu tahlil muayene paketinin içindedir
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir