Medimagazin logo

Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riski 3 kat fazla

Cerrahi bir müdahale olan "sezaryen''le doğum, komplikasyon riskini 3 kat artırıyor.
Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riski 3 kat fazla
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sezaryen, normal doğuma oranla hem bebek hem anne adayı için risk taşıyor. Ameliyatta karın içi organ yaralanmaları, kanama, kesi yerinde kanama, kanama veya başka sorunlara bağlı rahimin alınması ihtimali, doğum sonrasında enfeksiyon oranı, anestezi komplikasyonları, hastanede uzun kalma oranını artırıyor.

Koru Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Ümit Korucuoğlu, en sağlıklı doğumun ne olduğuna ilişkin tartışmaların yıllardır yaşandığını, ama en sağlıklısının normal doğum olduğunu söyledi.

Günümüzde birçok anne adayının doğal seyrin ne zaman biteceğini bilmedikleri için birkaç hafta içinde değişebilen bir doğum beklentisini katlanılmaz bulabildiğini dile getiren Korucuoğlu, "Normal doğumun zor olan doğası gereği, hayatlarını planlama imkânı veren sezaryenle doğumu tercih edebiliyor. Burada hekimler de aynı avantaja sahip oluyor. Beklentiler ve hayat şartları, tıbbi malzeme, ilaç ve anestezide gelişmeler, başta hekim olmak üzere sezaryenle doğuma yönelimi hızlandırmıştır. Sağlıklı kadınlarda planlı sezaryen oranları da çok az bir risk artışı olduğu ya da hiç risk taşımadığı gibi bir inanışla gittikçe artmaya başlamıştır." dedi. Araştırmaların bunun böyle olmadığını gösterdiğini ifade eden Ümit Korucuoğlu, sezaryen grubundaki annenin, cerrahi müdahalenin ve anesteziye bağlı olarak daha fazla risk altında kaldığını ve herhangi bir sorunla karşılaşma riskinin yaklaşık 3 kat arttığını aktardı.

sezaryenle
doğum
bir
cerrahi
müdahale
ve
riski
3
kat
fazla
Yorum (5)
jineko75
dr bey tıbbi gerçeği çok güzel özetlemiş. hiç bir itirazım yok. dr bey tanımam ama şöyle bir genelleme yapabilirim. medyada ve çeşitli yerlerde bu şekilde normal doğumun sağlıklı olduğunu anlatan birçok doktor arkadaşın sezeryan oranı normal doğumdan çok daha fazla (Opr. Dr. Ümit Korucuoğlu nu bilmediğim için ayrı tutuyorum)tabiki normal doğum daha sağlıklı adı üstünde normal. ancak kazın ayağı gerçekte öyle değil. ben 12 yıldır kadın doğumdayım. sezeryan sonrası dava edilen hiçbir doktor duymadım. ama normal doğum sonrası dava edilen çok. hatta bu doktorlar hasta yakınları tarafındab madem böyle olacaktı niye sezeryan yapmadın diye suçlanır. keza adli makamlarda. siz hiç bu sezeryan gereksiz yapılmış diye ceza alan kadın doğumcu duydunuz mu???
0
Cevapla
RKTR
Bu ülkede tıp mensuplarının kendilerine “DAVA” açılmasından korktukları için defansif tıbba, yani normalde hiç yapmayacakları şeylere zorlanmaları, hem de doktor olmayanlar tarafından zorlanmaları ne kadar korkunç ve acı, değil mi ? Olay sadece sezaryenlerden ibaret değil elbette. Çekilen BT sayıları, yapılan kalp anjioları, kan tetkikleri vs. vs. hepsi çok arttı. Masraflar ve olası uzun vadeli yan etkiler de. Hükümet bunu doktorların açgözlülüğü olarak göstermeye çalışıyor. Halbuki bu tetkiklerin getireceği 3 kuruşun derdinde değil bir çok kimse. Çoğunun asıl yapılma sebebi: KORKU. Buna sebep olanlar, aldıkları muazzam vebali ileride nasıl ödeyecekler acaba ? Eminim bu dünyada da, ebedi alemde de çok kötü olacaklardır.
0
Cevapla
dr yalçın
temcit pilavı gibi yine sezaryen konusu.kimse boşuna nefesini yormasın.iyinin Allah(cc) tan, kötünün kadın doğum uzmanından bilindiği, bu tamamen hekime düşmanca hazırlanmış yasalar ve adli görevliler oldukça sezaryen oranı düşmezzzz.en azından benim için böyle.
0
Cevapla
dray
dr arkadaşım doğru söylüyor. bir arkadaşım ilk doğumu normal kadını 2. doğumda kadın cs istemesine rağmen konuşup normal doğurttu. bebek te klavikula kırığı oldu. kadın davacı oldu. bilirkişi dr hatası yok dedi. ama sayın istanbul valisi madem şikayet edildi. vede dr o zaman mutlaka suçludur dedi ve dava açtırdı. sonuç....gereksiz yere cs yapsaydı ne dava nede suçlu vardı.varsın sn sağlık bakanı nın dediği gibi normal dourtmuş olsun. not.....şu anda bebek ve anne sapasağlam en ufak sekel yok. saygılar sn valim. bizleri tırsıtıp durun bakalım.
0
Cevapla
dr oa
10 yıllık kadın doğum uzmanıyım bugüne kadar sezeryan ile doğum yaptırdığım hiçbir anne yada bebekte sorun yaşamadım ama normal doğumda birkaç komlikasyonum oldu normal doğumun bilinçsizce bu kadar küçük görülmesine fizyolojik bir olay denmesine karşıyım kadın doğum uzmanı müdahelesi olmazsa tüm doğumların yüzde 10-15 kadarı çok kötü sonlanır anne eksi bebek eksi yada hipoksik bebek oluşur siz hiç fizyolojik bir olayda bu derece ciddi ve olumsuz riskler gördünüzmü normal doğum çok ciddi takibi gereken çok ciddi bir süreçtir bence sadece adı normaldir bu arada sezeryan oranım on yıllık süreçte yüzde 38 -40 civarıdır bunun içinden eski sezeryanları çıkarırsanınız yüzde 25-30 civarıdır kimse bilmeden normal doğum diye ahkam kesmesin tüm kadın doğumcu arkadaşlara bu devirde Allah sabır kuvvet ve şans versin
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir