Medimagazin logo

Sezaryende OECD ortalamasını yukarı çeken 3 ülke

"OECD'ye üye 32 ülke içinde sezaryen ile doğum oranın en yüksek olduğu ülke maalesef Türkiye. Hatta Şili ve Meksika'dan bile yüksek oranlara sahibiz. Oranımız yüzde 52. Yani doğan 100 bebeğimizden 52'si sezaryen ile dünyaya gelmiş"
Sezaryende OECD ortalamasını yukarı çeken 3 ülke
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BURSA - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Dr.Sare Davutoğlu,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi koordinasyonunda, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Doğumuna Sahip Çık" Projesi kapsamında düzenlenen sempozyumda konuşmasına terör saldırılarına tepki göstererek başladı.

 Davutoğlu, doğumun anne için önemli bir yolculuk olduğunu dile getirerek, "Bu yolculuğun çok güzel hatıralarla, hem bebeğimizin hem de annenin bu yolculuktan güçlenerek çıkması için çok güzel bir adım olarak görüyorum bu projeyi. Bursa'dan da başlaması son derece anlamlı. Katkı verenleri tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

- "OECD ortalamasını yukarı çeken 3 ülke, Şili, Meksika ve Türkiye"

Sezaryen oranlarının Türkiye'de yüksek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"OECD'ye üye 32 ülke içinde sezaryen ile doğum oranın en yüksek olduğu ülke maalesef Türkiye. Hatta Şili ve Meksika'dan bile yüksek oranlara sahibiz. Oranımız yüzde 52. Yani doğan 100 bebeğimizden 52'si sezaryen ile dünyaya gelmiş. İsrail'de yüzde 15,4, Hollanda'da yüzde 15,6, İngiltere'de yüzde 23, Amerika'da yüzde 32,5, İtalya'da yüzde yüzde 36,1. OECD ortalaması yüzde 22,6 ve bu ortalamayı yukarı çeken 3 ülke, Şili, Meksika ve Türkiye. Türkiye'de 2008'den beri yapılan tüm çalışmalara rağmen, sezaryen ile doğum yükseliş trendimiz devam ediyor. Peki bu noktaya nasıl geldi? Yakın geçmişimize baktığımızda 1988'de sezaryen ile doğum oranı Türkiye'de yüzde 5,7, 1993'de yüzde 7, 1998'te yüzde 14, 2013'te yüzde 21, 2008'de yüzde 37, 2013'te yüzde 48, 2015'te yüzde 51,9."

Sağlık Bakanlığı ile yürütülen ortak çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Davutoğlu, ''Bakanlıkça 2010'da yapılan kapsamlı araştırmalarda, hekimlerin yüzde 78,5'i sezaryen oranlarının, olması gerektiğinden çok daha yüksek olduğunun altını çizdiler" dedi.

Davutoğlu, 2012'de sezaryenin tıbbi zorunluluk durumunda yapılması gerektiğini düzenleyen kanunun yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, "2013'de ise bölgeler arasında farklılıklara dikkati çekildi. Örnek vermek gerekirse Kuzey Doğu Anadolu'da yüzde 16,9, Ege Bölgesi'nde yüzde 34,7 olarak ölçüldü birinci doğumda sezaryen olma oranı" sözlerine yer verdi.

- "Solunum sorunları sezaryen doğumlarda fazla" 

Artan sezaryen oranlarının spastik felçli çocukların sayısını hiç azaltmadığına işaret eden Sare Davutoğlu, solunum sorunlarının sezaryende, normal doğuma göre 2 ila 2,5 kattan fazla görüldüğünü aktardı.

Yapılan çalışmalara karşın artan sezaryen oranlarının bir gerçeği gösterdiğini belirten Davutoğlu, "Gerçek, maalesef doğuma bakışımızla ilgili önemli bir problemimizin olduğudur. Bu noktada doğumumuza sahip çıkmak hepimizin ortak görevi" diye konuştu.

-"Sezaryenle doğan bebeğin açığı kapatabilmesi..."

Anne bebek ölümlerini de azaltmaya yönelik doğumun yıllar içinde kurumsallaştığını ve 2015'te yüzde 97'sinin, yani neredeyse tamamının hastanelerde gerçekleştiğini dile getiren Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Bu konuda gerçekten alınan tedbirlerle dünya standartlarını yakaladık ve 100 bin canlı doğumda, 2015'de, anne ölüm oranımız 19 olarak gerçekleşti. Bebek ölüm hızımız da binde 7,8 oldu. Çok yüksek rakamlardan bu değerlere ulaşarak büyük bir başarı gösterdik. Doğumdan sonra annesinin güvenli göğsüne bırakılan bebek, tanıdığı anne sesi ve kalp atışlarını dinleyerek huzur buluyor ve ağız sütünden dolayı memeyi kolaylıkla buluyor. Normal doğumda anneden bebeğe geçen dost bakterilerin çocuğu tüm hayatı boyunca koruduğunu son çalışmalar ortaya koydu. Sezaryen ile doğup annesinin dost bakterilerinden mahrum kalan bir bebeğin o açığı kapatabilmesi için 20 yıl anne sütü alması gerektiği ifade ediliyor ve bunun mümkün olmadığını hepimiz buluyoruz."

 Doğumun farklı bir enerjisinin olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları aktardı:

"Mesleki hayatım ve şu anda bulunduğum vazifeler nedeniyle yoğun bir temponun içindeyim. Hemen hemen her gün hastamla meşgul iken 'Acaba ben doğru mu yapıyorum, bu kadar fazla bölünmüşlük acaba hayatımızı zorlaştırıyor mu, acaba onlara karşı vazifelerimde aksamalar meydana getiriyor mu?' diye kendimi sorguluyorum ama katıldığım her doğumdan sonra, 'Hayır ben doğumu bırakmamalıyım' diyorum. Hakikaten doğumun güzel enerjisinin herkes tarafından hissedilmesini arzu ediyorum."

Programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile doğum uzmanları ve kadınlar katıldı.

kadın doğum
sezaryen oranları
oecd
sare davutoğlu
türkiye
Yorum (5)
Dr.Turgay
Almanya,Hollanda,Fransa,İtalya gibi AB ülkelerinde özel hastane nerdeyse yoktur.Doğumların büyük çoğunluğu devlette yapılıyor.Amerika ise özel sağlık sigortaları ödeme güçlüğü çıkarttığı için oranları tutturabilmiş bana göre.Eğitimde de aynı problem herşeyi nerdeyse özele devretmiş durumdayız.Ekonomisi iyi olan herkes özel hastane ve özel okulu tercih ediyor.Bu işi çözmek kaç sene alır bilmiyorum ama AB üyeliği yoluna biran önce girersek biçok sorunumuz kendiliğinden doğru yola girecek
6
Cevapla
ÖMER HAYYAM
DOĞUM BAŞINA 8.5 TL HEKİME VERİRSEN BÖYLE OLUR. SUT FİYATLARINI 15 YIL BOYUNCA SABİT TUTARSAN BÖYLE OLUR. DOĞUM HEKİMİNİN EMEĞİNİ HOR GÖREN, HİÇE SAYAN BU UYGULAMALAR DEVAM ETTİĞİ MÜDDETÇE SEZERYAN ORANI ASLA VE KATHA DÜŞMEZ. VAJİNAL DOĞUM İÇİN 20 - 30 SAAT UĞRAŞIP 8.5 TL KAZANMAYI KİMSE İSTEMEZ VE SEZERYANI KAÇIŞ NOKTASI OLARAK KULLANILIR. DURUM ARTIK VAJİNAL DOĞUM ANGARYASINDAN KAÇMA NOKTASINDADIR. HUKUKİ BOYUTU( MİLLİ TIP HUKUK FORMÜLÜ HATIRLATILIR ) AYRI BİR ANTİTEDİR ********************************* TÜRKİYEDE VAJİNAL DOĞUM = %100 ANGARYADIR ********************************* SAĞLIKLI BİR NESİL İSTİYORSUN VE BUNU SAĞLAYACAK DOĞUM HEKİMİNE DOĞUM BAŞI 8.5 TL Yİ UYGUN GÖRÜYORSUN. BİZLER ENAYİ DEĞİLİZ BİZLER SAF DEĞİLİZ BİZLERDEN EMEĞİMİZİ VE BİLGİMİZİ BEDAVAYA VERMEMEMİZİ BEKLERSEN BÖYLE OLUR. ********************************* DOĞUM BAŞI HEKİMİN CEBİNE 1000 TL GİRMEDİĞİ MÜDDETÇE DÜZELTEMEZSİNİZ. PARA SADECE KAPI AÇAR, PARA ASLA KAPI KAPATMAZ. ********************************* VAJİNAL FLORA OLAYI İSE TAMAMEN SPEKÜLASYONDUR, ASLA DOĞRU DEĞİLDİR, TÜRKİYEDEKİ GEBELİKLER DE , ÇOĞUNLUKLA DOĞUM ESNASINDA KADINLARIN %90 INA VARAN ORANDA VAJİNAL FLORA BOZULMUŞ, ENFEKSİYONA KAYMIŞ DURUMDADIR( MUKOPÜRÜLAN AKINTI SALGINI), BUDA TOPLUMUN VAJİNAL MUAYENEDEN NEFRET ETMESİNDEN, KAÇMASINDAN, VAJİNAL AKINTINI NORMAL BİR DURUM OLARAK KANIKSAMASINDAN, GEBELİKTE VAJİNAL ENFEKSİYON TEDAVİLERİNİ RED ETMESİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR. ********************************* 10-20 YIL ARASINDA VAJİNAL AKINTIYLA GEZEN BİNLERCE KADIN GÖRDÜM. KADIN 20 YIL BOYUNCA AKINTIYLA GEZMİŞ VE GEZİYOR !!! ********************************* BÖYLE BİR TOPLUMDA VAJİNAL FLORANIN BEBEĞE GEÇMESİNİ SAĞLAMAK HİÇ AKILLICA DEĞİL , HATTA ŞİDEDETLİ NEONATAL ENFEKSİYONLARA, SEPSİSE, PNÖMONİYE SEBEP OLUR, VEDE OLMAKTADIR, BÜTÜN YENİDOĞAN YOĞUN BAKIMLAR AĞZINA KADAR FULL ÇEKİYOR, 1 DAKİKA DÜŞÜNEN ZATEN BU GERÇEĞİ GÖRÜR.
12
Cevapla
drovuz
esas mesele para değil, artık tüm gebeler nazik, tüm yakınlar ajite, saatlerce vajinal doğum için uğraşmak hayal artık. Gebeler filmlerdeki gibi doğurmayı hayal ettikleri için gerçekle karşılaşınca feryat figan, yakınlar niye doğurmadı bişey mi oldu ya olursa başınıza yıkarız buraları diye kapı önünde. Hiiiç uğraşmaya gerek yok parası batsın yap cs kurtul
6
Cevapla
aydin sinal
luzumsuz sezaryen dogumlarinin önüne gecmek icin devletin hastahanelerinde hastahane basina yillik belli bir kontejan koymak ,bu kontenjan sayisini asarsa parasini normal dogum parasi olarak ödemek.misal yilda 2000 dogum yaptiran bir hastahane tipbi indikasyon ortalamasi olan (fazlasiyla) %25 sayisini yani 500 sezaryani asarsa sadece dogum parasi ödemek,özel hastahanelere SGK dan hic sezeryan parasi ödememek,sadece dogum parasi ödemek üstünü aile ödesin...Bu olurmu? Olur! Almanya bunu böyle yaparak yüzde otuzlarin üstüne cikan sayiyi tekrar yüzde yirmilere indirdi. ikinci bir sözde Ömer Hayyam beye,dogum basina jinekologa 1000(yaziyla bin) lira ödeyecek devlet ebelerede en az 500(yaziyla besyüz) ödemelidir,cünki herikiside ayni islemi yapiyorlar,hadi jinekologlari diplomalari pahasina biraz iltimas gecelim,ama ebeleride ihmal etmiyeli......para sadece kapi acar,para kapi kapatmaz ...diyorsunuz ,para hirsinin ben cok hapishane kapattiklarini gördüm.para hirsinin sonu ya isini kaybetmek,yada hapishanede volta atmaktir,aman dikkat edin agbi nasiyati.
2
Cevapla
ÖMER HAYYAM
EN AZ + NAKİT + 1000 TL PAPEL GEREKLİ AYDIN SİNAL, LÜTFEN KISKANMA, EMEĞİMİZİ İSTİYORUZ. frankfooort'dan selamlar sana.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir